Co robić w czasie domowej kwarantanny?
Ekologia.pl Styl życia Ciekawostki Co robić w czasie domowej kwarantanny?

Co robić w czasie domowej kwarantanny?

Koronawirus sieje spustoszenie na świecie. Każdego dnia słyszymy o tragicznych skutkach walki z epidemią. Kryzys wywołany pojawieniem się koronawirusa sparaliżował nasze dotychczasowe życie. Chcąc nie chcąc zostaliśmy zamknięci w domach. Nie możemy robić tego, co wcześniej mieliśmy w zwyczaju, a siedząc w domu wydaje nam się, że mamy niewielkie pole do popisu. Można spojrzeć na tę sytuację z innej perspektywy i poświęcić ten czas na coś, co do tej pory nie mogliśmy zrobić, bo ciągle byliśmy zabiegani. Jak produktywnie wykorzystać czas domowej kwarantanny?

Na jakiś czas musimy zrezygnować z życia towarzyskiego, ale zawsze możemy zdzwonić do bliskiej osoby, fot. shutterstock

Na jakiś czas musimy zrezygnować z życia towarzyskiego, ale zawsze możemy zdzwonić do bliskiej osoby, fot. shutterstock
Spis treści

Przymusowy pobyt  domu – jak wykorzystać ten czas?

Początek roku to dla nas wszystkich trudny okres. Dla niektórych ludzi zamknięcie w domu oznacza koniec świata. W jednym momencie trzeba było zrezygnować z dotychczasowych aktywności: na jakiś czas musimy zapomnieć o podróżach czy wyjściu ze znajomymi do restauracji. Szkoły, kina i teatry  pozostają zamknięte, większość pracowników przestawiła się na pracę zdalną, a niektórzy opiekę nad dzieckiem  łączą z pracą. Wychodzimy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne: do pracy, do sklepu czy do lekarza.

Społeczna akcja #zostańwdomu nawołuje do tego, żeby faktycznie w nim pozostać i przeznaczyć ten czas na aktywności, na które nigdy nie mieliśmy czasu, albo odkładaliśmy je na później. Prawda jest taka, że musimy się wszyscy zmobilizować i przetrwać ten kryzys – im szybciej on minie, tym szybciej wrócimy do normalnego życia. W międzyczasie możemy zrobić wiele pożytecznych rzeczy zarówno dla siebie samych, jak i dla własnego mieszkania. 

Co warto zrobić przez ten czas w domu?

Umyj okna – jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, to teraz jest na to doskonały moment. Nie dość, że będziemy mieli piękniejszy widok na świat po drugiej stronie szyby, to przy okazji ich mycia pooddychamy trochę świeżym powietrzem. Jeśli ktoś ma wyjątkowo dużo okien w domu, taką aktywność można też podciągnąć pod codzienną gimnastykę.

Uporządkuj domową biblioteczkę – dla zagorzałych czytelników, którzy namiętnie kupują promocyjne egzemplarze książek, w pewnym momencie domowa biblioteka zrobi się za ciasna i zbyt chaotyczna. Warto poświęcić chwilę, żeby zrobić w niej generalny prządek. Książki możemy posegregować według twórczości autora, wydawnictwa albo kolorystycznie – tutaj ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Natomiast te egzemplarze, które już dawno temu przeczytaliśmy i zalegają nam na półkach, możemy wystawić na sprzedaż albo spakować do pudełka i wysłać np. do lokalnej biblioteki albo innych instytucji, które akurat potrzebują książek. 

Zrób porządek z roślinami – kwiaty to naturalne oczyszczacze powietrza, dlatego ważne jest, by należycie o nie dbać. Jeśli wcześniej nie mieliśmy czasu na zajęcie się domową oazą, to teraz właśnie nadszedł. Wiosna to znakomity moment do przesadzenia roślinek, które w trakcie zimy rozrosły się i potrzebują więcej przestrzeni w doniczce. Jeśli jednak nie mamy ochoty na zabawę w piasku, to chociaż mokrą ściereczką warto przetrzeć liście, na których zgromadził się kurz blokujący pory i hamujący proces oczyszczania powietrza.

Uporządkuj garderobę – to także dobry moment, żeby zrobić porządek we własnej garderobie. Wraz z nadejściem wiosny trzeba pochować zimowe swetry, kurtki oraz obuwie, które teraz mogą nam teraz niepotrzebnie zalegać. Warto wyjąć letnie i zwiewne sukienki oraz lżejsze płaszcze. Ubrań, które już się nam „znosiły” albo nie mieścimy się w nie, nie warto przechowywać z nadzieją na lepsze czasy. Od razu trzeba je spakować i oddać potrzebującym albo wystawić na aukcję internetową.

Podróżuj w czasie – o prawdziwych podróżach niestety musimy zapomnieć na jakiś czas. Żeby jakoś przetrwać, możemy sięgnąć do pamięci swoich aparatów, przeglądając zdjęcia z wcześniejszych wojaży. Taka sentymentalna podróż w czasie będzie dobrym pretekstem, żeby uporządkować i posegregować zdjęcia na dysku, wywołać te ulubione, skomponować ciekawą foto książkę albo po prostu odświeżyć domową galerię własnych zdjęć.

Domowa izolacja to czas, w którym warto poeksperymentować w domowej kuchni i spróbować nowych potraw, fot. shutterstock

Co warto zrobić dla siebie?

Odpocznij i zrelaksuj się – w pędzącym i zabieganym świecie bardzo często brak nam czasu na najważniejsze czynności. Czy pamiętamy kiedy ostatni raz nic nie robiliśmy albo relaksowaliśmy się w spokoju? Teraz jest ten czas, żeby zwolnić i przystopować. Warto poświęcić go na to, co sprawia nam przyjemność, a przy okazji pozwoli zregenerować siły. Może to być oglądanie ulubionego serialu, granie na gitarze, czytanie książki albo zabawa ze zwierzakiem.


Naucz czegoś nowego – jeśli od dawna chcieliśmy spróbować nowych rzeczy, ale nie mieliśmy na to czasu albo odwagi, to lepszego terminu nie będzie. Żeby zająć czymś intensywnie nasz umysł najlepiej jest zacząć nabywać nowe umiejętności. Może to być np. nauka języka obcego, internetowe kursy dokształcające, a nawet kurs szydełkowania czy składania origami. Wszystko, co rozwija naszą kreatywność i pozwala nabyć nowe umiejętności jest bardzo pożądane, a kursy on-line oferują zdobycie szerokiej gamy nowych kompetencji. 

Poeksperymentuj w kuchni – każdy z nas ma ulubione dania oraz takie, które wychodzą nam najlepiej. Czasami jednak warto poeksperymentować w domowej kuchni i spróbować nowych potraw. Kuchnia tajska jest nam obca? To czas najwyższy spróbować dań z tego rejonu świata – w końcu domowej roboty smakują najbardziej. Zachwycamy się sushi, ale nigdy nie przygotowaliśmy  go własnoręcznie? Nic trudnego, wystarczy kupić sprzęt oraz wszystkie niezbędne składniki do przyrządzania tego japońskiego specjału i zabrać się do pracy. A może warto spróbować ulubionych dań, ale w wegańskiej wersji?

Zachowaj aktywność fizyczną – nie jest prawdą, że siedzenie w domu nie sprzyja aktywności fizycznej. Co prawda mamy nieco ograniczone możliwości, ale jeśli tylko chcemy zachować formę, znajdziemy sposób na proste ćwiczenia. W Internecie dostępnych jest cała masa kursów, wystarczy wybrać ulubiony (albo taki, na który aktualnie mamy ochotę), przygotować kawałek podłogi i założyć wygodne dresy. Możliwości jest nieskończenie wiele: zaczynając od zumby i innych kursów tańca, przez ćwiczenia wytrzymałościowe, streching i pilates, a kończąc na wyciszającej i relaksującej jodze. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Opracowanie własne na podstawie: https://www.unicef.org/serbia/en/how-organize-time-home-quarantine

Co warto zrobić dla innych?

Zaproponuj pomoc sąsiadowi – ten szczególny czas jest najtrudniejszy dla seniorów, to właśnie oni znajdują się w grupie największego ryzyka. Jeśli w twojej klatce mieszka osoba w podeszłym wieku, która boi się i nie powinna wychodzić na zewnątrz, zaproponuj jej np. zrobienie i przyniesienie zakupów, odebranie poczty albo wyniesienie śmieci. To nic nie kosztuje, a wdzięczność i uśmiech sąsiada będzie bezcenny. Kiedyś my możemy znaleźć się w podobnej sytuacji, a dobre uczynki zawsze do nas powracają.

Zadzwoń do bliskich – prawda jest taka, że na jakiś czas musimy zrezygnować z życia towarzyskiego. Trudno jest podtrzymywać społeczne relacje bez regularnych spotkań i rozmów. Na szczęście w dzisiejszych czasach Internet daje nieograniczone warianty – można zorganizować telekonferencję, porozmawiać na czacie z mamą, a nawet urządzić spotkanie on-line z przyjaciółmi. Czasami zwykła rozmowa telefoniczna może wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka

Zachowanie aktywności fizycznej w domowym zaciszu, fot. shutterstock

Pandemia koronawirusa – trudny czas dla nas wszystkich

Nie da się ukryć, że to dla nasz wszystkich ekstremalna sytuacja. Nie wiadomo, ile potrwa jeszcze ten stan i na jak długo pozostaniemy zamknięci w domach. Nie ma co się martwić na zapas, bo nie mamy wpływu na tę sytuację. Jedynie co możemy zrobić, to pozostać w domu, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. To nasza obywatelska odpowiedzialność. Dlatego też warto zagospodarować ten czas w taki sposób, aby jak najproduktywniej go wykorzystać.

Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)
Bibliografia
  1. https://www.traveldailymedia.com/10-home-quarantine-activities-to-keep-boredom-at-bay/; 2020-04-09;
  2. https://www.cnbc.com/2020/03/20/relaxing-activities-to-do-at-home-during-covid-19-quarantine.html; 2020-04-09;
  3. https://thingstodoingeneva.ch/corona-virus-geneva/; 2020-04-09;
  4. https://thehoneycombers.com/bali/things-to-do-at-home-coronavirus-quarantine/; 2020-04-09;
  5. https://www.psychologytoday.com/us/blog/intersections/202003/8-things-do-while-under-quarantine; 2020-04-09;
  6. https://www.unicef.org/serbia/en/how-organize-time-home-quarantine; 2020-04-09;
4.7/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Porządki w domu z irobotem zostały zakończone, teraz trzeba coś nowego do pracy wymyślić, dobrze, że nie mieszkam w bloku tylko w domu, więc zawsze coś do roboty jest :)