myHydro wie, kiedy czas na łyk wody

Freeimages.com/Sara Hammarbäck Freeimages.com/Sara Hammarbäck

Polskie badaczki z łódzkiego start-upu pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem będącym połączeniem tekstyliów z elektroniką i medycyną. Urządzenie ma rozwiązać problem kontroli nawodnienia organizmu i ma sygnalizować, czy jest to zdrowy poziom nawodnienia, czy też nie.Wynalazek jest dziełem dr inż. Magdaleny Owczarek z Instytutu Architektury Tekstyliów i  mgr inż. Eweliny Pabjańczyk-Wlazło, doktorantki w Katedrze Fizyki Włókna i Metrologii Włókienniczej Politechniki Łódzkiej. myHydro to tekstylna opaska z nadrukowanym układem elektronicznym. Zadaniem urządzenia jest kontrola nawodnienia organizmu osób aktywnie uprawiających sport, małych dzieci, czy seniorów, których pragnienie zanika z wiekiem. 

Gadżet da nam znać, gdy nadejdzie czas na łyk wody

Skąd pomysł na stworzenie takiego urządzenia? Pomysłodawczynie wzorowały się na popularnej frotce na rękę, która służy sportowcom do ocierania potu. „I w tę frotkę chcemy zamontować elektronikę, która będzie czuwać nad naszym poziomem nawodnienia i sygnalizować dobry lub zły poziom. Chcemy, żeby informacja była jasna i czytelna dla każdej grupy odbiorców” – powiedziała PAP dr Owczarek.

„W większość przypadków nasz organizm wysyła sygnał pragnienia, ale w wielu przypadkach niestety to nas zawodzi. Tak bywa w przypadku osób starszych, które często zapominają o piciu i ich potrzeba pragnienia zanika z wiekiem, bądź osób ciężko zapracowanych, a szczególnie ludzi młodych, którzy ulegli trendowi aktywności sportowej, biegania, nie myśląc o konsekwencjach zdrowotnych i jak organizm powinien być nawodniony i odżywiony” – wyjaśniła.

W jaki sposób dowiemy się o tym, że musimy uzupełnić płyny? Poziom nawodnienia ma być sygnalizowany za pomocą diod - niebieskiej pokazujący prawidłowy poziom oraz pulsującej czerwonej – wskazującej na odwodnienie organizmu. W wersji rozszerzonej opaski mogą mieć wyświetlacze, na których będą pojawiały się bardziej szczegółowe informacje.

Wkrótce badaczki ruszą z badaniami prototypu opaski na grupie pacjentów, a gotowy produkt ma się pojawić na rynku mniej więcej za trzy lata.

Wynalazek z Politechniki Łódzkiej został już wielokrotnie nagrodzony. W lipcu 2016 otrzymał nagrodę InnoStars Award, w sierpniu dostał pierwszą nagrodę International Jury of InnoStars Award Competition, w kategorii digital health, w Europejskiej alokacji z Polski, Węgier, Włoch, Walii i Portugalii. Innowatorki dostały się także do Międzynarodowego programu Business Plan Aggregator w Barcelonie. W listopadzie ub. roku pojechały tam zaprezentować swój pomysł oraz nawiązać kontakty biznesowe.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy