Pierwszy na świecie budynek zasilany algami!

Prawie każdy z nas słyszał o domach zasilanych energią słoneczną czy energią z wiatru, ale energia z glonów, to coś zupełnie nowego. Architekci z grupy Splitterwerk zaprojektowali zero-energetyczny budynek BIQ, który będzie pierwszym tego typu obiektem, wykorzystującym algi, jako źródło energii.źródło: Splitterwerkźródło: Splitterwerk

Architekci we współpracy z Colt International, Arup, i SSC zaprojektowali żyjącą fasadę, która składa się z bio-reaktywnych szklanych żaluzji wypełnionych glonami. Takie żaluzje chronią algi przed warunkami zewnętrznymi i tworzą mikroklimat, który sprzyja ich rozwojowi.

Zastosowanie tego typu konstrukcji ma same zalety. Bioreaktory przechwytują ciepło wytwarzane przez mikroglony w procesie fotosyntezy i zamieniają je w energię, która zasila budynek. W bioreaktorach powstaje także biomasa, która również może być wykorzystana do zasilania budynku. Dodatkowo, ruchoma fasada w kolorze ciemniej zieleni może zapewnić mieszkańcom chwilę wytchnienia w słoneczne i upalne dni.
źródło: Splitterwerk
Dlaczego akurat algi?

Bo algi to fotosyntetyzujące mikroorganizmy, które bardzo szybko rosną i nie są wymagające, jeżeli chodzi o warunki hodowli. Poza tym biomasa z alg jest jednym z najbardziej obiecującym źródłem energii organicznej, głównie ze względu na fakt, iż jest odnawialna. W odpowiednich warunkach mogą one przekształcać energię słoneczną efektywniej niż zaawansowane panele słoneczne, podwajając swoją masę kilkukrotnie w ciągu dnia. A sama produkcja jest prosta i nie wymaga egzotycznych, trudnodostępnych materiałów.

– Wykorzystanie procesów biochemicznych do stworzenia żaluzji jest bardzo innowacyjne, dlatego wspaniale jest widzieć, jak rozwiązanie wchodzi w życie. – powiedział Jan Wurm z firmy Arup Europa Leader. – Poza tym, że budynek generuje energię odnawialną oraz zapewnia cień wewnątrz w słoneczne dni, to tworzy także interesującą, pod względem wizualnym, architekturę. – dodał.

– Włożyliśmy dużo pracy w realizację tego trudnego, komercyjnego przedsięwzięcia, które pozwala wykorzystać żywe algi jako inteligentny materiał do dostarczania energii odnawialnej. – powiedział Simon O'Hea, dyrektor Colt International. Czy może być coś bardziej ekologicznego? – podsumował.

Pierwszy na świecie budynek zasilany algami powstanie w Hamburgu. Planowany czas ukończenia inwestycji, to marzec 2013 roku.
http://www.iba-hamburg.de
źródło:www.iba-hamburg.de
Ekologia.p (JS)

Bibliografia

1. www.Inhabitat.com
2. www.iba-hamburg.de

Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy