Panele słoneczne, które naśladują ruch roślin

Karolina Gocyk, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudowała innowacyjną wersję urządzenia do sterowania panelami słonecznymi. Konstrukcja naśladuje ruchy roślin, podążając za światłem, dzięki temu efektywniej wykorzystują energię słoneczną.
Projekt studentki AGH, Karoliny Gocyk zakłada umieszczenie panelu solarnego na trackerach, czyli urządzeniach podążających za ruchem słońca. Trakery w kształcie łodygi mają na sobie mniejsze ogniwa słoneczne i podłączone do nich mechanizmy sterujące konstrukcją. Panele fotowoltaiczne zainstalowane na tzw. trackerach, obracają się podążając za światłem i są zawsze ustawione prostopadle do kąta padania światła słonecznego, dzięki temu efektywniej wykorzystują energię słoneczną.

Łodyga jest elastyczna i odporna na czynniki środowiskowe (wiatr, mróz), więc może być wykorzystywana w różnych warunkach i miejscach ‒ na ziemi, na dachu czy innej pochyłej powierzchni. Nowatorskie rozwiązanie sprawia, że panele zajmują mniej miejsca, ale przede wszystkim produkują więcej energii.

Projekt studentki pomoże stworzyć mini elektrownie, które pozwolą w domowych warunkach naładować telefon czy inny drobny sprzęt elektroniczny.

Karolina Gocyk za swój projekt otrzymała nagrodę na festiwalu naukowego Gdynia E(x)plory Week 2018. Obecnie urządzenie jest na etapie prototypu, jednak jest szansa, że w przyszłości urządzenie będzie produkowane na komercyjną skalę.
Prototyp urządzenia

Bibliografia

  1. “https://www.agh.edu.pl/blog-naukowy/info/article/panele-sloneczne-nasladujace-ruch-roslin-projekt-studentki-z-agh/”; data dostępu: 2018-12-18
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy