Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika to system, który pozwala pozyskać darmową energię – do całego procesu potrzebuje bowiem tylko promieniowania słonecznego. Z pomocą uzyskanego w ten sposób prądu można skutecznie zasilać urządzenia domowe, a także ogrzać wnętrze budynku czy wodę użytkową. Można zatem założyć, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to oszczędność nie tylko na fakturach za prąd, ale też gazie, węglu i innych paliwach. Czy tak jest istotnie? Żeby bilans zysków i strat był pełen, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty samej inwestycji. Sprawdźmy, czy fotowoltaika rzeczywiście się opłaca!fotowoltaikafot. shutterstock
Opłacalność fotowoltaiki

O opłacalności fotowoltaiki decyduje kilka składowych. To przede wszystkim aktualne ceny prądu, koszt instalacji fotowoltaicznej oraz wysokość możliwych do uzyskania dotacji.

Fotowoltaika a ceny prądu

Nie ulega wątpliwości, że prąd nieustannie drożeje i to nie tylko na rynku polskim. Wysokość rachunków za prąd w naszym kraju w 2022 roku wzrosła o ok. 24% w stosunku do 2021. Koszt samej energii czynnej podskoczył o ok. 37%, z kolei jej dystrybucji – o 8%. Ponadto, przyjęta przez sejm ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, zwraca uwagę na problem związany z racjonowaniem energii, wprowadzając progi zużycia energii elektrycznej, powyżej których wystąpią podwyżki cen prądu. Natomiast energia czynna wytworzona z promieniowania słonecznego jest bezpłatna.

Koszt instalacji fotowoltaiki

Koszt instalacji fotowoltaiki przy założeniu zakupu komponentów wysokiej jakości to około 4 500-5 500 zł za 1 kWp, przy czym 1 kWp równa się ok. 1000 kWh. Jeśli zatem średnie roczne zużycie prądu w przeciętnym domu wynosi 4 000 kWh, to system fotowoltaiczny powinien mieć moc 4 kWp, a taka instalacja będzie kosztowała około 20 tysięcy zł.

Dotacje do fotowoltaiki

Od „rachunku” inwestycyjnego można jednak odjąć dotacje w ramach programu Mój Prąd, w ramach których można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 4 tysięcy zł na jedno przedsięwzięcie, a także dotacje samorządowe. Co więcej, właściciel oraz współwłaściciel domu jednorodzinnego, który przeprowadzi termomodernizację budynku, może liczyć na odliczenie znacznej kwoty od podatku dochodowego .

W ogólnym rozrachunku można zatem spokojnie stwierdzić, że fotowoltaika zdecydowanie się opłaca. Cała inwestycja zwraca się w około 6-10 lat i wbrew pozorom nie wymaga posiadania ogromnego kapitału na start. Szczególnie że możliwe jest rozłożenie inwestycji na raty, czego doskonałym przykładem jest Fotowoltaika od Orange: https://www.orange.pl/view/fotowoltaika.

Fotowoltaika od Orange – dlaczego warto?

O wysokiej opłacalności fotowoltaiki wiele mówi oferta od Orange – największego niezależnego Sprzedawcy energii w Polsce, z którego ofert korzysta już ponad 120 tysięcy klientów indywidualnych i biznesowych. Orange Energia umożliwia rozłożenie na raty 100% wartości instalacji. Co więcej, dostawca po realizacji zamówienia wystawia fakturę VAT, na podstawie której można odliczyć od podatku do 32% wartości wydatków poniesionych na termomodernizację budynku.

Oferta Fotowoltaiki od Orange Energia obejmuje montaż instalacji składającej się z komponentów najwyższej jakości – a to przekłada się na ich doskonałą wydajność. Dostawca gwarantuje też pomniejszenie rachunku za zieloną energię w ramach oferty Czysta energia ze słońca o wartość wyprodukowanej i oddanej do sieci nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej. Dochodzą do tego usługi fachowców w ramach pakietu assistance domowego dodawanego do oferty Orange Energia – same korzyści!


art.sponsorowany
Ocena (3.1) Oceń: