Zero Waste to coś więcej niż trend

Czym właściwie jest Zero Waste? Wielu z nas myśli, że to bardzo ortodoksyjny ruch ekologiczny, który mógłby nas ograniczać w życiu codziennym. Jednak, kiedy przyjrzymy się głównym założeniom tego ruchu możemy się przekonać, że nakłania on raczej do podejmowania świadomych wyborów w zgodzie z naturą niż wymaga rzeczy niewykonalnych. W obliczu wielu zagrożeń związanych z ociepleniem klimatu, zanieczyszczeniem środowiska oraz negatywną ingerencją plastiku w środowisko ruch ten staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Co ważne – nie jest to jeden z trendów, które zaraz przeminą, jest to raczej reakcja na coraz gorszą kondycję naszej planety. Oto kilka prostych zasad na „R”, dzięki którym staniesz się bardziej Zero Waste!szczoteczki ekofot. Planet First
Refuse - odmów

Postaraj się aby nie kupować rzeczy w plastiku. To nie jest najłatwiejsze zadanie w obecnych czasach, gdzie większość rzeczy jest pakowana w to tworzywo lub jest z niego wykonana. Jednak nie jest to niewykonalne. Jednak ilość plastiku, szczególnie tego, który jest używany do jednorazowych akcesoriów, jest przerażająca. W codziennym życiu możesz zwrócić szczególną uwagę na odmawianie słomek w restauracjach, plastikowych przykrywek do kubków na kawę, jednorazowych reklamówek czy plastikowych sztućców. Jest to nieduże wyrzeczenie a to właśnie tych produktów znajduje się najwięcej w morzach i oceanach. Co więcej – już w 2021 roku produkty te nie będą mogły być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, więc warto przygotować się na tę zmianę wcześniej. Wszystkie wyżej wymienione produkty dostępne są w sprzedaży wykonane z ekologicznych surowców.

Reduce - redukuj

W wielu sytuacjach codziennych możemy postarać się jak najbardziej redukować obecność plastiku. Takie codzienne dokonywanie wyboru może efektywnie wpłynąć na redukowanie plastiku w powszechnym obiegu. Wybierajmy papierowe opakowania produktów spożywczych zamiast foliowych. Plastikowe butelki można zamienić na puszki lub szklane, które w przyszłości będą mogły ulec recyklingowi. Wiele rzeczy można zastąpić wielorazowymi produktami, np. reklamówki woreczkami z firanek, słoikami lub pudełkami, które zazwyczaj mamy już w domach. Coraz więcej rzeczy jest produkowanych bez użycia plastiku, wystarczy trochę się rozejrzeć aby je znaleźć. Dotyczy to zarówno akcesoriów wielorazowego użytku tj. maszynki do golenia, kubki, czy sztućce „to go”, ale też przeróżnych kosmetyków do pielęgnacji ciała czy nawet produktów przeznaczonych do dbania o gospodarstwo domowe.
widelec eko
Artykuły z drewna warto stosować na co dzień. fot. Planet First
Reuse – używaj ponownie

Jednym ze sposobów na ograniczenie używania plastiku jest ponowne używanie rzeczy, które już istnieją. Tyczy się to wielu dziedzin życia, np. mody. Po co kupować nowy sweter z poliestru (plastiku) jeśli w second handach wisi ich 100 i to wykonanych z naturalnych materiałów? To tylko przykład, ale gdyby się zastanowić to o wiele za często kupujemy nowe rzeczy zamiast użyć czegoś co zostało już wyprodukowane a nadal wygląda świetnie. Dodatkowo warto postarać się wprowadzić nawyk niewyrzucania rzeczy a wykorzystywania ich ponownie. Starajmy się na tyle, ile to możliwe, aby mieć swój kubek na kawę, swoją butelkę na wodę, lunchbox, czy słomkę.

Recycle – recykling

Aby żyć według idei Zero Waste wystarczy używać rzeczy, które nadają się do ponownego przetworzenia, tj. szkło, metal, papier. Są to rzadziej spotykane materiały, w które zapakowane są produkty, ale nadal dostępne. Oczywiście plastik również nadaje się to przetworzenia, jednak zbyt wielka jego ilość przedostaje się do środowiska ze względu na jego popularność, dlatego im mniej go w ogóle używamy – tym lepiej dla naszej planety. Warto zadbać o staranną segregację śmieci aby dać nowe życie materiałom, które już istnieją.  
mydło
fot. Planet First
Repair - naprawiaj
Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że jak coś się zepsuje to kupujemy nowe. Czasami wystarczy niewiele wysiłku by coś zaczęło działać ponownie. Nie chodzi tu tylko o sprzęty, ale też np. o ubrania, których mamy w obecnych czasach pod dostatek i nikomu nie chce łatać się dziur, czy przyszywać guzików. Trzeba przyznać, że w większości przypadków nie naprawiamy z czystego lenistwa spowodowanego nadmiarem rzeczy w czasach konsumpcjonizmu. Jednak aby nie wywierać negatywnego wpływu na środowisko warto spróbować naprawiać rzeczy.

Remember – pamiętaj

Aby żyć w zgodzie z naturą musimy przede wszystkim mieć na uwadze to, że nie ma drugiej planety, na której moglibyśmy żyć. Dlatego mając to na uwadze warto podejmować świadome wybory i dokonywać odpowiedzialnych decyzji.
patyczki
fot. Planet First
Rot - kompostuj

Wiele produktów, które używamy codzienne możemy kompostować w ogródku lub w wyznaczonej do tego celu przestrzeni publicznej. Wszelkie obierki, zwiędłe kwiatki czy skorupki po jajkach mogą nadać glebie nowej energii i napędzić ją do działania!

Powyżej wymienione reguły mogą brzmieć restrykcyjnie, ale ważne są starania. Wszystko zaczyna się od małych kroków. Nawet jeśli postaramy się wdrożyć w życie część z nich to i tak będzie to zmiana na lepsze! Jeśli nie masz pomysłu, jakie produkty są dostępne w wersji bez plastiku to zapraszamy po więcej informacji na stronę planetfirst.pl.


art. sponsorowany

Ocena (3.4) Oceń: