Iameco – jestem ekologiczny i oszczędzam energię

źródło: http://www.iameco.com/źródło: http://www.iameco.com/

W wyniku kolaboracji firmy MicroPro i Fraunhofer Institute for Reliability Microintegration IZM powstało bardzo ciekawe urządzenie – drewniany komputer o nazwie „iameco”, który w ciągu całego swojego życia zużywa bardzo mało energii i w 98 proc. nadaje się do recyklingu.Według Phys.org urządzenie zużywa o 70 procent mniej energii niż komputer stacjonarny z monitorem. To zadanie możliwe jest dzięki zastosowaniu kilku ulepszeń technologicznych, takich jak wykorzystanie miedzianych kabli, które odbierają ciepło z procesora oraz wykorzystanie LED-owych diod do podświetlania ekranu.

Iameco został zaprojektowany tak,  by można go było w każdej chwili upgradować – zwiększyć pamięć, czy zmienić kartę graficzną. Komputer ma specjalną budowę modułową, która ułatwia jego demontaż i naprawę. To oznacza dłuższą żywotność produktu, a co za tym idzie – mniejszy wpływ na środowisko.

Projektanci urządzenia pracują nad kolejną generacją produktów, które będą odznaczały się jeszcze większą modularnością, tak że „stare” modele będzie można wyposażyć w części, które unowocześnią komputer – bez konieczności zakupu nowego.
Iameco PC. Fot. Kevin Mcfeely
Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy