Jak oznaczyć w JPK_VAT sprzedaż samochodu na złom?

Przedsiębiorca będący czynnym płatnikiem podatku VAT ma obowiązek oznaczania sprzedaży odpowiednim kodem GTU w JPK_VAT. Jaki kod należy zastosować w przypadku sprzedaży na złom samochodu będącego środkiem trwałym?pieniądzefot.photogenica

Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług szczegółowo określa zakres danych, jakie powinny zaleźć się w JPK_VAT. Przedsiębiorcy mają m.in. obowiązek oznaczania niektórych dostaw towarów lub usług kodami GTU_01 – GTU_13. Obowiązek ten dotyczy także towarów używanych. Dopuszczalne jest zastosowanie więcej niż jednego kodu GTU.

W przypadku sprzedaży samochodu na złom właściwe jest zastosowanie oznaczenia dostawy dwoma kodami GTU-05 i GTU_07. Kod GTU_05 zgodnie z poz. 79 załącznika nr 15 do ustawy o VAT powinien być stosowany do zużytych samochodów, komputerów, telewizorów i innych urządzeń przeznaczonych do złomowania. Kod GTU_07 powinien natomiast być użyty w przypadku dostawy pojazdów i części samochodowych o kodach CN 8701-8708, czyli w przypadku ciągników, pojazdów silnikowych do przewozu 10 lub więcej osób łącznie z kierowcą, samochodów i innych pojazdów silnikowych przeznaczonych do przewozu osób, pojazdów silnikowych do transportu towarów, pojazdów silnikowych specjalnego przeznaczenia, podwozi wyposażonych w siniki, nadwozi, części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, zderzaków  ich części.

Biuro rachunkowe Efekta działa już od ponad 10 lat. Współpracujemy z mikro, małymi, średnimi i dużymi przedsiębiorstwami. Zawsze chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania naszych klientów, a w razie potrzeby także służymy im radą. Aby być jak najbliżej firm, z którymi współpracujemy, działamy w kilku lokalizacjach w Warszawie. Jednak nie tylko tutaj świadczymy usługi księgowe. Łódź to miasto, gdzie także mamy swoje biuro. Zapraszamy do współpracy.


art. sponsorowany


a


Ocena (2.7) Oceń: