Dachy, które redukują upał

Pokryte zieloną roślinnością zadaszenie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. Najnowsze badania wykazały bowiem, że obecność roślin na szczytach budynków sprawia, że temperatura w dużym mieście może spaść nawet o kilka stopni Celsjusza. Podobne właściwości przejawiają dachy pomalowane na biało. W jaki sposób przemyślana architektura przyczynia się do polepszenia jakości letniego powietrza w metropolii?Fot. josefkubes/ShutterstockFot. josefkubes/Shutterstock

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Notre Dame zaobserwował, że w centralnej części Chicago, gdzie dachy budynków są gęsto obsadzone zielenią albo pomalowane na biało, temperatura powietrza obniża się nawet o 8 stopni C. Tak zaaranżowane szczyty obiektów mieszkalnych mają bowiem zdolność odbijania do 90% światła słonecznego. Co ciekawe, efekt ochłodzenia utrzymuje się nie tylko na wysokościach, lecz również w dolnych warstwach atmosfery – może mieć zasięg nawet do ok. 3 km.
Zielone dachy w każdym mieście?

Mogłoby się wydawać, że za sprawą tego odkrycia w wielu dużych miastach na świecie dojdzie do masowej modernizacji dachów, aby przyniosły one mieszkańcom odrobinę ochłody letnią porą. Niestety, tego rodzaju modyfikacja architektoniczna na szeroką skalę spowodowałaby niebezpieczne zaburzenie różnicy temperatur, która występuje na urozmaiconym geograficznie obszarze. Gwałtowne obniżenie temp. powietrza na miejskich ulicach doprowadziłoby do ulatniania się ciepła do górnych warstw atmosfery, co przyczyniłoby się do znacznego pogorszenia jakości powietrza.

Architektura a środowisko

O ile zaprojektowanie zielonego albo pomalowanego na jasny odcień dachu może być dobrym pomysłem na działkowy domek albo miejskie osiedle mieszkalne, o tyle modernizacja budynków na masową skalę nie może mieć miejsca. Zdaniem naukowców, konsekwencje silnej ingerencji w pionowy ruch mas powietrza w mieście mogłyby być bardzo niekorzystne dla środowiska.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.9) Oceń: