Tłusty Czwartek – ile kalorii ma pączek?

Freeimages.com/Byron Salomon Freeimages.com/Byron Salomon

W Tłusty Czwartek bez zastanowienia sięgamy po pączki, nie pamiętając o tym, że są smażone w głębokim tłuszczu i nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych. Jeden pączek (ok.65 g) dostarcza od 200 do 350 kcal, czyli tyle energii, co kotlet schabowy. Ile można zjeść pączków, by sobie nie zaszkodzić? Co zrobić, by Tłusty Czwartek był trochę mniej tłusty?


Zgodnie z tradycją w tym szczególnym dniu mamy nie żałować sobie słodkości i smakołyków. Co ciekawe, w bardziej odległych czasach, taka kulinarna rozpusta trwała nie jeden dzień, a cały tydzień. Kilkudniowa uczta zwiastowała nadejście Postu. Rozmach wydaje się być bardziej zrozumiały, gdy okazuje się, że 
Zawartość kalorii w słodkościach
  • faworek - 87 kcal
  • pączek z różą i cukrem pudrem - 290 kcal
  • pączek z budyniem - ok. 300 kcal;
  • pączek z lukrem - 350 kcal.
poszczono tak samo mocno, jak świętowano. Wracając do pączków, najpierw jadano je „wytrawnie”, ze słoninką. Słodkie pączki pojawiły się u nas w XVI wieku, a znalezienie w nich ukrytego orzecha lub migdała, zwiastowało szczęście. Tradycja się nieco zmieniła, ale pączek nadal jest symbolem Tłustego Czwartku.

Co roku zadajemy sobie te same trudne pytania: zjeść, czy nie zjeść? Ile pączków możemy skonsumować, by sobie nie zaszkodzić? Okazuje się, że spokojnie można skonsumować nawet cztery pączki. Dla jednych to sporo, a dla innych to jedynie wstęp do pączkowej biesiady. Według staropolskiego przesądu, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, ten nie będzie miał w życiu powodzenia.

Pączek to wyjątkowo kaloryczny smakołyk. Ma średnio 300 kcal, 5 g białka, 52 g węglowodanów i 12 g tłuszczu. Oznacza to, że jeden pączek zaspokaja prawie 1/3 dziennego zapotrzebowania na tłuszcz i żeby go spalić, trzeba by jeździć na rowerze przez ponad godzinę.

– Jeden pączek ma tyle kalorii, co kilogram jabłek, 8 nektarynek, 3 jogurty naturalne po 150 g, 5 jajek czy 4 kromki chleba tostowego – mówi specjalistka ds. żywienia Agnieszka Piskała.By Taken byfir0002 | flagstaffotos.com.auCanon 20D + Tamron 28-75mm f/2.8 (Own work) [GFDL 1.2], via Wikimedia CommonsMoim zdaniem
Czy pączki mogą być zdrowe?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy