Części do maszyn rolniczych – czy warto kupować używane?

Maszyny rolnicze wykonują trudną pracę w ekstremalnych warunkach. W każdym gospodarstwie rolnym (zarówno niewielkim, jak i w przedsiębiorstwie) podczas kampanii używa się ich codziennie. Pracują w różnorodnym natężeniu, czasami nieprzerwanie przez wiele godzin. Ich stan techniczny nie może zatem wzbudzać żadnych wątpliwości czy zastrzeżeń. Utrzymanie ich sprawności jest konieczne w celu zapewnienia ciągłości kampanii sezonowej i stałości zysków. Mimo to zdarzają się usterki, którym można szybko przeciwdziałać, posiadając lub kupując odpowiedniej jakości części do maszyn rolniczych.częścifot. socrates471/shutterstock.com
Unieruchomienie ciągników i maszyn rolniczych używanych na co dzień w gospodarstwach niesie za sobą szereg konsekwencji. To nie tylko strata cennego czasu, ale również pieniędzy. Rolnicy w swej pracy uzależnieni są ponadto od czynników zewnętrznych, na które nie mają wpływu. Dotyczy to przede wszystkim warunków atmosferycznych. Jeżeli sprzyja ona działaniom kampanii, liczy się każda godzina wykonanej na polu pracy. Czas to pieniądz, zwłaszcza w uprawie i hodowli. Wielu rolników zastanawia się zatem nad tym, co robić, by nie potrzebować części do maszyn rolniczych?

Kiedy potrzebne są części zamienne do maszyn rolniczych? – awarie, konserwacja, przygotowanie kombajnów i ciągników do sezonu


Maszyny rolnicze muszą odznaczać się pełną sprawnością zwłaszcza w okresie siewów i żniw. Części potrzebne są jednak właścicielom sprzętów rolniczych nie tylko podczas trwającej kampanii. O stan techniczny maszyn należy zadbać dużo wcześniej. Konieczne jest przygotowanie każdej z nich do zbliżającego się sezonu najczęściej jeszcze w trakcie zimy lub wczesną wiosną.

Konieczna staje się konserwacja maszyny, wymiana zużytych lub uszkodzonych części do ciągników i maszyn rolniczych, uzupełnienie płynów. Rolnicy zmieniają filtry, kontrolują sprawność pomp, sprawdzają jakość ogumienia, wymieniają oleje. Potrzebna jest kontrola stanu technicznego wszystkich komponentów maszyn i ich rodzajów. Dotyczy to nie tylko najczęściej używanych kombajnów zbożowych i ciągników. Równie istotne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstw są urządzenia takie jak: kosiarki, przetrząsarki, rozrzutniki, podbieracze, prasy, rozsiewacze, siewniki, sieczkarnie czy zgrabiarki. Podczas prac na polu zwykle są one doczepiane do głównych maszyn rolniczych.

Podczas sezonu najczęściej psują się zespoły w opryskiwaczach, podzespoły narażone na zanieczyszczenia mechaniczne, zespoły ruchowe, tuleje, a także zbiorniki paliwa i innych cieczy. Wzmożoną pracę wykonują ponadto przekładnie i łańcuchy, podzespoły układu hydraulicznego i oczywiście silnik.

Czy używane części do maszyn rolniczych są tańsze niż oryginalne?


Czym kierują się rolnicy, decydując się na używane części do maszyn rolniczych? Ich największą zauważalną zaletą jest przede wszystkim niska cena. Jej wartość waha się na poziomie 40-60% kosztu zakupu nowych, oryginalnych części do danych maszyn. Cena jest szczególnie atrakcyjna głównie jeśli chodzi o zestawy komponentów. W wielu przypadkach niższa cena wiąże się jednak z wadliwą jakością sprzętu, a co za tym idzie – skróconym czasem eksploatacji.
części do maszyn rolniczych
fot. venusvi/shutterstock.com

Używane części do maszyn rolniczych – kiedy nie warto?


Używane części zamienne do ciągników nie zawsze są warte zainteresowania. Nie korzystają z nich przede wszystkim ci rolnicy, którzy posiadają nowe maszyny rolnicze. Dbają oni bowiem o to, by w swoim sprzęcie stosować części oryginalne, z gwarancją prawidłowego działania. Decydując się na zakup nowej maszyny rolniczej, należy ściśle przestrzegać zapisów gwarancyjnych i dokonywać ich serwisu oraz konserwacji w określonych punktach przeznaczonych do tego celu. Nowej maszyny zwykle nie oddaje się zatem w ręce pierwszego mechanika, do którego mamy po drodze. Nie bez znaczenia są zatem również części, jakie zleca się do wymiany.

Części w najniższych cenach zwykle nie są wysokiej jakości zamiennikami. W obecnych czasach, gdy dostęp do nowoczesnych elementów wyposażenia niemal każdego rodzaju sprzętu jest nieograniczony, warto porównać ceny używanych i oryginalnych części. Może się bowiem okazać, że pomiędzy poszczególnymi z nich różnica cenowa jest niemal niezauważalna, a różnica w jakości będzie znacząca. Zapoznając się z różnorodną ofertą sklepów internetowych i stacjonarnych, można znacznie ograniczyć ryzyko kupienia wątpliwej jakości części.

Kupując używaną część, klient nie zna jej dokładnego przebiegu i stopnia eksploatacji. Nie każda cecha jest widoczna na pierwszy rzut oka. Ilość przepracowanych godzin ma tu natomiast ogromne znaczenie. Wyeksploatowane części szybciej się psują, wobec czego oszczędności klientów na zakupie okazują się najczęściej jedynie pozorne. W przypadku używanych lub nieoryginalnych części zawsze istnieje ryzyko związane z ich rzeczywistą sprawnością. Co więcej, jeżeli kupione części szybko ulegną kolejnej awarii, nie obejmuje ich żadna gwarancja.

Jakie części oferuje sklep internetowy GALOP? – sprzedaż wysyłkowa elementów wyposażenia rolnictwa


Jakie części i akcesoria do maszyn rolniczych wybierać i jak sprawdzić ich jakość? Czasami problem rozwiązuje się sam. Nie wszystkie używane części do maszyn rolniczych pasują do nowych urządzeń i odwrotnie. Do niektórych maszyn starszego typu nowe części rolnicze nie są dostępne na rynku. W ich przypadku konieczne jest zatem kupno części używanych lub popularnych zamienników.

Sklep internetowy GALOP oferuje oryginalne części do maszyn rolniczych, które pochodzą od najlepszych, uznanych producentów. Wśród najczęściej wybieranych wymienia się podzespoły i komponenty firm takich jak: John Deere, Claas, Massey Ferguson, Deutz-Fahr, Fendt czy New Holland. W internetowym sklepie rolniczym odpowiedni wybór części zapewniają klientom wykwalifikowani specjaliści. Z bogatego asortymentu sklepu rolniczego wybierają oni te modele części rolniczych i podzespołów, które odpowiadają potrzebom każdego rolnika, zgłaszającego się do nich po pomoc. Dobór odpowiedniego komponentu jest niezwykle istotny w celu zapewnienia sprawności maszyny. W przypadku kupna części używanej może okazać się bowiem, że niekoniecznie jest ona właściwa do danego modelu sprzętu. Niekiedy nawet kilka milimetrów różnicy w obwodzie otworu lub gwintu uniemożliwia prawidłowy montaż danej części w maszynie. Jest ona wówczas nieprzydatna.

Najbezpieczniej jest dobierać części do maszyn rolniczych na podstawie ogólnego numeru VIN. W numerze Vehicle Identification Number zarówno właściciel maszyny, jak i specjalista znajdzie wszystkie istotne informacje o danym egzemplarzu maszyny rolniczej. Na ich podstawie zyskuje również wiedzę o ewentualnym doborze potrzebnych części.

art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: