Wyrzuć plastik ze swojego życia

Plastik znajduje się obecnie praktycznie we wszystkim. Twoje produkty żywnościowe i higieniczne są w niego zapakowane. Twój samochód, telefon i komputer są z niego wykonane. I możesz nawet żuć go codziennie w postaci gumy. Plastikowe śmieci, które trafiają na składowiska i do oceanów ulegają degradacji przez setki lat, uwalniając przy tym toksyny do środowiska. Na szczęście istnieją proste kroki, które mogą radykalnie zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Poniżej prezentujemy kilka oczywistych i mniej oczywistych sposobów na pozbycie się plastiku z naszego życia.fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Weź ze sobą własną torbę na zakupy
  2. Przestań kupować wodę butelkowaną
  3. Przynieś własny termos do kawiarni
  4. Wybierz karton zamiast plastikowych butelek i toreb
  5. Powiedz nie słomkom
  6. Nie kupuj kosmetyków z plastikiem
  7. Zrezygnuj z maszynek jednorazowego użytku
  8. Spraw, aby Twój okres był zero waste
  9. Ponownie przemyśl swoje przechowywanie żywności
  10. Naucz się gotować

Weź ze sobą własną torbę na zakupy

Przydatność tych cienkich i łatwych do rozdarcia toreb jest niezwykle ograniczona, ale według szacunków na całym świecie używa się od pięciu miliardów do jednego biliona plastikowych toreb dziennie. Chociaż są one najczęściej bezpłatne, torby te mają wysoki koszt środowiskowy i są jedną z najbardziej wszechobecnych form śmieci.

Zapomnij o papierowych i foliowych torebkach. Zainwestuj w kilka płóciennych toreb wielokrotnego użytku. Dobrym rozwiązaniem jest także wiklinowy koszyk, który nie dość, że jest trwalszy niż torba, to zazwyczaj zrobiony jest z przyjaznej dla środowiska wikliny. A co z produktami na wagę, jak warzywa czy owoce. Jabłka czy ziemniaki można zapakować w wielorazowe woreczki zawiązywane na sznureczek. Są na tyle lekkie, że nie trzeba tarować dodatkowo wagi przy ważeniu produktów.

Przestań kupować wodę butelkowaną

Butelki z wodą są łatwym celem redukcji odpadów. Zamiast tego zawsze miej przy sobie bidon albo butelkę wielokrotnego użytku. Jeśli jesteś osobą, która regularnie kupuje wodę w plastikowych pojemnikach, łatwym sposobem na ograniczenie plastiku jest zainwestowanie w filtr wody lub picie wody prosto z kranu.

Przynieś własny termos do kawiarni

Mówiąc o wielokrotnym napełnianiu, przyniesienie własnego termosu czy kubka do kawiarni jest coraz bardziej powszechne i coraz bardziej akceptowalne. Jednorazowe kubki do kawy mogą wyglądać jak papier, ale zwykle są wyłożone polietylenem, rodzajem żywicy z tworzywa sztucznego. Teoretycznie materiały te można poddać recyklingowi, ale w większości miejsc brakuje do tego infrastruktury.

Wybierz karton zamiast plastikowych butelek i toreb

Ogólnie rzecz biorąc, łatwiej jest przetwarzać tekturę niż plastik, a produkty papierowe mają tendencję do łatwiejszej biodegradacji bez zwiększania obciążenia dla środowiska, tak jak w przypadku aluminium. Tak więc, kiedy masz wybór, wybierz makaron w pudełku zamiast makaronu w opakowaniu foliowym.
Alternatywą dla palstikowych słomek są słomki wielokrotnego użytku wykonane ze stali, fot. shutterstock

Powiedz nie słomkom

Bez względu na to, czy używasz ich w domu, czy zamawiasz drinka w barze lub restauracji, plastikowe słomki są produktem jednorazowego użytku, który jest zbędny i który zaraz po użyciu ląduje w śmietniku. Dlatego powiedz słomkom nie, albo wybierz bardziej ekologiczne alternatywy ‒ słomki z papieru lub słomki wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej.

Nie kupuj kosmetyków z plastikiem

Znaczna część plastiku, który zanieczyszcza oceany, to mikroplastiki, małe kawałki, które są prawie niemożliwe do odfiltrowania. Te tworzywa sztuczne mogą pochodzić z rozkładających się większych przedmiotów, ale są również powszechnie dodawane do produktów kosmetycznych, takich jak środki do mycia twarzy i pasty do zębów. Te małe kuleczki trafiają do środowiska, gdyż oczyszczalnie ścieków nie są w stanie ich odfiltrować. Istnieje wiele biodegradowalnych alternatyw, więc lepiej unikać produktów z „polipropylenem” lub „polietylenem” w składzie, a najlepiej przygotować własne kosmetyki z naturalnych, biodegradowalnych składników.

Zrezygnuj z maszynek jednorazowego użytku

Zamiast wrzucać do kosza plastikową maszynkę do golenia co tydzień, postaw na tradycyjne i znane od pokoleń maszynki do golenia wielokrotnego użytku. Wykonane ze stali nierdzewnej, z wymienialnymi żyletkami mogą posłużyć nam przez wiele lat.

Spraw, aby Twój okres był zero waste

Szacuje się, że Polki rocznie „produkują” dwa miliardy zużytych podpasek. Nowoczesne superchłonne podpaski, tampony i wkładki higieniczne ułatwiają życie kobietom, ale stanowią obciążenie dla środowiska. Nic zatem dziwnego, że w ofertach producentów znajdziemy coraz więcej naturalnych produktów higieny osobistej, przyjaznych dla zdrowia oraz środowiska. Kubeczki menstruacyjne, wielorazowe ekologiczne podpaski, biodegradowalne podpaski jednorazowe − zdecydowanie zyskują sobie coraz więcej zadowolonych użytkowniczek.
Wielorazowe torebeczki na warzywa czy owoce można wykonać samodzielnie w domu, fot. shutterstock

Ponownie przemyśl swoje przechowywanie żywności

Wiele osób dorastało w erze Tupperware. Lodówki naszych rodziców były pełne plastikowych pojemników do przechowywania żywności. Od tego czasu wiele się zmieniło, a coraz więcej badań pokazuje, że tworzywa sztuczne ługują chemikalia do naszego jedzenia i napojów, które mogą zaszkodzić zdrowiu. Wykazano, że tworzywa sztuczne, takie jak bisfenol A (BPA) i bisfenol S (BPS), mają właściwości naśladujące hormony, estrogenne. BPA powiązano nawet z nowotworami piersi. Jeśli pracujesz nad zielonymi postanowieniami w tym roku, wybór bezpieczniejszych pojemników do przechowywania żywności powinien znaleźć się na Twojej liście. Najbezpieczniejszym wyborem do przechowywania żywności jest szkło. Szklane pojemniki, to na razie dosyć droga alternatywa, jednak biorąc pod uwagę ile lat nam posłużą, to warto wydać trochę więcej pieniędzy, by chronić środowisko i swoje zdrowie.

Naucz się gotować

Aplikacje do zakupów online i dostarczania żywności stały się częścią codziennego życia, nawet na obszarach wiejskich. Łatwość, z jaką można zamówić jedzenie przez Internet, często z czasem oczekiwania wynoszącym zaledwie 10-15 minut, oznacza zwiększenie liczby plastikowych toreb, pojemników i sztućców, które są po prostu wyrzucane. Dlatego  warto gotować w domu, bo domowe jedzenie zawsze jest najlepsze. Jeżeli w lodówce pusto i musisz koniecznie zamówić jedzenie z restauracji, to zrezygnuj ze wszystkiego co jest zbędne ‒ podziękuj za serwetki, plastikowe sztućce i sosy.

Całkowite wyeliminowanie plastiku z życia jest trudne, ale wdrożenie któregokolwiek z tych punktów w życie jest dużym krokiem naprzód.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (3.0) Oceń: