Ekologicznie na kawę, czyli Ekokubki w praktyce


Ochrona środowiska jest pojęciem globalnym, ale tak naprawdę dotyczy decyzji każdego z nas. Okazuje się, że nawet na kawę można iść odpowiedzialnie, myśląc przede wszystkim o dobru naszej Planety. Polska sieć rowerowych kawiarni Bike Café podaje aromatyczny napar w Ekokubkach – specjalnie opracowanych naczyniach, które nie zmieniają się w klasyczne odpadki!ekokubkigrafika:Bike Café
Ekolodzy nie bez podstawy alarmują, że zasypują nas śmieci. W 2016 r. na każdego mieszkańca Unii Europejskiej przypadało rocznie 5 ton nowych odpadów – tylko niespełna 40% z tej ilości podlega recyklingowi, reszta wywożona jest na wysypiska. I choć statystyki dotyczące segregacji i ponownego wykorzystania odpadów w gospodarstwach domowych nieznacznie się poprawiają, nadal potrzeba wielu zmian, aby uchronić świat przed katastrofą. Biodegradowalne opakowania to jedno z najnowszych rozwiązań ukierunkowanych na ochronę środowiska naturalnego.  Przedsiębiorstwa, które aktywnie wdrażają to rozwiązanie zdecydowanie zasługują na uznanie i powinny stać się wzorem dla innych.

Bike Café, czyli kawa w miejscach spotkań na świeżym powietrzu
Ekologicznych rozwiązań wokół nas jest coraz więcej. Założona w Poznaniu w 2012 r. sieć kawiarni Bike Café to pomysł genialny w swojej prostocie i przyczyniający się do zdrowszej atmosfery w miastach. Spożywanie kawy w otwartej przestrzeni miejskiej zyskuje nieprzerwanie na popularności. Misją Bike Café jest łączenie tego trendu ze zdrowym stylem życia - aktywnością fizyczną i przebywaniem na świeżym powietrzu.  Punkty sprzedaży Bike Café rozmieszczone są przede wszystkim w lokalizacjach wybieranych przez mieszkańców polskich i innych europejskich miast na miejsca rekreacji, spacerów i spotkań w otoczeniu przyrody.  Ekologiczny napęd sprawia, że punkty Bike Café przemieszczają się po ulicach, promenadach i parkach pozostawiając za sobą jedynie aromat świeżej kawy.
rower
Kawa w eko-kubku po drodze do szkoły lub pracy to zawsze dobry pomysł.fot.Bike Café
Ekokubki, krok do zmiany w gastronomii miejskiej
Czy papier i plastik to jedyne materiały, w których można serwować napoje i przekąski? Okazuje się, że nie. W sieci Bike Café wprowadzono ekologiczne alternatywy. Jedną z nich są biodegradowalne naczynia należące do linii Ekokubki.
ekokubki
Kubek sieci Bike Café z kompostowalnych surowców.fot Bike Café
Stworzone w 100% z kompostowalnych surowców stanowią bioodpad podlegający przetworzeniu na energię, dwutlenek węgla oraz cząsteczki wody. W sieci kawiarni Bike Café stosuje się biodegradowalne ekokubki wraz ekowieczkami, które zachowują wszelkie właściwości użytkowe nie ekologicznych opakowań. Część dochodów przeznaczonych ze sprzedaży ekokubków trafia do Fundacji Mare, która zaangażowana jest w działania ograniczające wpływ odpadów na ekosystem Bałtyku – tylko w 2017 r. dzięki tej aktywności wyłowiono z polskiego morza 147 ton odpadów!

Biodegradowalne – co to znaczy?
Większość surowców używanych dziś do produkcji opakowań do żywności da się recyklingować – po to przed naszymi domami ustawione są kolorowe kontenery służące segregacji papieru, szkła, bioodpadów i plastiku. Sam fakt dalszego przetworzenia nie jest jednak synonimem ekologicznego charakteru, bowiem proces ten w przypadku plastiku obejmuje produkcję toksycznych związków, które przedostają się do środowiska. Zamknięty i bezpieczny dla naszej planety obieg materii dają tylko substancje organiczne, które można w ramach przemysłowego kompostowania przerobić na substancje przyjazne środowisku. Stąd biodegradowalne ekokubki i ekowieczka produkuje się z surowców pochodzenia roślinnego, konkretnie pulpy celulozowej. Aby zapewnić kubkom wytrzymałość na wilgoć i wysoką temperaturę pokrywa się je dodatkowo biopolimerem, który jest również w 100% naturalny i kompostowalny.
ekokubek
Ekokubek jest modny i zarazem wykonany z biodegradowalnego surowca.fot. Bike Café
Spojrzenie w przyszłość
Skala zagrożenia odpadami jest tak ogromna, że od lat już debatuje się o niej w organizacjach międzynarodowych i na szczeblu międzyrządowym. Niestety, większość z nas dostrzega jedynie czarny plastikowy worek wrzucany do śmietnika. Tymczasem ludzkość produkuje rocznie 300 milionów ton plastikowych odpadków, które w większości kończą na wysypiskach, zanieczyszczając dalej wody powierzchniowe, rzeki i oceany. 8 milionów ton plastiku w efekcie corocznie ląduje w naturalnych zbiornikach wodnych naszej planety, a perspektywa ich samoistnego rozkładu jest żadna. Zamiast tego pływające odpadki zabijają ryby i inne morskie stworzenia, zapychają kanalizację, a zarazem przedostają się wraz z owocami morza do łańcucha pokarmowego człowieka i trują nas od wewnątrz. Naukowcy szacują, że w 2050 r. w oceanach może być więcej plastiku niż ryb!

Unia Europejska przyjęła więc w 2019 r. doniosłą dyrektywę 2019/904, która zmusza kraje członkowskie do zaostrzenia polityki przeciw odpadom. Do 3 lipca 2021 r. zlikwidowana ma zostać duża część plastikowych opakowań na żywność i napoje, zaś poziom recyklingu innych syntetycznych produktów jednorazowego użytku ma do 2029 roku osiągnąć poziom 90%! Ze sklepów zniknąć mają plastikowe talerze, słomki do picia czy sztućce.

Wykonanie tej dyrektywy obciąża oczywiście w głównej mierze producentów żywności, ale rolą konsumenta – czyli każdego z nas – jest głosowanie swoimi pieniędzmi na biznes odpowiedzialnie podchodzący do środowiska naturalnego. Każdy pojedynczy zakup kawy w takim opakowaniu jak Ekokubki, to mały kroczek w dobrym kierunku.
ekokubki
grafika:Bike Café
Jak smakuje kawa z Ekokubków?
 Wszystko zależy tylko od smaku kawy! Biodegradowalne surowce są przetwarzane z zastosowaniem technologii, która gwarantuje brak wpływu na smak, zapach czy przyjemność degustacji.

O czym warto pamiętać kupując żywność i napoje w ekologicznych naczyniach?
Ekokubki i ekoprzykrywki, w których serwuje się espresso i cappuccino w Bike Café - nie tylko w Polsce, ale także pięciu innych krajach Europy - mają stosowne oznaczenia, które powinniśmy nauczyć się rozróżniać. O biodegradowalności traktuje europejska norma EN 13442, a poszczególne laboratoria międzynarodowe potwierdzają jej przestrzeganie – w przypadku Ekokubków jest tocertyfikat DIN Certco. Dalszym kryterium, na które warto zwracać uwagę przy zakupie, to zgodność z wymogiem „bio-based”, a więc produkcji z surowców zaliczanych do zasobów odnawialnych. Ten wymóg określa z kolei norma EN: 16575:2014. Zaciekawieni projektem Ekokubki będziemy uważnie śledzić kolejne rozwiązania i propozycje, które pojawią się w ramach tej nowej ekologicznej linii jednorazowych opakowań.Więcej informacji o Ekokubkach można znaleźć na stronie:www.ekokubki.pl
ekokubki
Bibliografia:
„The World’s 2-Billion-Ton Trash problem Just Got More Alarming” Ann Koh, https://www.bloomberg.com/news/features/2019-07-11/how-the-world-can-solve-its-2-billion-ton-trash-problem, 11/03/2020
“Waste Statistics and Overall Recycling” National Environment Agency, https://www.nea.gov.sg/our-services/waste-management/waste-statistics-and-overall-recycling, 11/03/2020
“DIRECTIVE (EU) 2019/904 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 5 June 2019 on the reduction of the impact of certain plastic products on the environment” THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION, https://eur-lex.europa.eu/eli/dir/2019/904/oj, 11/03/2020
„Odpady morskie” Fundacja Mare, https://fundacjamare.pl/co-robimy/odpady-morskie/, 11/03/2020
Ekokubki, https://ekokubki.pl/wiedza/ekologiczne-kubki.html, 11/03/2020


art. sponsorowany
Ocena (4.0) Oceń: