Ile można zaoszczędzić na ecodrivingu?
Ile można zaoszczędzić stosując się do zasady ecodrivingu? Nawet 1,5 litra na dystansie 100 kilometrów.
Na czym polega ecodriving? Przede wszystkim chodzi o unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania, tak by jazda była jak najbardziej płynna. Nie musimy też jeździć bardzo wolno i unikać włączania radia czy klimatyzacji – zapewnia Marcin Grzebieluch ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Carevent.pl.
– Prowadząc auto w sposób ekologiczny, można oszczędzić paliwo, a jednocześnie poprawić bezpieczeństwo. Wszystkich namawiam do takiej jazdy – dodaje Marcin Grzebieluch.
Ekonomiczność i niskie spalanie to jedne z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez Polaków przy zakupie samochodu – wynika z badania „AUTOwybory Polaków” instytutu Millward Brown dla Exact Systems. Wskazało tak 42 proc. kierowców.
Znacznie mniej, bo 29 proc., zadeklarowało, że kieruje się przy zakupie ceną auta. Zakup oszczędnego samochodu przełoży się w przyszłości na niższe koszty eksploatacji, jednak dla portfela kierowcy korzystny wpływ może mieć także odpowiedni styl jazdy.
– Jeżeli ecodriving jest mądrze stosowany, czyli nie prowadzi do tego, że auto jedzie z prędkością 30 km/h na piątym biegu, tylko kierowca faktycznie planuje jazdę, odpowiednio wcześniej przewiduje manewry, to w zasadzie minusów tego rodzaju jazdy nie ma – twierdzi Marcin Grzebieluch. – Można bowiem poruszać się sprawnie, jednocześnie bardzo płynnie i w rezultacie komfortowo oszczędzać paliwo.
Zdaniem Marcina Grzebielucha ekologiczny styl jazdy pozwala zaoszczędzić nawet 1,5 litra benzyny lub oleju napędowego na każde przejechane 100 kilometrów. Ale korzyścią jest także wzrost bezpieczeństwa, bo kierowca uczy się hamowania silnikiem, po drodze porusza się płynniej i jeździ ostrożniej.
– Ecodriving to jak najbardziej słuszna idea, ale też temat wielu nadużyć – wskazuje Marcin Grzebieluch. – Nie chodzi wcale o to, jak wiele osób sądzi, by jeździć bardzo wolno lub wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu, bo po to w samochodzie jest choćby radio, żeby z niego korzystać. To przede wszystkim przewidywanie zdarzeń i prowadzenie, które polega na przykład na zaniechaniu napędzania auta tylko po to, żeby za chwilę hamować. Rzecz jest raczej w płynnej jeździe, dzięki której samochód faktycznie mniej zużywa paliwa.
Zdaniem eksperta coraz więcej kierowców zwraca uwagę na oszczędny sposób prowadzenia samochodu. W dalszym ciągu panuje jednak przeświadczenie, że aby zaoszczędzić paliwo, wystarczy wrzucić na luz. Nowocześniejsze auta wymagają jednak innego stylu jazdy niż te produkowane kilkanaście lat temu.
– Do ecodrivingu nie są konieczne specjalne umiejętności, wystarczy myśleć, bo to są bardzo proste rzeczy – zauważa Marcin Grzebieluch.
Dziwnym dla mnie jest poszukiwanie metod zastępczych zmniejszania emisji, gdzie lobby eko namieszało w żarówkach (rtęć), zielone świadectwa wylansowało (śmierdzące laguny przy biogazowniach), a jednocześnie 50 do 150 kg mięsa wozi się w prawie 2-tonowych SUV-ach i tym podobnych czołgach. Samochody osobowe powinny ważyć ok 400 do 1000 kg i mieć autonomiczny napęd nisko-emisyjny, np wodór lub metan , lub jeszcze lepiej ogniwa paliwowe. Samochody elektryczne w kraju o energetyce opartej na węglu chyba nie zmniejszają emisji ogólnej, tylko przenoszą ją do elektrowni. Świat tak naprawdę potrzebuje jak najszybszego stworzenia reaktorów termojądrowych, cywilizacja zginie bez coraz większych źródeł energii. Wiatr, woda i mięśnie to już było. Postępu w transporcie niewiele, moda na TIR-y spowodowała, że 2000 T, parowóz ciągnął spalając max. 500 kg/h węgla, a dzisiaj 40 TIR-ów to wiezie, 1200 l/h oleju napędowego minimum spalając