Systemy fotowoltaiczne – sięgnij po naturalny i tani prąd!

Panele PV zmieniają promienie słoneczne w prąd. Jest to czyste i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które przynosi znaczne oszczędności dla domowego budżetu. Chcesz płacić za prąd mniej?gotowoltaikafot. shutterstock

Choć energię ze słońca pozyskasz za darmo, to zapłacisz za tzw. przesył, ale nawet i tę opłatę możesz maksymalnie ograniczyć. Na systemy fotowoltaiczne zdecydowało się już ponad 700 tys. gospodarstw domowych w Polsce. Liczba ta stale rośnie, ale przybywa także instalacji zasilających firmy, budynki użyteczności publicznej czy instytucje publiczne. Energia ze słońca jest tania, a dzięki wsparciu rządu i programom takim, jak Mój Prąd, staje się jeszcze tańsza.

Jakie korzyści daje fotowoltaika?

Przede wszystkim to niższe nawet o 90% rachunki za prąd. Dobrze dostosowany system fotowoltaiczny pod względem wielkości, zaspokoi zapotrzebowanie na prąd całego domu! Dzięki temu nie będziesz pobierał energii z sieci, a Twoje rachunki bardzo się obniżą. Więcej informacji znajdziesz na revoltenergy.eu.

Fotowoltaika to instalacja, która nie emituje CO2, ani żadnych innych gazów cieplarnianych i pyłów. Jest przyjazna dla środowiska w trakcie pracy, a także, gdy przyjdzie ją zutylizować. Średnia żywotność to 30 lat. Po tym okresie panele trafiają do recyklingu. Obecnie istnieją wyspecjalizowane zakłady przetwórcze, które odzyskują 96% surowców.

Panele fotowoltaiczne można połączyć z pompą ciepła. Jest to kolejne rozwiązanie, które przynosi oszczędności i jest przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze zasilane prądem. Mając moduły PV na dachu masz go pod dostatkiem, a przez to koszty eksploatacyjne systemu grzewczego są bardzo niskie.

Nowelizacja przepisów ustawy o OZE

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące sposobu rozliczania się prosumentów, czyli właścicieli instalacji fotowoltaicznych z operatorem. Dotychczas odbywało się to na zasadach net-meteringu. W uproszczeniu był to barter. Zakład energetyczny w zamian za przechowywanie Twoich nadwyżek prądu pobierał 20% lub dla instalacji powyżej 10 kW, 30% z każdego 1 kWh wprowadzonego do sieci.

W kwietniu tego roku stary system zastąpił net-billing. Wszystkie nadwyżki, które trafiają do sieci, są sprzedawane operatorowi. Gdy zajdzie taka potrzeba np. po zmierzchu, gdy fotowoltaika przestaje pracować, kupujesz prąd od swojego dostawcy.

Warto zaznaczyć, że właściciele, którzy założyli systemy fotowoltaiczne przed 1 kwietnia 2022 r., mają gwarancję, że przez 15 lat mogą rozliczać się w ramach net-meteringu. Jednak wszystkie instalacje po prima-aprilis nie są na straconej pozycji. Program Mój Prąd daje ciekawą alternatywę.

Program Mój Prąd

Dostaniesz dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych, a jeśli zdecydujesz się dodatkowo na magazyn energii, to pomoc będzie jeszcze wyższa. W sumie możesz uzyskać nawet 21 tys. zł. Wiele zależy od ilości rozwiązań proekologicznych, wdrożysz jednocześnie. Co więcej, z programu mogą korzystać beneficjenci poprzednich programów w zakresie wsparcia do zakupu systemów zarządzania energią, magazynów energii czy ładowarek do samochodów elektronicznych. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na Revolt Energy.


art. sponsorowany
Ocena (4.9) Oceń: