Organiczny dom hobbita ukryty pod zielonymi wydmami

Dom o nazwie Casa Orgánica (Organic House) wyróżnia się na tle podmiejskiego otoczenia w pobliżu Mexico City. Ma zaokrąglony kształt, który przypomina domek hobbita rodem  z zielonego Shire i konstrukcję zanurzoną w zieleni. Dom z 1985 roku, zaprojektowany przez znanego meksykańskiego architekta Javiera Senosiaina, jest doskonałym przykładem „architektury organicznej”, która bierze swój kształt z przyrody i ma na celu minimalizację wpływu na środowisko.Casa Organica, autor: Javier Senosiain, źródło: arquitecturaorganicaCasa Organica, autor: Javier Senosiain, źródło: arquitecturaorganica

Meksykański architekt, Javier Senosiain, jest dobrze znany ze swojej organicznej architektury, budując domy inspirowane kształtem węża, rekina, kwiatu, a nawet grzyba. W swoim organicznym domu czerpał inspirację z kształtu skorupy orzecha, tworząc dwie jajowate przestrzenie połączone przez zakrzywiony korytarz.
„Oryginalna koncepcja jest zdefiniowana w dwóch dużych przestrzeniach: z podziałem na dzień i noc. Osoba, która jest w środku, ma poczucie wyjątkowości tej przestrzeni bez utraty integracji z zewnętrznymi terenami zielonymi” ‒ powiedział Senosiain. „Zielona wydma otacza wnętrze, które jest prawie niewidoczne. Widzimy tylko trawę, krzewy, drzewa i kwiaty. Chodzisz po ogrodzie i nie zdajesz sobie sprawy, że spacerujesz po dachu domu”.

Pomimo, że dom znajduje się pod ziemią, wnętrze wypełnia naturalne światło, na które pozwala seria dużych, zakrzywionych okien. Tymczasem wentylacja jest ułatwiona dzięki aerodynamicznym formom mieszkania, które umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza. Meble są zintegrowane z otoczeniem, ułatwiając obieg i maksymalnie wykorzystując dostępny obszar.  

By uzyskać kręte formy, które tworzą organiczny dom, Senosiain użył ferrocementu, materiału kompozytowego składającego się z zaprawy wzmocnionej lekką stalową siatką. Głównym atutem ferrocementu jest to, że budynki mogą stać się bardzo interesujące pod względem kształtu. Reklamowany ze względu na swoją wytrzymałość i elastyczność, może być stosowany w konstrukcjach zakrzywionych, jak kopuły, okrągłe dachy i kadłuby statków.
Casa Organica, autor: Javier Senosiain, źródło: arquitecturaorganica
Casa Organica, autor: Javier Senosiain, źródło: arquitecturaorganica
Casa Organica, autor: Javier Senosiain, źródło: arquitecturaorganica
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://inhabitat.com/this-funky-hobbit-like-home-is-immersed-in-lush-greenery/”; data dostępu: 2019-08-05
  2. “https://www.arquitecturaorganica.com/habitat/la-casa-organica/”; data dostępu: 2019-08-05
Ocena (3.3) Oceń: