Biodegradowalne piłki golfowe

Piłka golfowaFot. sxc.hu

Interesującym przykładem zastosowania biodegradowalnych tworzyw, bazujących zarówno na surowcach odnawialnych jak i tych syntetycznych, są biodegradowalne, rozpuszczalne w wodzie piłki golfowe produkowane przez firmę Eco Golf Balls.Piłki wyprodukowane zostały w 75 proc. z polialkoholu winylowego, resztę stanowią plastyfikatory i dodatki organiczne. Wszystkie surowce zastosowane do ich produkcji są biodegradowalne. Nie ma w nich żadnych związków metali ciężkich i toksycznych.

Piłki te są rozpuszczalne w wodzie, gdzie mikroorganizmy powodują ich przemianę do dwutlenku węgla i wody. Ich rozkład następuje w ciągu raptem kilkudziesięciu godzin. Wodorozpuszczalne piłki nie pozostawiają żadnych toksyn w wodzie i nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla zwierząt i ryb wodnych, nawet w przypadku, gdy zostaną przez nie zjedzone.

Ideą opracowania technologii produkcji biodegradowalnych i wodorozpuszczalnych piłek golfowych było zagrożenie, jakie stanowią tradycyjne piłki golfowe dla zwierząt morskich a także dla ryb morskich i rzecznych.
Ekologia.pl
Ocena (3.5) Oceń: