Naturalne czyszczenie pralki

Mimo że pralka należy do najczęściej używanych sprzętów domowych, bywa, że zapominamy o konieczności jej regularnego czyszczenia. We wnętrzu pralki odkłada się kamień, który negatywnie wpływa na jej pracę, prowadząc w konsekwencji do usterek. Z kolei nieczyszczony bęben zaczyna z czasem wydzielać nieprzyjemny zapach. W jaki sposób naturalnymi sposobami możemy utrzymać prawidłową higienę naszej pralki?fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Ocet + kwasek cytrynowy
 2. Soda oczyszczona
 3. Pamiętaj o filtrze!
 4. Pralkowa profilaktyka
 5. Pralka ‒ zasady konserwacji
Czyszczenie pralki może wydawać się ironicznym zadaniem… w końcu cała jej funkcja polega na czyszczeniu! Ale po pewnym czasie w pralce mogą gromadzić się brud i pleśń, które mogą przenosić się na nasze ubrania. Aby uniknąć odkładania się kamienia i powstawania nieprzyjemnego zapachu, którego źródło jest w pralce, powinniśmy ją regularnie czyścić. Do wyboru mamy środki chemiczne lub naturalne, o prostym składzie. Ogólnodostępne syntetyczne produkty przeznaczone do czyszczenia pralki niestety nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia, więc w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są sprawdzone, domowe sposoby na usunięcie kamienia i przykrego zapachu naszego piorącego urządzenia. Ekologiczne środki wykonamy z dostępnych w każdym domu podstawowych produktów kuchennych, takich jak ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona.

Ocet + kwasek cytrynowy


Najskuteczniejszą metodą oczyszczenia i odkamienienia wnętrza pralki jest wlanie do opróżnionego bębna ok. 3 litrów zwykłego octu spożywczego i dodanie do tego 2 pełnych opakowań kwasku cytrynowego. Następnie wystarczy włączyć urządzenie na pełne pranie w możliwie najwyższej temperaturze.

Soda oczyszczona


Inny sposób, również sprawdzony, polega na wsypaniu do dozownika na proszek do prania sody oczyszczonej. Po tym zabiegu wystarczy nastawić pralkę na pełny cykl prania w wysokiej temperaturze.

Pamiętaj o filtrze!


Bardzo często przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki jest zabrudzony filtr. Filtr pompy pomaga filtrować kłaczki i inne zanieczyszczenia przed dostaniem się do systemu odpływowego pralki. Zalecane jest czyszczenie filtra pompy co najmniej raz w miesiącu (lub około 40 prań). Utrzymanie filtra pompy w czystości pomoże zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, zmniejszy prawdopodobieństwo pleśni oraz zapewni prawidłowe spuszczanie wody z pralki.
Trzeba też pamięta o regularnym czyszczeniu filtra, fot. shutterstock

Pralkowa profilaktyka


Uzupełnieniem każdego z przedstawionych sposobów czyszczenia urządzenia piorącego jest manualne doczyszczenie pralki. Należy przy pomocy mieszanki octu i sody oczyszczonej dokładnie wyszorować wszystkie pokryte osadem miejsca – filtr, uszczelki, podajnik na proszek i podajnik na płyn. Ważne, aby po tym zabiegu każdy z elementów pralki wytrzeć do sucha. Tak przeprowadzone czyszczenie pozostawia pralkę lśniącą i pachnącą.

Pralka ‒ zasady konserwacji


Istnieje kilka procedur konserwacyjnych, które należy wykonać po każdym praniu (lub podczas instalacji), aby pleśń, brud i nieprzyjemne zapachy nie gromadziły się w pralce. Rutynowa konserwacja zapewni utrzymanie urządzenia w czystości na długo.
 • Wypoziomuj pralkę: woda i dodatki do prania nie spuszczają się prawidłowo, gdy pralka nie jest wypoziomowana, pozostawiając resztki płynów, które z czasem powodują nieprzyjemny zapach.
 • Pierz optymalną ilość ubrań ‒ jeśli pralka jest zbyt pełna, w urządzeniu może pozostać nadmiar wilgoci. Jeśli nie jest wystarczająco napełniona, po praniu może pozostać detergent, który również może powodować nieprzyjemny zapach.
 • Wietrz pralkę: pozostaw pokrywę lub drzwiczki pralki otwarte między cyklami, aby umożliwić jej wyschnięcie.
 • Natychmiast wyjmuj pranie: wyjmij mokrą odzież, gdy tylko cykl prania się zakończy.
 • Nie nadużywaj detergentu do prania: używaj zalecanej przez producenta ilości detergentu dla każdego wsadu, a następnie eksperymentuj z użyciem mniejszej ilości, aż znajdziesz minimalną ilość niezbędną do prania ubrań.
 • Unikaj środka zmiękczającego tkaniny: Płynne środki zmiękczające tkaniny często pozostawiają po sobie resztki, które przyczyniają się do rozwoju pleśni. Aby ubrania pachniały świeżością, spróbuj użyć destylowanego białego octu zamiast płynu do płukania tkanin.
 • Osusz pralkę po każdym użyciu: poświęć około minuty, aby wytrzeć szufladę na detergent, bęben, a zwłaszcza gumową uszczelkę wokół drzwi za pomocą czystej, suchej szmatki.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

 1. “https://www.realhomes.com/advice/how-to-clean-a-washing-machine”; data dostępu: 2020-03-16
 2. “https://account.greenredeem.co.uk/greener-living/home---garden/5-little-known-ways-to-green-your-washing-machine”; data dostępu: 2020-05-20
Ocena (3.9) Oceń: