Uzdatnianie wody słońcem

Światło słoneczne oświetlające butelkę z wodą skutecznie eliminuje zawarte w wodzie zanieczyszczenie biologiczne, przez co woda staje się zdatna do picia. Naukowcy twierdzą, że jest to obecnie najskuteczniejsza i najtańsza metoda uzdatniania wody pitnej

.

Badacze z The Royal College of Surgeons w Irlandii odkryli, iż wystarczy nieprzerwanie - przez około 5 godzin - oświetlać zanieczyszczoną drobnoustrojami wodę pitną światłem słonecznym, by zawarte w niej bakterie zostały zabite. Badanie wykazało, że nie intensywność światła słonecznego, a nieprzerwane jego działanie (promieniowanie z zakresu światła ultrafioletowego - UV A) jest kluczem do sukcesu.

Ciągłe oświetlanie wody (również tej zamkniętej w butelkach PET) przez zaledwie 5 godzin eliminuje większość zawartych w wodzie bakterii Escherichia coli. W analizowanej próbce, przed dezynfekcją światłem, znajdowało się około miliona komórek bakteryjnych na mililitr wody (CFU/mL). Liczba ta, po zakończonej ekspozycji na świetle słonecznym, zmalała poniżej poziomu detekcji, do statystycznych 4 komórek na mililitr próbki!

Zdaniem naukowców kluczową sprawą jest zapewnienie ciągłości oświetlenia wody promieniowaniem UV A. Wystarczy kilku minutowe ograniczenie dostępu światła i bakterie nie tylko nie zostaną zabite, ale dodatkowo nabiorą oporności ta tą metodę dezynfekcji.

Tymczasem wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie około miliard ludzi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia. Co więcej, każdego roku blisko milion osób umiera na choroby wywołane zanieczyszczoną wodą.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Ocena (3.3) Oceń: