Materiał do pakowania z grzybów

Fot. sxc.huFot.sxc.hu

Ekologiczny materiał do pakowania powstaje z grzybów i odpadów rolnych – informuje serwis „EurekAlert”.Opracowany przez Gavina Mc Intyre i Ebena Bayera, absolwentów Rensselaer Polytechnic Institute, „Mycobond” jest wytwarzany z niejadalnych odpadów – na przykład ziaren bawełny, łusek ryżu i gryki czy włókna drzewnego, spojonych przez grzybnię (mycelium), splot nitkowatych strzępek grzyba. Odpady są wprowadzane do foremek (odpowiadających produktom, jakie mają być pakowane), po czym w ciemności i temperaturze pokojowej przerasta je odpowiedni grzyb. Na zakończenie poddaje się opakowanie działaniu wysokiej temperatury, która hamuje rozwój grzyba.

W porównaniu z tradycyjną plastikową pianką, wytworzenie nowego materiału wymaga osiem razy mniej energii i wiąże się z dziesięciokrotnie mniejszą emisją dwutlenku węgla. Poza tym wytwarzany z odpadów materiał nie musi drożeć wraz ze zmianą cen ropy.

Na razie w procesie wytwarzania konieczna jest energochłonna wstępna sterylizacja odpadów parą wodną, która zabija zarodniki konkurencyjnych grzybów. Jednak twórcy materiału pracują nad zastąpieniem pary odkażającym preparatem, wykorzystującym olejek cynamonowy, tymiankowy, z oregano lub trawy cytrynowej. Dzięki dezynfekcji wonnym olejkiem opakowania nie musiałyby powstawać w pomieszczeniach o wysokim stopniu czystości, jak obecnie, a zużycie energii spadłoby do jednej czterdziestej tego, czego wymaga wytwarzanie pianki z plastiku. Można by też sprzedawać zestawy do produkcji opakowań na własną rękę, nawet w warunkach domowych.

Gdy opakowanie przestanie być potrzebne, łatwo się go pozbyć – w odróżnieniu od syntetycznych pianek, Mycobond znakomicie nadaje się na kompost.
Żródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy