Żywienie psa - o czym warto pamiętać?

Czy żywienie psa karmą mokrą to dobry wybór? Czy warto w żywieniu psów stosować suplementy? Jak często karmić psa? To tylko kilka podstawowych pytań, które dość regularnie powracają na forach dla miłośników psów. Żywienie psa dorosłego nie jest wcale prostsze niż karmienie szczeniaka, a na każdym etapie życia psa można mieć wątpliwości, jak go karmić.piesekfot. NANta SamRan/shutterstock

Żywienie psa — podstawowe zasady

Podstawowa, z pozoru dość banalna zasada brzmi: żywienie powinno być dostosowane do organizmu psa. Oznacza to nie tylko, że konkretna ilość składników odżywczych powinna przypadać na kilogram masy ciała psa, ale także, że rodzaj pokarmu, jego skład, wielkość porcji, dodatkowe wspomaganie suplementów — wszystko to powinno zależeć od wieku, rasy, zdrowia psa. Prawidłowe żywienie psa zawsze więc warto konsultować z weterynarzem. Już podstawowe badania psa seniora podpowiedzą, czego potrzebuje jego organizm. Weterynarz podpowie, jakie niezbędne składniki odżywcze powinny królować w diecie szczeniaka i co trzeba wykluczyć w diecie psa, który cierpi na przykład na różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe. Tej specjalistycznej wiedzy nie ma większość opiekunów, dlatego warto skorzystać tutaj z wiedzy ekspertów.

Składniki odżywcze i...? Na co zwracać uwagę przy wyborze karmy?

Wybór żywienia psa w dużej mierze powinien być podyktowany jego konkretnymi potrzebami. Ważne jest jednak także to, jaką ostatecznie karmę mu kupimy. Warto oczywiście zacząć od sprawdzenia poziomu mięsa, interesujących nas składników odżywczych. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy karma nie ma żadnych dodatkowych barwników, sztucznych konserwantów, polepszaczy smaku itd., które tak są niezdrowe dla ludzi, jak i dla zwierząt. Warto ich więc w psiej diecie unikać, tym bardziej że dzisiaj bez większego problemu można kupić naprawdę wysokiej jakości karmy pozbawione tego typu wątpliwych dodatków: https://apetete.pl/karmy-suche-dla-psa.html.

Jeśli chcesz zadbać o najwyższe standardy w żywieniu psa, możesz postawić na karmę bezzbożową, bezglutenową. O ile w przypadku ludzi, nietolerancję glutenu ma niewielki procent, o tyle w przypadku psów sytuacja wygląda inaczej. Zwierzęta te niezbyt dobrze radzą sobie z trawieniem zbóż, co przekłada się często na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Dlatego lepiej tego typu dodatków w psiej diecie także lepiej unikać.

Jak żywić psa szczeniaka a jak dorosłego psa?

Żywienie szczeniąt to temat, który zawsze warto skonsultować z weterynarzem, który podpowie najlepsze możliwe rozwiązanie. Z pewnością nie można karmić maluchów tak jak dorosłych czworonogów. Jeśli takie są w domu, trzeba zadbać o to, aby szczeniaki nie miały dostępu do jedzenia swoich starszych towarzyszy. Warto zadbać o to, aby w psiej diecie dla malucha znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Może się zdarzyć także, że potrzebne będzie tutaj żywienie dostosowane do indywidualnych potrzeb psa, co warto zawsze skonsultować z weterynarzem.

Karma sucha czy mokra?

Odwiecznym problemem i tematem wywołującym żywiołową dyskusję jest wybór między karmą mokrą lub suchą na co dzień. Warto jednak pamiętać, że nie ma tutaj jednego jedynego poprawnego modelu żywienia psów. Najważniejsze, aby karma była dobrej jakości, a sposób żywienia psa dostosowany do jego potrzeb. To, czy będzie to karma sucha czy mokra jest kwestią drugorzędną. Karma mokra nie tylko odżywia, ale i nawadnia organizm psa, ale szybciej się psuje po otwarciu. Sucha z kolei dostarcza składników odżywczych, można ją wysypać na dłużej i nic się z nią nie stanie, ale potrzebna obok będzie miska z wodą.


art. sponsorowany
Ocena (3.5) Oceń: