W Krakowie będzie można wypożyczyć auto na prąd

Kraków ma szansę stać się pierwszym miastem w Polsce, który powstanie miejska wypożyczalnia aut elektrycznych. Miasto planuje uruchomienie 70 terminali z pojazdami na prąd. Szacowany termin realizacji projektu zostanie podany po 30 czerwca tego roku.


Wypożyczalnie samochodów mają działać na podobnej zasadzie, co miejskie wypożyczalnie rowerów. Bezobsługowe terminale będą znajdować w specjalnie oznakowanych miejscach – w pobliżu komunikacji zbiorowej, stacji wypożyczalni miejskich rowerów, parkingów oraz w obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Mieszkańcy będą mogli samodzielnie wypożyczyć i zwrócić auto. Możliwe będzie również pozostawienie samochodu na dowolnym parkingu, w przypadku gdy poziom baterii umożliwi przejechanie kolejnemu użytkownikowi minimum 50 km. Każdy punkt bazowy zostanie wyposażony w terminal dający możliwość jednoczesnego ładowania minimum trzech pojazdów.

W planach jest uruchomienie wypożyczalni co najmniej 100 samochodów w trzech klasach: 35 samochodów miejskich, dwuosobowych, 50 samochodów miejskich klasy A i 15 małych samochodów dostawczych.

Pojazdy będą mogły poruszać się po bus pasach, strefie ograniczonego ruchu z wyłączeniem ulic wewnątrz I obwodnicy, zatrzymywać się w strefie bezpłatnego parkowania, a także za darmo korzystać z miejskich parkingów kubaturowych.

Podobne rozwiązania funkcjonują w USA, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii i Francji. Na przykład we Francji po uiszczeniu jednorazowej opłaty rejestracyjnej w wysokości 15 EUR użytkownik otrzymuje kartę magnetyczną, która pozwoli mu na korzystanie z floty 50 elektrycznych samochodów. Za jedną minutę użytkowania pojazdu trzeba zapłacić 0,29 EUR. Za godzinę jazdy tym elektrycznym samochodzikiem zapłacimy 11,90 EUR. Jak to będzie wyglądało w Krakowie? Na razie nie wiadomo. Szacowany termin realizacji projektu zostanie podany po 30 czerwca tego roku.
Ocena (2.8) Oceń: