Proste sposoby na udrożnienie zatkanego odpływu

pixabay.com pixabay.com

Dostępne na rynku środki do oczyszczania i udrażniania odpływów składają się ze skrajnie niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych. Zawarte w nich związki mają za zadanie rozpuszczać zalegające w rurach zanieczyszczenia, jednakże przy ich stosowaniu należy zachować najwyższy stopień ostrożności. Już samo przechowywanie takich produktów w domu, zwłaszcza gdy mamy małe dzieci, stanowi pewne ryzyko. Czy istnieją proste, domowe sposoby na skuteczną konserwację odpływów?Powszechnie dostępne środki do udrażniania rur zwierają z reguły sodę kaustyczną lub kwas siarkowy. Są to silnie żrące substancje, które w zetknięciu ze skórą powodują poparzenia. Już samo wdychanie oparów tych substancji może doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu, a nawet śmierci. Produkty te, poza tym, że okazują się niebezpieczne dla ludzi, są skrajnie toksyczne dla środowiska. Na szczęście istnieją alternatywne metody dbania o drożność odpływów – niedrogie i w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Odpływowa profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać problemom niż sobie z nimi radzić. Dlatego warto na co dzień dbać o prawidłową higienę rur odpływowych, by później nie martwić się ich udrażnianiem. Pomoże nam w tym zakładanie specjalnych sitek w umywalkach i wannach, aby włosy i inne zanieczyszczenia nie dostawały się do rur. Dodatkowo warto przynajmniej raz w tygodniu wsypywać do odpływów ¼ szklanki sody oczyszczonej i zalewać ją wrzącą wodą. W ten sposób pozbędziemy się zalegającego w odpływach tłuszczu. Taki zabieg pomoże nam również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur.

Domowe narzędzia do udrażniania


Jeżeli jednak już doprowadzimy do zatkania odpływu, mamy do wyboru dwa proste rozwiązania: przepychacz albo drut z haczykiem. Tylko od nas zależy, które z narzędzi stanie się naszym orężem w walce o drożność rur. Nie ulega jednak wątpliwości, że wykonany z gumy przepychacz sprawdzi się głównie w przypadkach beznadziejnych, kiedy to odpływ został całkowicie zapchany np. przez resztki jedzenia. Po zabiegu przepychania trzeba tylko zalać odpływ wodą. Z kolei w łazience, gdzie odpływy zazwyczaj są zatkane przez włosy, najlepiej sprawdzi się zwykły drut z haczykiem. Tego rodzaju sprzęt można wykonać samemu, owijając kawałek starego, niepotrzebnego kabla plastykowym materiałem i zginając go w haczykowaty kształt przy pomocy kombinerek. Takie narzędzie pomoże nam wyciągnąć zanieczyszczenia zalegające w rurach. Po oczyszczeniu odpływu wystarczy go zalać gorącą wodą z mydłem.

Metoda solna

Okazuje się, że dostępna w każdym domu sól kuchenna to nie tylko przyprawa, lecz także doskonały środek do udrażniania rur. Wystarczy zasypać nią zatkany odpływ, a następnie zalać go powoli dwoma litrami gorącej wody. Taka mieszanka sprawi, że lekko niedrożny odpływ zacznie działać jak nowy.

Rury drożne bez chemii

Jak widać, z niedrożnym odpływem można sobie doskonale poradzić domowymi sposobami. O profilaktyczną higienę rur da się zadbać bez użycia chemicznych środków na bazie żrących substancji – wystarczy tylko odrobina wiedzy i wyobraźni. Naturalne metody nie dość, że są w 100% bezpieczne dla zdrowia i środowiska, to jeszcze pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze!
Alicja Chrząszcz

Źródło: www.zielonyzagonek.pl

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy