Samochody napędzane wiatrem

Źródło: www.fasterthanthewind.org Źródło: www.fasterthanthewind.org

Uwaga! Koniec z gazem, koniec z klekotem diesla mamy tanie, ekologiczne paliwo. Zupełnie darmowe, którego nikt nam nie opodatkuje, nie obłoży akcyzą, nie zamknie w dystrybutorze. Niemożliwie? A jednak. To paliwo to…. wiatr. Brzmi jak żart? Inżynierowie w różnych zakątkach Ziemi zupełnie poważnie pracują nad samochodami napędzanymi właśnie wiatrem.


Czy to jednak możliwe, aby samochód jeździł napędzany wyłącznie wiatrem. I do tego aby pędził on szybciej niż wiatr, który go napędza. Wiele wskazuje na to, że jednak tak.

Szybszy od wiatru

Niezwykle interesujący eksperyment przeprowadzono na wyschniętym jeziorze El Mirage, znajdującym się na pustyni Mojave w Kalifornii. Konstruktorowi pojazdów, Rickowi Cavallaro z Wydziału Aerodynamiki Uniwersytetu Stanowego w San Jose udało się rozpędzić samochód do 2,5 raza większej prędkości niż same powiewy. Tylko i wyłącznie przy pomocy wiatru. Podczas eksperymentu prędkość wiatru wynosiła ok. 32 km/h, a pojazd rozpędził się do ok. 80 km/h.

W tym przypadku kluczową rolę odgrywają koła i śmigło no i niezwykle lekka konstrukcja pojazdu. Wiatr poruszając śmigło, wprawia w ruch koła, a im koła kręcą się szybciej, tym więcej one mogą przekazać energii do śmigła. Prosta i niedroga konstrukcja przeciera szlak do ekologicznego sposobu napędzania pojazdów. Przedsięwzięcie zaowocowało ustanowieniem oficjalnego rekordu uznanego przez North American Land Sailing Association.

Pomysł konstruktorów z San Jose to nie jedyny patent, który pojawił w ostatnich latach, na samochód napędzany wiatrem. W ubiegłym roku równie ciekawy, choć nie tak spektakularny eksperyment przeprowadzono w Australii. Pojazd o nazwie Wind Explorer, napędzany wyłącznie siłą wiatru i zgromadzoną dzięki niej energią elektryczną przejechał całą Australię – od oceanu do oceanu.


Źródło: www.fasterthanthewind.org


www.wind-explorer.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy