Zalety i wady poidełek wodnych

Ostatnimi laty w przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się fontanny wody pitnej. Zapewnienie dostępu do zdatnej do picia wody od dawna należy do uregulowanych prawem obowiązków pracodawców, zarządców szpitali czy centrów rozrywki. Obecnie jednak względy prawne, a nawet marketingowe, przestały być kwestią kluczową. Dzięki rozmaitym kampaniom upowszechniła się wiedza, zgodnie z którą żaden napój nie służy zdrowiu i dobremu samopoczuciu lepiej niż czysta woda. Stało się oczywiste, że zakup urządzenia, które ją dostarcza, to inwestycja w większą efektywność pracowników czy szybszy powrót do zdrowia pacjentów.wodafot. Maria Sbytova/shutterstock
Prawidłowa podaż wody a zdrowie

Nowoczesne dystrybutory wody nie tylko ułatwiają do niej dostęp, ale wręcz zachęcają do picia. Przyciągają uwagę ciekawym designem, można korzystać z nich za darmo, oszczędzają czas, który należałoby poświęcić na przygotowanie kawy czy herbaty. Fontanna wody pitnej w biurowcu buduje nawyk regularnego picia, a także zastępowania wodą innych, mniej zdrowych napojów – w szczególności dosładzanych i wysoko przetworzonych. Zdecydowanie łatwiej wyeliminować je z diety, mając w zasięgu poidełko wodne.

O tym, jak ważne jest regularne sięganie po wodę, najłatwiej przekonać się, obserwując skutki niewielkiego choćby odwodnienia. Woda uczestniczy we wszystkich procesach fizjologicznych. Jej niedobory szybko powodują zmęczenie, rozdrażnienie, ból głowy, spadek koncentracji, suchość skóry, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet zaburzenia krążenia. Fontanny wody pitnej to zatem idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie w ferworze pracy łatwo zapomnieć o potrzebie regularnego picia.

Nowoczesne poidełka a ekologia

Korzyści z inwestycji w innowacyjny dystrybutor wody pitnej należy rozpatrywać także w kontekście środowiska naturalnego. W obliczu jego postępującej degradacji, a wręcz – widma katastrofy ekologicznej, ogromne znaczenie ma podejmowanie wszelkich kroków, zmierzających do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery czy ilości plastikowych śmieci. Dotychczasowe formy zaopatrzenia w wodę pitną w miejscach publicznych zdecydowanie nie służyły tym celom.

Fontanny wykorzystują wodę podawaną bezpośrednio z sieci wodociągowej. Jest ona zdatna do picia dzięki odpowiedniej filtracji. Korzystanie z niej nie wiąże się z ogromnymi nakładami (finansowymi, energetycznymi itd.) na produkcję, transport czy magazynowanie wody butelkowanej. Nie pozostawia śladu węglowego ani opakowań, które wymagają recyklingu, trafiają na wysypiska lub – co gorsze – do lasu albo rzeki. Przy korzystaniu z fontanny wody pitej niepotrzebne są nawet papierowe kubki – można pić, nachylając się nad strumieniem wody lub nalewając ją do własnego bidonu.

Czy poidełka wodne mają wady?

Pomimo wszystkich zalet nowoczesnych poidełek wodnych, korzystanie z nich wymaga odpowiedzialności – zarówno ze strony administratora, jak i użytkowników. Decydując się na inwestycję w fontannę wody pitnej, należy zadbać o:
●    fachowe podłączenie urządzenia do instalacji wodociągowej i jego bieżącą konserwację,
●    odpowiednią jakość wody zasilającej urządzenie (co może oznaczać konieczność jej
      zaawansowanej filtracji),
●    stały nadzór nad stanem sanitarnym urządzenia.

Odpowiedzialną postawę muszą wykazać także wszyscy, którzy korzystają z poidełka. Fontanny wody pitnej zaprojektowane są tak, by obsługiwać je bezdotykowo. Jeśli ktoś nie przestrzega zasad obsługi urządzenia, woda może ulec zanieczyszczeniu.

Czy powyższe mankamenty należy uznać za wadę nowoczesnych poidełek wodnych? Odpowiedzialna postawa potrzebna jest na każdym kroku – niezależnie od tego, czy korzystamy ze źródła wody czy np. z komunikacji miejskiej. Fontanny wody pitnej po prostu nie są wyjątkiem!


art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: