Sezon wiosenno-letni to najlepszy okres, by zadbać o swoje kości. W tym czasie nie musimy przyjmować suplementów diety, aby nasz układ ruchu był w dobrej kondycji. Ciepłe dni zachęcają do długich spacerów, które mogą przynieść zaskakująco dużo korzyści dla naszego zdrowia.

Czas na rower!
Jeżeli wiek i ogólny stan zdrowia pozwalają nam na zintensyfikowanie fizycznych ćwiczeń, możemy urozmaicić ciepłe dni jazdą na rowerze, grą w badmingtona czy bieganiem. Po odpowiedniej rozgrzewce tego rodzaju sporty wzmocnią nasze stawy i poprawią ogólną wydolność organizmu. Co więcej – świetnie wpłyną na nasze samopoczucie!Na słońce bez filtra?
Czas wiosenno-letni sprzyja również uzupełnieniu niedoborów witaminy D. Jest ona szczególnie ważna dla naszego kośćca, ponieważ stanowi składnik niezbędny do absorbcji wapnia, a także dba o odpowiednią mineralizację kości. Optymalne stężenie witaminy D w organizmie sprawia, że kości są wytrzymałe i odporne na osteoporozę. Zapobiega także zwapnieniu tętnic. Co ciekawe, trwająca niecałe 20 minut kąpiel słoneczna zapewnia nam 100% zalecanej dobowej dawki witaminy D. Najlepsze efekty przynosi ekspozycja na słońce w godzinach od 10:00 do 15:00. Co ważne, aby wyprodukować jak największą ilość witaminy słońca nie powinniśmy używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Krótkotrwałe (trwające niewiele dłużej niż kwadrans) opalanie, zdaniem lekarzy, nie naraża naszego zdrowia na niebezpieczeństwo – wręcz przeciwnie.Zielenina na stole
W celu zapewnienia naszym kościom jak najlepszej regeneracji w okresie od marca do września, poza regularną aktywnością na świeżym powietrzu i rozsądnym korzystaniem z prozdrowotnego działania promieni słonecznych, warto także zadbać o odpowiednią dietę. Nasz jadłospis powinny w tym czasie zdominować warzywa i oleje roślinne, które skutecznie ochronią nas przed reumatyzmem, a także dostarczą sporo wapnia, antyoksydantów i kwasów omega-3. Po długim spacerze po lesie warto zatem przygotować sobie kolorową sałatkę z dodatkiem oliwy z oliwek, która dodatkowo wesprze zdrowie naszych kości.Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Bibliografia
- “https://www.mayoclinic.org/walking-for-muscle-and-bone-health/art-20457588”; data dostępu: 2020-02-27