Kosztorys do kredytu hipotecznego bez tajemnic – sprawdź, jak go przygotować?
Ekologia.pl Styl życia Kosztorys do kredytu hipotecznego bez tajemnic – sprawdź, jak go przygotować?

Kosztorys do kredytu hipotecznego bez tajemnic – sprawdź, jak go przygotować?

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny bank poprosi Cię o szereg dokumentów, a jednym z nich będzie kosztorys budowlany. Zawiera on szczegółową listę zaplanowanych prac oraz kosztów związanych z realizacją inwestycji, takiej jak budowa domu, remont, czy wykończenie nieruchomości. Jego właściwe sporządzenie jest decydujące dla uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Skoro wiesz już, ile od niego zależy, przeczytaj, jak przygotować ten dokument poprawnie, aby nie został podważony przez analityka bankowego.

fot.JoPanwatD/envato.com
Spis treści

Czym jest kosztorys do kredytu hipotecznego?

Kosztorys jest szczegółowym dokumentem, który przedstawia szacowane koszty planowanej inwestycji. Składa się z listy prac budowlanych, remontowych, oraz kosztów materiałów i usług, które będą niezbędne do ich realizacji. Wymagany jest przez bank, gdy ubiegamy się o kredyt hipoteczny na budowę, rozbudowę, remont czy wykończenie nieruchomości. Jego głównym celem jest ukazanie bankowi pełnego obrazu finansowego inwestycji, czyli kosztów i harmonogramu prac.

Dobrze przygotowany kosztorys powinien uwzględniać wszystkie aspekty projektu, od kosztów robocizny, przez ceny materiałów, aż po dodatkowe usługi budowlane. Bank, analizując kosztorys, ocenia nie tylko jego dokładność, ale również to, czy przedstawione koszty są zgodne z realiami rynkowymi.

Kiedy potrzebny jest kosztorys do kredytu hipotecznego?

To, czy przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny musisz składać także kosztorys, uzależnione jest od celu kredytowania. Nie ma takiej potrzeby przy zakupie mieszkania, ale pojawia się, gdy chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na dom energooszczędny, pasywny, wybudować dom w technologii tradycyjnej. Kosztorys jest wymagany także przy pracach wykończeniowych oraz remontowych – jeśli będą finansowane pieniędzmi z kredytu.

Co powinno znaleźć się w kosztorysie?

Podstawowym założeniem kosztorysu jest przedstawienie pełnych kosztów planowanej inwestycji, którą zamierzasz sfinansować z pieniędzy pożyczonych od banku. Powinien zawierać podstawowe informacje o nieruchomości (jej metrażu, lokalizacji), kosztach i harmonogramie praz oraz standardzie wykończenia.

Tu można przyjąć etapy budowy i wykańczania nieruchomości:

  • stan zerowy,
  • stan surowy zamknięty,
  • stan wykończeniowy,
  • instalacje i przyłącza.

Dla każdego z nich należy rozpisać:

  • zakres prac – pełna lista robót budowlanych, remontowych czy wykończeniowych, które będą realizowane;
  • koszty materiałów – wycena materiałów niezbędnych do realizacji inwestycji, zarówno budowlanych, jak i wykończeniowych (farby, materiały na posadzki itd.);
  • koszty robocizny – koszty związane z zatrudnieniem fachowców do realizacji poszczególnych etapów prac (malarze, tynkarze, elektrycy itd.);
  • dodatkowe koszty usług – uwzględnienie kosztów takich jak transport materiałów, wypożyczenie sprzętu czy inne nieprzewidziane wydatki.

Rzetelnie sporządzony kosztorys powinien być realistyczny i opierać się na aktualnych cenach rynkowych. Nie stosuj taktyki polegającej na zaniżaniu cen – analityk bankowy może nie zgodzić się z Twoim optymizmem. Podział prac, jak pokazaliśmy wyżej ma na celu dostarczenie bankowi informacji o tym, jak wypłacać transze kredytu na dom pasywny, energooszczędny czy inny.

Jak przygotować kosztorys do kredytu hipotecznego?

Przygotowywanie kosztorysu na samym początku inwestycji to wyzwanie, zwłaszcza gdy planujesz pozyskać kredyt na dom energooszczędny – wyjaśnia ekspert Blog Kredytowy.

Pomocna będzie tutaj współpraca z architektem lub kierownikiem budowy, od których dowiesz się, ile czasu potrzebują na wykonanie poszczególnych etapów inwestycji. Zbierz wyceny i bazuj na aktualnych stawkach rynkowych za materiały czy usługi.

Unikaj najpopularniejszych błędów inwestorów, którzy biorą kredyt na dom ekologiczny – to niedoszacowanie kosztów, brak rezerw na nieprzewidziane wydatki i nierealny harmonogram prac.

 

art.sponsorowany
5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments