Elektryczne samochody coraz bezpieczniejsze

Fot. www.media.renault.com.plFot. www.media.renault.com.pl

Elektryczne auto Renault ZOE jest najbezpieczniejszym miejskim samochodem minionego roku – wynika z testów przeprowadzonych przez niezależną jednostkę badawczą Euro NCAP.Euro NCAP – prestiżowa instytucja oceniająca bezpieczeństwo nowych samochodów podsumowała wyniki testów zderzeniowych 33 nowych aut w 2013 roku. W kategorii „supermini” zwycięzcą okazało się elektryczne auto Renault ZOE.

Sedan ZOE jest w 100 proc. elektryczny i – jak widać – pod względem bezpieczeństwa w niczym nie ustępuje samochodom spalinowym Renault. ZOE otrzymało najwyższy możliwy wynik – pięć gwiazdek. Ochronę dorosłych pasażerów oceniono na wysokie 89 proc, dzieci na 80 proc. a pieszych na 66 proc. W kategorii wyposażenia zwiększającego poziom bezpieczeństwa ZOE otrzymał 85 proc.

Auta na prąd potrzebują dużo miejsca na akumulatory, a co za tym idzie, mają inną konstrukcję niż samochody spalinowe. Dlatego  inżynierowie ds. bezpieczeństwa Renault skupili się właśnie na tym elemencie. W tym celu obudowa baterii została wzmocniona w celu zapewnienia integralności modułów. Wszelkie kable zostały tak rozmieszczone w pojeździe, aby ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. Bateria została także poddana licznym testom i „ciężkim” próbom w celu wykazania jej zgodności ze specyfikacją bezpieczeństwa. Testy ognia, zanurzenie, podpalenie, przeciążenie elektryczne, zwarcia, gwóźdź (włożony w sam środek ogniwa), kompresja, upadek – to tylko niektóre „tortury”, którym został poddany pojazd.  Po teście zderzeniowym bateria pozostała w stanie nienaruszonym, a jako środek ostrożności komputer pokładowy wysyła natychmiastowe polecenie wyłączenia prądu przez wyłącznik automatyczny.

Przy prędkości do 30 km/h samochód jest wyjątkowo cichy, dlatego ZOE został wyposażony w system Z.E. Voice, który wytwarza zewnętrzny dźwięk ostrzegający pieszych o zbliżaniu się pojazdu. Z.E. Voice jest słyszalny przy prędkościach od 1 do 30 km/h.
RENAULT ZOE
RENAULT ZOE

Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy