Umowa kupna sprzedaży samochodu - kompleksowy poradnik

Kupowanie samochodu to ważne wydarzenie w życiu kierowcy, dlatego sam proces powinien odbyć się bez zbędnych problemów. W tym pomoże dopilnowanie formalności. Dzisiaj podpowiemy, jak prawidłowo spisać umowę kupna-sprzedaży samochodu.sprzedaż autafot. Opat Suvi/shutterstock.com
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co to takiego

Jest to rodzaj porozumienia, pomiędzy kupującym a sprzedającym. W ramach umowy osoba, która zbywa auto, zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego jego własności. Sprzedający ma obowiązek przekazać pojazd kupującemu, a ten powinien za niego zapłacić i go odebrać. Dokument taki należy sporządzić ze szczególną starannością, ponieważ poświadcza on zmianę właściciela pojazdu.
W umowie powinny się znaleźć istotne informacje dotyczące pojazdu oraz dane personalne osób, które biorą udział w transakcji. Jest to ważne, ponieważ pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień. Należy upewnić się, że umowa sprzedaży samochodu jest sporządzona na piśmie. Dokument powinien zostać sporządzony w co najmniej dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej z zainteresowanych stron.

Do czego jest potrzebna umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Dokument taki jest niezbędny do załatwienia wielu spraw urzędowych. Będzie Ci on potrzebny w wydziale komunikacji, aby zarejestrować nowo nabyte auto. Powinieneś go także okazać w urzędzie skarbowym. Osoba kupująca ma 14 dni od momentu spisania umowy, aby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie: PCC. Umowa sprzedaży auta z podaną datą stanowi dowód, że wpłata została dokonana w terminie.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nabędziesz auto do prowadzenia działalności, dokument taki jest zabezpieczeniem i dowodem księgowym. Potrzebujesz go na przykład po to, aby dokonać zapisu w księdze podatkowej. Umowa kupna-sprzedaży jest też niezbędna, gdy konieczne jest dochodzenie swoich praw w sądzie, jeśli wynikną jakieś problemy. Z wszystkich tych względów umowa kupna-sprzedaży powinna być zawarta w formie pisemnej i uwzględniać wszelkie, niezbędne informacje.

Co powinno się znaleźć w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Jeśli nie wiesz, jak taki dokument powinien wyglądać, możesz skorzystać z gotowego szablonu, dostępnego na stronie internetowej  LINK4. Powinny się tam znaleźć obowiązkowe elementy. Niezwykle istotna (na przykład ze względu na obowiązującą rękojmię) jest data zawarcia umowy. Warto też wpisać godzinę transakcji. Może się przecież zdarzyć, że pojazd miał tego dnia stłuczkę, albo został uwieczniony na fotoradarze.

Ważne dane to kompletne informacje o sprzedającym i kupującym, takie jak: imiona i nazwiska, numery PESEL, serie i numery dowodów tożsamości, miejsca zamieszkania. Jeśli zbywcą lub kupującym jest firma, należy podać także numer NIP. Przydatne mogą być również numery kontaktowe stron.
Umowa sprzedaży samochodu musi zawierać dokładny opis sprzedawanego pojazdu. Podaj jego typ, markę, model i rok produkcji. Można również dodać numer VIN, numer rejestracji i silnika. Należy także wskazać aktualny przebieg pojazdu i jego kolor. Jeśli samochód jest uszkodzony, koniecznie umieść taką informację w umowie. Powinien to być bardzo dokładny opis. W ten sposób unikniesz w przyszłości nieporozumień.

Musisz umieścić takie informacje jak cena pojazdu i data jego przekazania nowemu właścicielowi. Na umowie sporządzonej w dwóch, tak samo brzmiących egzemplarzach powinny znaleźć się podpisy wszystkich właścicieli oraz osób kupujących dany pojazd.

Umowa kupna-sprzedaży. Podsumowanie

Kupując auto, musisz zachować ostrożność, także, gdy wypełniasz dokumenty. Umowa kupna-sprzedaży samochodu, nie jest skomplikowana, jednak warto dokładnie ją sprawdzić. Często z jej zawarciem będzie wiązał się zakup nowej polisy. W tym celu zapraszamy do kontaktu z LINK4. Możesz odwiedzić naszego przedstawiciela lub zadzwonić na infolinię pod numer 22 444 44 44. W ten sposób nie tylko sprawdzisz wysokość składki, ale dokonasz także zakupu wybranej polisy. Jeśli szukasz rozwiązania online, sprawdź nasz Kalkulator OC, dzięki któremu obliczysz wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.


art. sponsorowany
Ocena (4.6) Oceń: