Ta podziemna lodówka zapewnia naturalne chłodzenie żywności, chociaż nie potrzebuje prądu!

Stworzona przez holenderskie studio Floris Schoonderbeek lodówka Groundfridge ma naturalny system chłodzenia i może przechowywać napoje i żywność, stanowiąc zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych lodówek. W przeciwieństwie do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, Groundfridge nie znajduje się w kuchni, ale pod ziemią.Źródło: www.groundfridge.comŹródło: www.groundfridge.com

Studio Floris Schoonderbeek starało się stworzyć lodówkę, która utrzymuje produkty w stanie schłodzonym w zrównoważony sposób. Sztuczka stosowana przez Groundfridge polega na wykorzystaniu naturalnej zdolności izolacyjnej gruntu i niższych temperatur powietrza w nocy. Temperatura pomieszczenia utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok między 10, a 12oC, co jest idealne do przechowywania artykułów spożywczych takich jak owoce, warzywa, sery. Co więcej do jej instalacji nie jest potrzebne pozwolenie i nie trzeba usuwać gleby podczas kopania.
Środek podziemnej lodówki jest prosty – dominują gładkie powierzchnie i drewniane półki, co daje wrażenie przestrzenności. Groundfridge jest ma tyle duża, że w środku swobodnie mogą stanąć dwie osoby. Co więcej, jest lekka i dość łatwa w transporcie i instalacji. Wejście wykonane z wytrzymałych materiałów jest szerokie i wysokie, dzięki czemu użytkownicy mogą wchodzić i wychodzić w pozycji pionowej.

Ponadto Groundfridge posiada wentylator zasilany bateryjnie, co daje możliwość ustawienia czasu wentylacji zgodnie z wymaganiami użytkownika. Poziom temperatury odpowiada temperaturze zewnętrznej gleby, ale zmienia się również w zależności od lokalnych czynników – takich jak rodzaj gleby, poziom wód gruntowych, ekspozycja na światło słoneczne, roślinność i średnia temperatura zewnętrzna. W okresach wysokich temperatur można włączyć dodatkową chłodnicę, która studzi powietrze w pomieszczeniu.
Tak prezentuje się wnętrze podziemnej lodówki. Źródło: www.groundfridge.com
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.yankodesign.com/2021/05/30/this-sustainable-underground-fridge-keeps-food-chilled-naturally-no-electricity-needed/”; data dostępu: 2021-06-17
  2. “https://www.groundfridge.com/”; data dostępu: 2021-06-17
Ocena (1.1) Oceń: