Ochrona środowiska jest pojęciem globalnym, ale tak naprawdę dotyczy decyzji każdego z nas. Okazuje się, że nawet na kawę można iść odpowiedzialnie, myśląc przede wszystkim o dobru naszej Planety. Polska sieć rowerowych kawiarni Bike Café podaje aromatyczny napar w Ekokubkach – specjalnie opracowanych naczyniach, które nie zmieniają się w klasyczne odpadki!

Bike Café, czyli kawa w miejscach spotkań na świeżym powietrzu
Ekologicznych rozwiązań wokół nas jest coraz więcej. Założona w Poznaniu w 2012 r. sieć kawiarni Bike Café to pomysł genialny w swojej prostocie i przyczyniający się do zdrowszej atmosfery w miastach. Spożywanie kawy w otwartej przestrzeni miejskiej zyskuje nieprzerwanie na popularności. Misją Bike Café jest łączenie tego trendu ze zdrowym stylem życia - aktywnością fizyczną i przebywaniem na świeżym powietrzu. Punkty sprzedaży Bike Café rozmieszczone są przede wszystkim w lokalizacjach wybieranych przez mieszkańców polskich i innych europejskich miast na miejsca rekreacji, spacerów i spotkań w otoczeniu przyrody. Ekologiczny napęd sprawia, że punkty Bike Café przemieszczają się po ulicach, promenadach i parkach pozostawiając za sobą jedynie aromat świeżej kawy.
Kawa w eko-kubku po drodze do szkoły lub pracy to zawsze dobry pomysł.fot.Bike Café
Czy papier i plastik to jedyne materiały, w których można serwować napoje i przekąski? Okazuje się, że nie. W sieci Bike Café wprowadzono ekologiczne alternatywy. Jedną z nich są biodegradowalne naczynia należące do linii Ekokubki.

Kubek sieci Bike Café z kompostowalnych surowców.fot Bike Café
Biodegradowalne – co to znaczy?
Większość surowców używanych dziś do produkcji opakowań do żywności da się recyklingować – po to przed naszymi domami ustawione są kolorowe kontenery służące segregacji papieru, szkła, bioodpadów i plastiku. Sam fakt dalszego przetworzenia nie jest jednak synonimem ekologicznego charakteru, bowiem proces ten w przypadku plastiku obejmuje produkcję toksycznych związków, które przedostają się do środowiska. Zamknięty i bezpieczny dla naszej planety obieg materii dają tylko substancje organiczne, które można w ramach przemysłowego kompostowania przerobić na substancje przyjazne środowisku. Stąd biodegradowalne ekokubki i ekowieczka produkuje się z surowców pochodzenia roślinnego, konkretnie pulpy celulozowej. Aby zapewnić kubkom wytrzymałość na wilgoć i wysoką temperaturę pokrywa się je dodatkowo biopolimerem, który jest również w 100% naturalny i kompostowalny.

Ekokubek jest modny i zarazem wykonany z biodegradowalnego surowca.fot. Bike Café
Skala zagrożenia odpadami jest tak ogromna, że od lat już debatuje się o niej w organizacjach międzynarodowych i na szczeblu międzyrządowym. Niestety, większość z nas dostrzega jedynie czarny plastikowy worek wrzucany do śmietnika. Tymczasem ludzkość produkuje rocznie 300 milionów ton plastikowych odpadków, które w większości kończą na wysypiskach, zanieczyszczając dalej wody powierzchniowe, rzeki i oceany. 8 milionów ton plastiku w efekcie corocznie ląduje w naturalnych zbiornikach wodnych naszej planety, a perspektywa ich samoistnego rozkładu jest żadna. Zamiast tego pływające odpadki zabijają ryby i inne morskie stworzenia, zapychają kanalizację, a zarazem przedostają się wraz z owocami morza do łańcucha pokarmowego człowieka i trują nas od wewnątrz. Naukowcy szacują, że w 2050 r. w oceanach może być więcej plastiku niż ryb!
Unia Europejska przyjęła więc w 2019 r. doniosłą dyrektywę 2019/904, która zmusza kraje członkowskie do zaostrzenia polityki przeciw odpadom. Do 3 lipca 2021 r. zlikwidowana ma zostać duża część plastikowych opakowań na żywność i napoje, zaś poziom recyklingu innych syntetycznych produktów jednorazowego użytku ma do 2029 roku osiągnąć poziom 90%! Ze sklepów zniknąć mają plastikowe talerze, słomki do picia czy sztućce.
Wykonanie tej dyrektywy obciąża oczywiście w głównej mierze producentów żywności, ale rolą konsumenta – czyli każdego z nas – jest głosowanie swoimi pieniędzmi na biznes odpowiedzialnie podchodzący do środowiska naturalnego. Każdy pojedynczy zakup kawy w takim opakowaniu jak Ekokubki, to mały kroczek w dobrym kierunku.

grafika:Bike Café
Wszystko zależy tylko od smaku kawy! Biodegradowalne surowce są przetwarzane z zastosowaniem technologii, która gwarantuje brak wpływu na smak, zapach czy przyjemność degustacji.
O czym warto pamiętać kupując żywność i napoje w ekologicznych naczyniach?
Ekokubki i ekoprzykrywki, w których serwuje się espresso i cappuccino w Bike Café - nie tylko w Polsce, ale także pięciu innych krajach Europy - mają stosowne oznaczenia, które powinniśmy nauczyć się rozróżniać. O biodegradowalności traktuje europejska norma EN 13442, a poszczególne laboratoria międzynarodowe potwierdzają jej przestrzeganie – w przypadku Ekokubków jest tocertyfikat DIN Certco. Dalszym kryterium, na które warto zwracać uwagę przy zakupie, to zgodność z wymogiem „bio-based”, a więc produkcji z surowców zaliczanych do zasobów odnawialnych. Ten wymóg określa z kolei norma EN: 16575:2014. Zaciekawieni projektem Ekokubki będziemy uważnie śledzić kolejne rozwiązania i propozycje, które pojawią się w ramach tej nowej ekologicznej linii jednorazowych opakowań.Więcej informacji o Ekokubkach można znaleźć na stronie:www.ekokubki.pl

„The World’s 2-Billion-Ton Trash problem Just Got More Alarming” Ann Koh, https://www.bloomberg.com/news/features/2019-07-11/how-the-world-can-solve-its-2-billion-ton-trash-problem, 11/03/2020
“Waste Statistics and Overall Recycling” National Environment Agency, https://www.nea.gov.sg/our-services/waste-management/waste-statistics-and-overall-recycling, 11/03/2020
“DIRECTIVE (EU) 2019/904 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 5 June 2019 on the reduction of the impact of certain plastic products on the environment” THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION, https://eur-lex.europa.eu/eli/dir/2019/904/oj, 11/03/2020
„Odpady morskie” Fundacja Mare, https://fundacjamare.pl/co-robimy/odpady-morskie/, 11/03/2020
Ekokubki, https://ekokubki.pl/wiedza/ekologiczne-kubki.html, 11/03/2020
art. sponsorowany