Jak być zero waste? Wskazówki dla przedsiębiorców | ekologia.pl
Ekologia.pl Styl życia Eko technologie Jak być zero waste? Wskazówki dla przedsiębiorców

Jak być zero waste? Wskazówki dla przedsiębiorców

Firma zero waste powinna dokładać wszystkich starań, by prowadzona przez nią działalność stanowiła jak najmniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego. Wiąże się to z wdrożeniem zmian w zakresie procesów produkcyjnych, a także sposobu zarządzania pracą biurową. Co powinny zrobić firmy, by być zero waste?

zero

fot. chris_tina/ shutterstock.com
Dlaczego bycie zero waste jest tak ważne?

Zero waste to filozofia zakładająca przede wszystkim niemarnowanie zasobów i ograniczenie produkcji odpadów. Stara się ograniczyć konsumpcję, niekontrolowane wytwarzanie śmieci oraz brak ich segregowania i przetwarzania.

Bycie zero waste stanowi wyraz troski o planetę i jest szczególnie istotne w epoce szybko postępujących zmian klimatycznych, topnienia lodowców, pustynnienia wielu obszarów planety i wymierania gatunków różnorodnych organizmów. Podjęcie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego stanowi dziś obowiązek każdego przedsiębiorstwa, co potwierdza agenda ONZ, przyjęta w 2015 przez wszystkie państwa członkowskie sojuszu, określająca siedemnaście celów zrównoważonego rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku.


Jak bycie zero waste postrzegane jest przez klientów i kontrahentów?

Bycie zero waste zakłada przestrzeganie w firmie zasad CSR (Corporate Social Responsibility), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwo musi uwzględnić w swojej działalności szeroki wachlarz aspektów środowiskowych, a także interesów społecznych i relacji z pracownikami oraz grupami interesariuszy. Przyczynia się to do wzrostu konkurencyjności firmy na rynku i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju. Firma będąca zero waste postrzegana jest przez klientów i kontrahentów jako godna zaufania, zastosowanie proekologicznego podejścia umożliwia więc budowanie pozytywnego wizerunku, co przekłada się na osiąganie wymiernych korzyści finansowych.

Wdrażanie filozofii zero waste w firmie

W jaki sposób przedsiębiorstwo może stać się zero waste? W osiągnięciu celu pomocne jest wdrożenie kilku zmian w sposobie zarządzania i funkcjonowania firmy.

Segregowanie śmieci
Absolutną podstawą w firmie zero waste jest poprawna segregacja śmieci. Wiąże się to z koniecznością ustawienia przeznaczonych do tego pojemników wszędzie tam, gdzie są realnie potrzebne.

E-faktury
Znaczące ograniczenie zużycia energii i zasobów w przedsiębiorstwie umożliwia prowadzenie dokumentacji elektronicznej i wystawianie e-faktur. Pozwala to bowiem zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd, papier oraz tusz. 

Filtry do wody
Dzięki instalacji specjalistycznych filtrów w siedzibie firmy możliwe jest bezpieczne picie wody z kranu. Prowadzi to do eliminacji jednorazowych kubków i butelek, a w efekcie ograniczenia zużycia plastiku przez pracowników.

Wyłączanie nieużywanych urządzeń
W celu ograniczenia zużycia energii w firmie należy odłączać sprzęt elektroniczny od źródła zasilania w momencie, gdy nie jest on używany, a także gasić światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.

Edukacja pracowników
Wdrożenie filozofii zero waste w firmie wymaga edukacji ekologicznej pracowników. Ma ona na celu dotarcie z informacjami z zakresu ochrony środowiska do wszystkich zatrudnionych. Do ich przekazywania można wykorzystać:
•    newslettery ekologiczne,
•    spotkania ze specjalistami oraz pasjonatami z dziedziny ekologii,
•    wskazówki dotyczące tego, jak być eko, umieszczane w przestrzeni wspólnej firmy lub przesyłane
     do pracowników za pośrednictwem komunikatorów internetowych,
•    ekowolontariat polegający na wspólnym zbieraniu śmieci, sadzeniu drzew, budowie uli
     lub domków dla ptaków.

Zero waste w produkcji folii stretch – firma CAST

CAST zajmuje się produkcją innowacyjnych folii stretch. Firma ta wykazuje się dużą dbałością o stan środowiska naturalnego, dlatego zdecydowała się na wdrożenie założeń zero waste. Dzięki opatentowanym, autorskim rozwiązaniom, ekologiczna folia stretch marki CAST produkowana jest w sposób bezodpadowy, o czym można więcej przeczytać na https://cast.pl/eko/.

Jak przebiega ten proces? Wszystkie odpady w formie ścinków, które powstają w czasie produkcji folii, zostają zebrane, oczyszczone, a następnie osuszone i zmielone w specjalnym młynie. W ten sposób powstaje surowiec zwany regranulatem. W procesie produkcji ekologicznej folii regranulat zostaje najpierw rozgrzany, a następnie równomiernie rozprowadzony na głowicy wytłaczarki. Maszyna ta wyposażona jest w odpowiednie filtry, dzięki którym tworzywu można nadać wymagane właściwości. Po ostudzeniu rozprowadzonego wcześniej w wytłaczarce regranulatu powstaje gotowa do użytku folia. Dzięki bezodpadowej produkcji folii stretch firma CAST znacząco zmniejsza impakt środowiskowy swojej działalności.

art. sponsorowany

4.8/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments