Smażone ziemniaki w opakowaniu z ziemniaków

Ekologiczne opakowanie na frytki zrobione z obierków od ziemniaków – na taki pomysł wpadła grupa włoskich projektantów - Simone Caronni, Paolo Stefano Gentile i Pietro Gaeli – którzy postanowili znaleźć alternatywę dla papierowych opakowań, które wbrew pozorom wcale nie są przyjazne dla środowiska.Autorzy: Simone Caronni, Pietro Gaeli, Paolo Stefano GentileAutorzy: Simone Caronni, Pietro Gaeli, Paolo Stefano Gentile

Pokryte tłustymi plamami i kolorowymi napisami – papierowe opakowania na frytki wbrew pozorom nie tak łatwo poddać recyklingowi. Dlatego najczęściej lądują w koszu na zmieszany odpady i zalegają na składowiskach odpadów. Rozwiązanie tego problemu jest bliżej niż myśleliśmy. Smażone ziemniaki można bowiem zapakować w… ziemniaki. Konkretnie w obierki po ziemniakach, których w firmie produkującej frytki jest pod dostatkiem.
Skórka ziemniaczana składa się ze skrobi i włókien, które po maceracji i naturalnym wysuszeniu uzyskują zdolność wiązania się i twardnienia. Peel Saver, bo tak nazywa się dzieło włoskich projektantów, jest w całości produkowany z odpadów produkcyjnych i w 100% biodegradowalny. Po użyciu, opakowanie można z powodzeniem ponownie wprowadzić do cyklu biologicznego, wykorzystując je jako karmę dla zwierząt lub nawóz dla roślin.

Jak powstaje Peel Saver? Proces produkcji w pierwszej fazie polega na maceracji i suszeniu skórek, które później są rozprowadzane na okrągłej formie. Następnie produkt zwija się wokół stożkowego kształtu, jak to ma miejsce w przypadku produkcji rożków do lodów – czytamy na stronie Behance.

Designerzy mają nadzieję, że znajdzie się firma, która wspomoże finansowo projekt, a Peel Saver trafi do masowej produkcji.
Autorzy: Simone Caronni, Pietro Gaeli, Paolo Stefano Gentile, źródło: www.behance.net
Autorzy: Simone Caronni, Pietro Gaeli, Paolo Stefano Gentile, źródło: www.behance.net
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.behance.net/gallery/69674825/Peel-Saver-ecological-fries-packaging”; data dostępu: 2019-09-03
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy