Opel zwiększa zasięg samochodów elektrycznych

Nowy Opel Ampera-e, źródło:media.gm.comNowy Opel Ampera-e, źródło:media.gm.com

Miłośnicy elektrycznych samochodów nie muszą martwić się zasięgiem pojazdu. Nowy Opel Ampera-e jest w stanie przejechać bez ładowania dystans znacznie przekraczający magiczną barierę 400 kilometrów. To sprawia, że samochód elektryczny z Rüsselsheim nie ma sobie równych w tym segmencie.Dla porównania BMW i3, nawet w wersji wyposażonej w opcjonalny duży akumulator 33 kWh, może pokonać 300 kilometrów, Nissan Leaf ma zasięg 250 kilometrów, Renault Zoe – 240 kilometrów, natomiast VW e-Golf – 190 kilometrów.

Oczywiście maksymalny zasięg elektrycznego Opla może się różnić. Zależy on od wielu czynników, takich jak rodzaj nawierzchni, warunki pogodowe, styl jazdy lub dodatkowe obciążenie. Ampera-e może jednak bez trudu pokonać ponad 300 kilometrów nawet w przeciętnych warunkach pogodowych.

Co poza zasięgiem oferuje samochód elektryczny z Rüsselsheim? Ampera-e, to samochód o długości 4,17 m, więc spokojnie pomieści pięć osób. Przestronne wnętrze to efekt  rozmieszczenia dziesięciu modułów akumulatora. Cały pakiet umieszczono na spodzie nadwozia, a jego kształt dostosowano do linii samochodu. Akumulator złożony z 288 ogniw litowo-jonowych o pojemności 60 kWh został opracowany wspólnie z firmą LG Chem.

Ampera-e przyspiesza do 50 km/h w ciągu zaledwie 3,2 sekundy, a przyspieszenie w średnim zakresie obrotów od 80 do 120 km/h (szczególnie ważne podczas wyprzedzania) zajmuje 4,5 sekundy (dane wstępne). Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 150 km/h z myślą o zwiększeniu zasięgu. Moc silnika elektrycznego odpowiada 150 kW/204 KM.

Opel Ampera-e oferuje również możliwość ładowania akumulatorów podczas podróży. W tym celu kierowca musi jedynie zwolnić pedał gazu w normalnym trybie „Drive”. Ampera-e odzyskuje energię automatycznie, gdy pojazd porusza się siłą rozpędu i pozyskuje energię z silnika elektrycznego, który pełni również funkcję generatora. Siła hamowania silnika wzrasta, gdy kierowca włącza tryb „Low”, co dodatkowo zwiększa ilość odzyskiwanej energii.

Nowy model Opla będzie miał swoją światową premierę na najbliższym Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu.
Ampera-e
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy