„Schron” dla psów, które boją się fajerwerków

Nowy Rok, to czas hucznego i głośnego świętowania ... ale nie dla psów. Nie bez powodu ‒ ich bardzo wrażliwy słuch sprawia, że nawet niezbyt głośne trzaski zamieniają się w kakofonię uciążliwych dźwięków. Zatem możemy sobie tylko wyobrazić, co czują psy, kiedy podczas hucznej zabawy noworocznej, wokoło wybuchają fajerwerki i petardy. Ford ma pomysł na to, jak zminimalizować ten problem.Ford Motor CompanyFord Motor Company

Wrażliwość zwierzęcych uszu jest ich zmorą w czasie sylwestra. Umiarkowany hałas jaki często towarzyszy wystrzałom fajerwerków dla zwierząt może oznaczać już fizyczny ból. Do tego dochodzi stres związany z częstotliwością i długotrwałością takich dźwięków – wszak nierzadko już o dwudziestej słychać pierwsze wystrzały.
Dlatego firma Ford, specjalizująca się w produkcji samochodów, postanowiła stworzyć cichy azyl dla zwierząt, które boją się fajerwerków. Inżynierowie, wykorzystując technologie, które mają zastosowanie w autach, stworzyli dźwiękoszczelną budę.

Dach budy składa się z kilku warstw materiałów, która tłumią dźwięk. Zewnętrzna warstwa składa się z paneli izolujących dźwięk. W kolejnych znajdują się głośniki likwidujące hałas, poprzez wysyłanie dźwięków przeciwnych do tych, które nie powinny docierać do wnętrza. Technologia ta jest powszechnie stosowana w słuchawkach i została opracowana dla pilotów samolotów i śmigłowców, aby odizolować ich od monotonnego dźwięku silników, który im towarzyszy podczas długich lotów.

Stylowa buda ma automatyczne drzwi, które pozwolą Twojemu psu wejść i wyjść i wejść kiedy tylko chce, a do tego stanowią dodatkową barierę przed hałasem.

Niestety buda jest na razie w fazie prototypu. Firma Ford nie zdradziła, ile będzie kosztowała, ale na pewno nie będzie to tani gadżet.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.theverge.com/2018/12/19/18148028/ford-noise-canceling-kennel-fireworks-dog-interventions”; data dostępu: 2019-12-12
Ocena (4.0) Oceń: