Magazyn energii dla fotowoltaiki - jaki wybrać?

Zmiany w ustawie o prawie energetycznym i odnawialnych źródłach energii, mniej korzystne rozliczanie nadwyżek prądu z prosumenckiej fotowoltaiki, a także dążenie do zwiększenia autokonsumpcji pozyskanej przez instalację słoneczną energii, to tylko niektóre z argumentów skłaniających coraz większą liczbę konsumentów do inwestycji w magazyn energii. Przewidywania ekspertów dotyczące rozwoju tego rynku jasno wskazują, że punktem zwrotnym zwiększającym dynamikę zainteresowania akumulatorami, będzie z pewnością wprowadzenie dofinansowań pozwalających po części zrekompensować ten spory wydatek. Jak jednak dobrać magazyn energii dla fotowoltaiki, aby czerpać z tego połączenia jak największe korzyści? Zapytaliśmy o to Martę Kazimierską, ekspertkę portalu enerad.pl ds. magazynowania energii.fotowoltaikafot. shutterstock

Jak działa magazyn energii?

Pomimo tego, że nazwa magazyn energii dość jednoznacznie wskazuje na przeznaczenie i mechanizm działania tego urządzenia, to decydując się na jego instalację w domu, czy firmie warto wiedzieć nieco więcej na ten temat. Przydaje się ona choćby w kontekście monitorowania prawidłowego funkcjonowania akumulatora, obsługi systemu zarządzania energią, jak również w momencie konieczności zdiagnozowania ewentualnej awarii działania instalacji i poinformowania o tym fakcie serwisu. Głównym założeniem funkcjonowania magazynu energii jest zwiększenie konsumpcji energii elektrycznej pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej przez użytkowników bez konieczności oddawania nadwyżek do sieci. W jaki zatem sposób udaje się osiągnąć ten cel?

 

- Magazyn energii dla fotowoltaiki działa na zasadzie akumulatora, któremu przypisana jest szacowana ilość cykli ładowania i rozładowywania. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na ten parametr. Samo funkcjonowanie magazynu wiąże się natomiast z faktem, że zapewnia on dostawy energii w momencie braku aktywności paneli fotowoltaicznych, a więc na przykład w nocy. Dzieje się tak dzięki temu, że nadwyżki pozyskanej przez instalację energii odprowadzane są bezpośrednio z inwertera do akumulatora i mogą być w odpowiednich momentach wykorzystywane. Warto także mimo wszystko rozważyć podłączenie instalacji do sieci energetycznej (on-grid), gdyż wówczas magazyn energii będzie w stanie kumulować również energię pobraną z sieci - radzi ekspertka Marta Kazimierska.

 

Jak się okazuje, podłączenie instalacji fotowoltaicznej wyposażonej w magazyn energii do sieci energetycznej może mieć dodatkowe znaczenie. W okresie letnim akumulator nie będzie bowiem w stanie zmagazynować całego wolumenu pozyskanej przez panele fotowoltaiczne energii. Wówczas można te nadwyżki odprowadzić do sieci i korzystać z nich w okresach mniejszej efektywności instalacji fotowoltaicznej.

Rodzaje magazynów energii - który do fotowoltaiki?

 

- Inwestor chcący dobrać odpowiedni magazyn energii dla fotowoltaiki powinien zwrócić uwagę na jego rodzaj, gdyż będzie on determinował trwałość urządzenia, procent stopniowej utraty jego pojemności, a w konsekwencji także wydajność akumulatora w długiej perspektywie. Na rynku wciąż obecne są baterie kwasowo-ołowiowe, które choć tanie nie sprawdzają się we współpracy z fotowoltaiką. Zdecydowanie lepsze w tym kontekście są akumulatory litowo-jonowe, które charakteryzują się wieloma cyklami ładowania i rozładowywania oraz gwarantują szybkie ładowanie i bezpieczeństwo użytkowania. Do najefektywniejszych we współpracy z fotowoltaiką należą magazyny litowo-żelazowo-fosforanowe i pomimo stosunkowo wysokiej ceny, warto wziąć je pod uwagę - zaznacza Marta Kazimierska.

 

Moc pojemnościowa i rodzaj falownika  - sprawdź koniecznie!

 

Jednym z kluczowych parametrów, który należy uwzględnić na etapie wyboru magazynu energii dla fotowoltaiki, jest moc pojemnościowa urządzenia. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ta wartość będzie wpływać na wydajność i realne oszczędności uzyskiwane z pracy systemu. Chodzi tu o konieczność odpowiedniego dopasowania pojemności akumulatora do mocy instalacji fotowoltaicznej. Jak ta zależność wygląda w praktyce? Zapytaliśmy ekspertkę portalu enerad.pl:

- Celem trafnego dopasowania magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej należy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące planowanej formy wykorzystywania tego urządzenia. Jeżeli ma ono służyć do kumulowania energii przeznaczonej jedynie do obsługi określonych urządzeń, bądź jako źródło zasilania awaryjnego, jego moc pojemnościowa może być niższa. Jeżeli jednak chcemy, aby magazyn energii był urządzeniem przechowującym maksymalny wolumen energii elektrycznej pozyskanej przez instalację fotowoltaiczną i tym samym był w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie energetyczne domu lub firmy, to musi on posiadać zdecydowanie większą pojemność. Jeżeli parametry te nie będę odpowiednio skorelowane, nie uzyskamy pożądanych oszczędności.


Odpowiedni inwerter i system zarządzania energią

 

- W kontekście doboru odpowiedniego magazynu energii dla fotowoltaiki trzeba również pamiętać o różnicach wynikających z faktu planowania zupełnie nowej instalacji bądź dopasowywania akumulatora do już istniejącej. W pierwszym przypadku korzystniejszy będzie wybór magazynu typu DC (prąd stały), który będzie współdzielił inwerter z instalacją fotowoltaiczną. Jeżeli zależy nam na dopasowaniu akumulatora do funkcjonującej fotowoltaiki, potrzebny będzie magazyn energii AC (prąd zmienny) wyposażony w inwerter hybrydowy - radzi Marta Kazimierska.

 

Jak widać, już samo dopasowanie odpowiedniego akumulatora do naszych potrzeb może nastręczać wielu problemów. Warto zatem zapewnić sobie komfort późniejszej obsługi całego systemu. Tu z pomocą przychodzą intuicyjne systemy zarządzania energią, które często oferowane są w cenie nowoczesnych magazynów energii. 


Optymalizacja ceny jest kluczowa

 

Nawiązując do wspomnianych kosztów akumulatora, które na polskim rynku nierzadko negatywnie zaskakują inwestorów, pożądane jest dążenie do optymalizacji w tym obszarze. Oznacza to, że aby uzyskać spodziewane korzyści ze współpracy magazynu energii i fotowoltaiki, należy przygotować się na określone kompromisy cenowe. Akumulator wykonany w najwydajniejszej i najtrwalszej technologii, wyposażony w inteligentne systemy zarządzania energią oraz kontrolujące ładowanie baterii, będzie z pewnością jedną z droższych, ale jednocześnie optymalnych opcji cenowych na rynku.

- Inwestycja w magazyn energii efektywnie współpracujący z fotowoltaiką, to szereg kosztów dodatkowych niebędących ceną samego urządzenia. Wystarczy wspomnieć o sytuacji, w której konieczna będzie wymiana inwertera na hybrydowy, zakup dodatkowych aplikacji i oprogramowania, a także akcesoriów umożliwiających szybki i mało inwazyjny montaż urządzenia. Zważywszy na zdecydowanie bardziej rozwinięty rynek instalacji fotowoltaicznych w porównaniu do magazynów energii, warto przejrzeć nasz ranking firm fotowoltaicznych i wybrać taką, która zaproponuje najlepszą cenę za montaż zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i magazynu energii. Coraz więcej firm specjalizuje się bowiem w obu tych usługach - mówi Marta Kazimierska, ekspertka portalu enerad.pl.


Długa gwarancja i rzetelny serwis

 

Niezwykle istotnymi, a nierzadko pomijanymi aspektami w kontekście wyboru magazynu energii dla fotowoltaiki, jest wymiar dodatkowych usług, jakie w ramach inwestycji oferuje producent lub dystrybutor urządzenia.

- Za jeden z wyznaczników rzetelności i solidności dostawcy rozwiązań magazynujących energię, można uznać wymiar gwarancji zarówno na samo urządzenie, jak i jego montaż. Zasada jest znana - im dłuższa gwarancja, tym oczywiście lepiej. Dodatkowo sprawny i kompetentny serwis systemu, to zapewnienie sobie komfortu użytkowania instalacji na długie lata i zdecydowanie warto brać te aspekty pod uwagę - radzi ekspertka.

 

Bezpieczeństwo instalacji to podstawa

 

Istnieje jeszcze jeden, nie mniej ważny od pozostałych czynnik, który powinien decydować o wyborze konkretnego urządzenia magazynującego energię przeznaczonego do współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Chodzi tu o standard bezpieczeństwa, jaki jest w stanie zagwarantować producent.

- Technologia, w jakiej został wykonany magazyn energii, a także oferowane wraz z nim oprogramowanie mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji, co jest bardzo istotne zarówno w przypadku instalacji domowej, jak i komercyjnej. Starsze technologie (np. kwasowo-ołowiowa) wymagają specjalnych systemów chłodzenia zainstalowanych w szafie urządzenia, tak aby zapobiegać przegrzewaniu się akumulatorów i wynikającym z tego faktu ewentualnym pożarom instalacji. Innowacyjne magazyny energii nie tylko generują dużo mniejsze ryzyko przegrzewania się ogniw, ale także wyposażone są w szereg zabezpieczeń i oprogramowanie kontrolujące temperaturę ich pracy. Na bezpieczeństwie domowników, czy też pracowników nie warto oszczędzać - przekonuje Marta Kazimierska.


Dobór magazynu energii do fotowoltaiki - dlaczego warto zapytać specjalistów?

 

Dobranie magazynu energii dla fotowoltaiki nie jest łatwym zadaniem, szczególnie dla kogoś, kto na co dzień nie specjalizuje się w tej branży i nie posiada dostatecznej wiedzy technicznej. Na szczęście większość firm zajmujących się wdrażaniem instalacji, oferuje klientom wsparcie, także w zakresie projektowania systemu.

- Zapoznanie się z rynkiem magazynów energii, to pierwszy krok na drodze do inwestycji w wydajny i niezależny system energetyczny. Świetną okazją do poszerzenia wiedzy w tym temacie jest nasz ranking magazynów energii: https://enerad.pl/magazyny-energii/ranking-magazynow-energii/, który zawiera aktualizowane na bieżąco rynkowe propozycje. Nie sposób jednak przyjąć, że każdy inwestor poradzi sobie samodzielnie z optymalnym wyborem magazynu energii dla fotowoltaiki. Wiedza i doświadczenie specjalistów w tej dziedzinie to ogromny kapitał, z którego warto skorzystać, chcąc cieszyć się z użytkowania efektywnego systemu i uniknąć błędów skutkujących brakiem zwrotu kosztów z inwestycji - podkreśla Marta Kazimierska, ekspertka portalu enerad.pl.

 

art. sponsorowany

Ocena (1.3) Oceń: