Zapachy, które stworzą bożonarodzeniową aurę

Boże Narodzenie to magiczny czas, na który wszyscy czekamy z niecierpliwością. Te grudniowe dni napełniają umysł spokojem i sprawiają, że nasze siły witalne zaczynają się regenerować. Na szczególną domową atmosferę, która panuje w tym okresie składają się nie tylko świąteczne dekoracje, potrawy wigilijne i kolędy, lecz także coś niewidzialnego i ulotnego, czyli… zapach! Czarująca woń korzennych przypraw, pomarańczy, wanilii i świeżego igliwia sprawia, że spędzanie chwil w rodzinnym gronie nabiera dodatkowej wyjątkowości. Aż chciałoby się zatrzymać czas… Na szczęście są sposoby na to, żeby atmosferę Świąt podtrzymać i delektować się nią przez kolejne tygodnie. Wystarczy zaopatrzyć się w zamknięte w szklanych buteleczkach naturalne olejki eteryczne, z pomocą których nie tylko odtworzymy bożonarodzeniową aurę, lecz także wzmocnimy nasze zdrowie!fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Jak pachnie Boże Narodzenie?
  2. Tajniki pozyskiwania olejków eterycznych
  3. Jak nasycić przestrzeń magicznym zapachem?
  4. Przepis na świąteczną aurę
Nie od dziś wiadomo, że zapachy wywierają ogromny wpływ na nasze emocje. Unoszący się gdzieś w miejskim zgiełku aromat może w mig przywołać najodleglejsze wspomnienia, które kryją się głęboko w naszej podświadomości. Tajemniczą zdolność zapachów do kreowania nastroju wykorzystuje się obecnie w wielu dziedzinach - na przykład w kosmetyce, marketingu czy aromaterapii. Naturalne, pozyskiwane z roślin, olejki eteryczne pozwalają nam doświadczyć esencji ich piękna, czyli woni. Substancje aromatyczne wytwarzane przez naturę, poza walorami zapachowymi, wykazują również działanie prozdrowotne – np. przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Potrafią skutecznie blokować dostęp bakteriom i grzybom. Co więcej, oddziałują one na nasze zdrowie na wielu poziomach. Współczesne badania naukowe dowodzą, że zapach, za pomocą włókien nerwowych, jest przekazywany do tych części mózgu, które odpowiadają za emocje i intuicję. W ten sposób wpływa on nie tylko na nasz nastrój, lecz także na samopoczucie i równowagę chemiczną całego organizmu!

Jak pachnie Boże Narodzenie?


Jednymi z najważniejszych polskich świąt, z którymi, poza znaczeniem religijnym, wiąże się szczególna tradycja są Święta Bożego Narodzenia. Obyczaj ten, przekazywany z pokolenia na pokolenie, daje nam poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Magia Świąt, bez wątpienia, odwołuje się najmocniej do okresu naszego dzieciństwa, kiedy to zapach zupy grzybowej, choinki czy kompotu z suszu budował pełną emocji atmosferę nadchodzącej Gwiazdki. Również jako dorośli przez cały rok z utęsknieniem czekamy na ten szczególny czas, a niektóre zapachy silniej przywołują wspomnienia Wigilii i wprawiają nas w błogi nastrój. Odpowiednio skomponowane olejki eteryczne, oddziałując silnie na naszą percepcję, roztaczają w powietrzu ciepłą, rodzinną atmosferę, która jest jednym z ważniejszych elementów, składających się na świętowanie.

Oto wybrane substancje zapachowe, które pomogą nam wyczarować świąteczny klimat, a jednocześnie pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie:

Tajniki pozyskiwania olejków eterycznych


Olejki eteryczne, zgodnie z opracowaniami naukowymi, stanowią wtórne metabolity, które pozyskuje się ze świeżych lub suszonych roślin. Pierwsze tego typu mikstury stosowali już starożytni Egipcjanie, którzy niezwykle cenili sobie wpływ zapachów na ogólną kondycję organizmu. Należący do elit społecznych mieszkańcy zwykli namaszczać całe ciało wonnymi ekstraktami z roślin, nawilżając skórę i chroniąc ją przed destrukcyjnym wpływem suchego i upalnego klimatu.

Olejków powszechnie używano także do balsamowania zwłok, korzystając z ich silnie antyseptycznych właściwości. Obecnie te ciekłe, lotne substancje zapachowe wytwarza się różnymi metodami (np. destylacja parowa, wytłaczanie, ekstrakcja). Z reguły, z ok. 70 kg surowca roślinnego uzyskuje się za pomocą ekstrakcji jedynie 2 litry olejku. Źródła substancji zapachowych są różne – niektóre otrzymuje się z żywicy (np. olejek kadzidłowca), inne ze skórki owocu (np. olejek pomarańczowy). Najpowszechniejszy sposób wytwarzania olejków to destylacja parowa. W trakcie tego procesu rośliny są umieszczane w aparacie destylacyjnym, który jest ogrzewany przez przepływającą parę. Substancje lotne zawarte w roślinie zaczynają łączyć się z parą, a następnie zostają wprowadzone do chłodnicy, gdzie podlegają procesowi skraplania. Pozyskaną ciecz gromadzi się w butlach. Na jej powierzchni unosi się nierozpuszczalna warstwa olejku, zaś na dnie zalega produkt uboczny procesu – woda aromatyczna.

Jak nasycić przestrzeń magicznym zapachem?


Aby wypełnić całe pomieszczenie pięknym, świątecznym zapachem, wystarczy zaaplikować 10 kropli wybranego olejku (np. cynamonowego) na podgrzewaną świeczką powierzchnię wody. Zapachy te można dowolnie mieszać i decydować o ich intensywności. Większość olejków, które wpisują się w wigilijny klimat doskonale usuwa stres, zmęczenie, a także zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych, dzięki czemu zadbamy nie tylko o harmonię ducha domowników, lecz także o ich zdrowie. Kusząca woń goździków, cynamonu czy pomarańczy zarówno ukoi zmysły, jak i zachęci gości do spróbowania domowego piernika czy kompotu z suszu.

Przepis na świąteczną aurę


Olejki zapachowe przywodzące na myśl Boże Narodzenie można dowolnie łączyć, aby osiągnąć zamierzony efekt. Woń mandarynki i pomarańczy doskonale przywita gości, zaś połączenie goździka i cynamonu pozwoli im się szybko rozgrzać po spacerze w mroźny wieczór. Oto przykładowe propozycje zapachowych mieszanek na Święta, które możemy w prosty sposób przygotować w domu:
Przygotowanie mieszanki zapachowej:
Poszczególne składniki wlewamy do buteleczki z ciemnego szkła i energicznie je mieszamy, potrząsając naczyniem w dłoniach. Wedle uznania, możemy przygotować większą ilość olejku albo nieco poeksperymentować z proporcjami zapachów. Przygotowaną samodzielnie mieszankę aplikujemy do naczynia z gorącą wodą i wstawiamy do wybranego pomieszczenia.
Pachnących Świąt!
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

  1. “M.D. Luque de Castro, M.M. Jimenez-Carmona, V. Fernandez-Perez”; Trends in Analytical Chemistry 18 (1999);
  2. “http://www.greenvillage.pl”; data dostępu: 2016-12-17
  3. “http://www.jejswiat.pl”; data dostępu: 2016-12-17
  4. “http://www.magia-natury.pl”; data dostępu: 2016-12-17
  5. “http://www.urodaizdrowie.pl”; data dostępu: 2016-12-17
Ocena (3.3) Oceń: