Uprawa boczniaków na fusach z kawy i herabaty. Domowa hodowla boczniaków

Kawa jest jednym z najchętniej spożywanych napojów. Codziennie na świecie wypija się 1400 milionów filiżanek kawy, co generuje około 20 milionów ton fusów rocznie. Niewielka część tego typu odpadów znajduje zastosowanie jako nawozy rolnicze, ale przeważająca zdecydowana większość kończy na składowiskach odpadów. A szkoda, bo te marnowane na szeroką skalę odpady, są bogatym źródłem cennych substancji.Firma Eko-Miro oferuje zestawy do domowej hodowli boczniaków!Firma Eko-Miro oferuje zestawy do domowej hodowli boczniaków!

Statystycznie Polak wypija rocznie 510 filiżanek kawy i wyrzuca około 3 kilogramów fusów z kawy. Tymczasem można je z powodzeniem wykorzystać w hodowli roślin. Fusy z kawy zawierają spore ilości składników mineralnych, m.in. azotu, fosforu, magnezu, miedzi i potasu, i mają lekko kwaśny odczyn (pH 6,2), dlatego znakomicie nadają się jako naturalny nawóz do nawożenia roślin w ogrodzie albo w doniczkach.

Tak wygląda zestaw do domowej hodowli boczniaków!

Właśnie te właściwości postanowił wykorzystać Pan Mirek Cierpich, zakładając firmę Eko-Miro, która jako pierwsza w Polsce wykorzystuje fusy z kawy i herbaty do produkcji świeżych grzybów
boczniaków ostrygowatych.

Skąd pomysł?

„Kilka miesięcy temu na jednym z portali internetowych pojawiła się informacja, że fusy z kawy zawierają znaczne ilości przeciwutleniaczy i innych cennych substancji. Zacząłem szperać w sieci i natrafiłem na dwóch studentów z USA, którzy właśnie  produkują grzybnię boczniaka na bazie fusów. Bardzo spodobał mi się ten pomysł tym bardziej, że boczniaki bardzo lubię. Kilka dni później zamówiłem ziarnistą grzybnię boczniaka i poszedłem do kilku kawiarni  z prośbą o trochę fusów” – mówi Mirosław Cieplich. „Oczywiście zdziwienie było dość duże, ale udało się pozyskać surowiec i można było zacząć eksperymenty. Metodą prób i błędów udało się wyhodować pierwsze grzyby – smakowały wybornie – i już wtedy wiedziałem, że podejmę się tego zadania tym bardziej, że w Polsce jeszcze nikt tego nie robił” – dodaje.

Pan Mirek zwraca uwagę, że grzyby są kluczowe dla naszego ekosystemu – odgrywają zasadniczą rolę w obiegu materii w przyrodzie. Rozkładają martwe tkanki roślinne i zwierzęce, uwalniając nutrienty, które są wykorzystywane przez następne pokolenia roślin i zwierząt. „Dlaczego, więc nie wykorzystać grzybów, by jeszcze lepiej nam służyły” – przekonuje.

Idąc tym tropem Pan Mirek wypuścił na rynek w 100 proc. naturalne zestawy do domowej hodowli grzybów, które reklamuje hasłem „zamieniamy fusy kawowe na boczniaki wyborowe”. Ciekawe prawda?
W dodatku wszystko zostało tak zaprojektowane, że boczników nie trzeba przesadzać – wyrastają bezpośrednio z pudełka. Wystarczy tylko je 2 razy dziennie podlewać, by po około dwóch tygodniach cieszyć się świeżym boczniakami we własnym domu.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy