Reklamy, szyby i statki zasilane słońcem

pixabay.com pixabay.com

Fotowoltaika choć jest jedną z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych form pozyskiwania energii, to w globalnej produkcji zajmuje marginalne miejsce. Jednak rozwój technologii sprawia, że od 1973 roku panele fotowoltaiczne staniały o 99 proc. Dziś panele są dostępne praktycznie dla każdego i zaczynają być wykorzystywane w różnych miejscach. Czasem w dość niespodziewanych.  Jak wiadomo, fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Zasada działania ogniw fotowoltaicznych jest bardzo prosta. Foton (jednostka światła) padając na ogniwo jest pochłaniany przez krzem i wybija elektron ze swojej pozycji wprawiając go w ruch. Ten ruch, to nic innego jak przepływ prądu elektrycznego. Na świecie ta forma pozyskiwania energii jest coraz bardziej popularna.

Reklamy, szyby i statki

Tablice reklamowe już na stałe wpisały się w pejzaż miast. Co bardziej innowacyjne i odpowiedzialne za środowisko firmy z branży reklamy outdoorowej, korzystają z fotowoltaiki jako dobrego źródła energii, do oświetlania swoich billboardów. – Inwestujemy w odnawialne źródła energii, bo los środowiska jest dla nas ważny. Nośniki reklamowe wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne posiadamy np. w Lublinie, Olsztynie, Warszawie, Częstochowie. Niedawno zainstalowaliśmy je w Trójmieście, a w planach mamy instalacje kolejnych – mówi Andrzej Grudziński, Pełnomocnik Zarządu firmy Cityboard Media.

Do naładowania akumulatorów, które oświetlą plakat przez całą noc, wystarczy, aby słońce świeciło około 3 godzin dziennie. Choć zimną dni są krótsze i często pochmurne, to nie zmniejsza to wydajności ogniw. Dodatkowo ekrany podświetlane są energooszczędnymi żarówkami LED.

Inny przykład zastosowania fotowoltaiki w mieście, to wykorzystanie... szyb w biurowcach. Wieżowce, zużywają ogromne ilości energii, ale same jej nie produkują. Jedna z izraelskich firm wpadła więc na pomysł, aby budynki samodzielnie produkowały energię, poprzez tak zwane okna słoneczne. Okna te zarówno produkują energię i oświetlają wnętrza budynku.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy