Naturalne czyszczenie pralki

Mimo że pralka należy do najczęściej używanych sprzętów domowych, bywa, że zapominamy o konieczności jej regularnego czyszczenia. We wnętrzu pralki odkłada się kamień, który negatywnie wpływa na jej pracę, prowadząc w konsekwencji do usterek. Z kolei nieczyszczony bęben zaczyna z czasem wydzielać nieprzyjemny zapach. W jaki sposób domowymi sposobami możemy utrzymać prawidłową higienę naszej pralki?fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Ocet + kwasek cytrynowy
  2. Soda oczyszczona
  3. Pralkowa profilaktyka
Aby uniknąć odkładania się kamienia i powstawania nieprzyjemnego zapachu, którego źródło jest w pralce, powinniśmy ją regularnie czyścić. Do wyboru mamy środki chemiczne lub naturalne, o prostym składzie. Ogólnodostępne syntetyczne produkty przeznaczone do czyszczenia pralki niestety nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia, więc w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są sprawdzone, domowe sposoby na usunięcie kamienia i przykrego zapachu naszego piorącego urządzenia. Ekologiczne środki wykonamy z dostępnych w każdym domu podstawowych produktów kuchennych, takich jak ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona.

Ocet + kwasek cytrynowy

Najskuteczniejszą metodą oczyszczenia i odkamienienia wnętrza pralki jest wlanie do opróżnionego bębna ok. 3 litrów zwykłego octu spożywczego i dodanie do tego 2 pełnych opakowań kwasku cytrynowego. Następnie wystarczy włączyć urządzenie na pełne pranie w możliwie najwyższej temperaturze.

Soda oczyszczona

Inny sposób, również sprawdzony, polega na wsypaniu do dozownika na proszek do prania sody oczyszczonej. Po tym zabiegu wystarczy nastawić pralkę na pełny cykl prania w wysokiej temperaturze.

Pralkowa profilaktyka

Uzupełnieniem każdego z przedstawionych sposobów czyszczenia urządzenia piorącego jest manualne doczyszczenie pralki. Należy przy pomocy mieszanki octu i sody oczyszczonej dokładnie wyszorować wszystkie pokryte osadem miejsca – filtr, uszczelki, podajnik na proszek i podajnik na płyn. Ważne, aby po tym zabiegu każdy z elementów pralki wytrzeć do sucha. Tak przeprowadzone czyszczenie pozostawia pralkę lśniącą i pachnącą. Dodatkowo warto pamiętać o profilaktycznym zostawianiu otwartych drzwiczek do urządzenia po opróżnieniu bębna. Dzięki temu zabiegowi pralka zachowa świeżość na dłużej, a grzyb i brzydkie zapachy nie będą się jej imały.
Alicja Chrząszcz

Bibliografia

  1. “https://www.realhomes.com/advice/how-to-clean-a-washing-machine”; data dostępu: 2020-03-16
Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy