Czy lodówka może być eko? Jak wybrać AGD dobre dla środowiska?

Chcesz dbać o środowisko naturalne i troszczyć się o nie na co dzień? Zawsze warto zaczynać od tego, co najbliżej i na przykład dobrze przemyśleć zakup urządzeń AGD. W przeciętnym gospodarstwie domowym 24 godziny na dobę działa przede wszystkim lodówka, która może odpowiadać nawet za około 33% ogólnego zużycia energii. Z tego powodu warto wybrać model energooszczędny. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie parametry decydują o tym, czy lodówka rzeczywiście jest eko.agdfot. Adobe Stock
Sprawdź klasę efektywności energetycznej

Przez dłuższy czas producenci AGD oznaczali klasy energetyczne poszczególnych modeli za pomocą kolorowych etykiet ze skalą od A do G. Z czasem dla uproszczenia sprzęt klas B, C, D, E, F i G został wyparty przez klasę A z różną liczbą plusów.

Dla lodówek było to:
•    A – najniższa klasa przypisywana tanim urządzeniom, które zużywały rocznie ponad 300 kWh,
•    A+ – ich roczne zużycie energii to około 260 kWh,
•    A++ – taka lodówka zużywa około 200 kWh na rok,
•    A+++ – najwyższa klasa energetyczna. Zużycie prądu w skali roku nie przekracza 170 kWh.


W ostatnim czasie technologia poszła jednak zdecydowanie naprzód, a ludzie zaczęli bardziej dbać o stosowanie ekologicznych rozwiązań w swoim otoczeniu. Producenci starają się więc projektować coraz bardziej energooszczędny sprzęt gospodarstwa domowego. W efekcie dotychczasowa skala z plusami przestała być przejrzysta. Komisja Europejska podjęła decyzję, aby zmienić etykiety i powrócić do skali, która była stosowana przed laty (A – G).

Na najnowszych naklejkach określających klasę energetyczną lodówek można znaleźć wyłącznie litery – od A do G. Są one połączone z dotychczas stosowaną kolorystyką. Czerwony i pomarańczowy zarezerwowany jest dla sprzętów pobierających najwięcej prądu, a zieleń dla energooszczędnych (im ciemniejszy odcień, tym niższe zużycie). Przykładowo ekologiczna lodówka Gorenje NRK620EABXL4, która zużywa 246 kW rocznie, jest oznaczona klasą energetyczną E. Pod adresem: https://www.neonet.pl/lodowki-i-zamrazarki/gorenje-nrk620eabxl4.html możesz poznać jej dokładne parametry techniczne.

Czy konieczne jest oznaczenie Ecolabel?

Ten znak ma formę niebiesko-zielonego piktogramu z kwiatkiem z unijnymi gwiazdkami zastępującymi płatki. Jest to certyfikat przyznawany przez Komisję Europejską na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 25.11.2009 roku. Potwierdza on, że dany produkt został wytworzony z poszanowaniem naturalnego środowiska i człowieka.

Podczas przyznawania certyfikatu eksperci oceniają cały cykl życia danego artykułu – od sposobu pozyskania surowców przez przebieg procesu produkcyjnego aż po użytkowanie i sposób utylizacji (w tym możliwość recyklingu). Najczęściej przyznawany jest on firmom produkującym ubrania, zabawki, materace, kosmetyki i środki czystości. Twórcy elektroniki i AGD również mogą ubiegać się o oznaczenie Ecolabel, ale trudno je uzyskać ze względu na wykorzystanie przy produkcji wielu bardzo różnych materiałów. Pamiętaj więc, że brak tego oznaczenia na lodówce nie dyskwalifikuje jej jako urządzenia przyjaznego środowisku.

Kupujesz lodówkę? Te funkcje będą przydatne!

Klasa energetyczna C lub B (dawniej A+++) to niejedyny wyznacznik potwierdzający ekologiczny charakter chłodziarki. Zwróć uwagę również na nowoczesne funkcje. Przydatne będą:
•    funkcja NoFrost – chroni przed osadzaniem się lodu na ścianach i produktach, co niweluje straty energetyczne,
•    strefa Multi Fresh – przeznaczona na przechowywanie ryb i mięs,
•    system Double Fresh – idealna dla zachowania świeżości owoców i warzyw.

Dobierz lodówkę dopasowaną do swoich potrzeb!

Znasz już parametry, na które powinien zwracać uwagę świadomy konsument, gdy zależy mu na zakupie ekologicznej lodówki. Sprawdź ofertę Neonet i dobierz sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb. Weź pod uwagę liczbę osób w gospodarstwie domowym i ich styl życia. Urządzenie ustaw z daleka od kuchenki i innych źródeł ciepła. Zadbaj o szczelność uszczelek i postaraj się niepotrzebnie nie otwierać drzwi lodówki. Dzięki temu poziom zużycia energii będzie nieco niższy, a Ty zaoszczędzisz na rachunkach i zadbasz o środowisko.


art. sponsorowany
Ocena (1.5) Oceń: