Co ma wspólnego ciecierzyca z piernikami?

Pewnie zrobiliście już tony świątecznych pierników, waniliowych ciasteczek, orzechowych kruchych, itp. A może właśnie się do tego zabieracie? Tak czy inaczej spieszę donieść, że przetestowałam przepis na wegański lukier królewski z wody z ciecierzycy i jest naprawdę genialny!Fot. [vegeluv.org ]Fot. [vegeluv.org ]

Świetnie się rozprowadza, nie zastyga zbyt szybko, można wykonywać z niego dość skomplikowane wzory (jeśli oczywiście ma się tyle cierpliwości i dozę wyobraźni).
Oto jak go wykonać.

Składniki:

Przygotowanie:
Schłodzoną wodę ubijać końcówką do ubijania białek, aż zrobi się piana, następnie dodawać cukier puder, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

Tak przygotowany lukier nie zasycha zbyt szybko, można go bez problemu używać w strzykawce (nawet z strzykawce z grubą igłą – pod warunkiem, że nie będzie w nim kawałków cytryny, albo pestki z cytryny), w foliowym rożku ze ściętym końcem, albo po prostu malować nim pędzelkiem. Ciastka i inne ozdoby gotowe i wyschnięte są po kilku godzinach od dekorowania.

Lukier dodatkowo ma piękny, klasyczny bielutki kolor. Można oczywiście zabarwić go np. na różowo (sokiem z buraka), na żółto (kurkumą), na zielono (UWAGA! tu genialny sposób, który sprzedała mi Magda ze Slow Food Youth – barwienie sokiem ze świeżych ziół: mięty, melisy).

Moje pierniki nie wyglądają może jak dzieła sztuki, ale zapewniam Was, że to nie kwestia jakości lukru, ale mojej niewielkiej wprawy. W każdym razie zabawa z Aqua Faba czyli wodą z ciecierzycy coraz bardziej mi się podoba!
Fot. [vegeluv.org]
Amelia Romańska od czterech lat jest weganką. Choć decyzja o przejściu na weganizm podyktowana była nietolerancją pokarmową na mięso i nabiał, to ta rewolucja okazała się strzałem w dziesiątkę. Lepsze samopoczucie i nowe smaki, które pojawiły się jako wynik wyostrzenia zmysłów i poszerzenia kulinarnych horyzontów, szybko sprawiły, że zapomniała o przyzwyczajeniu do tradycyjnego żywienia. Prowadzi blog Vegeluv, gdzie prezentuje swoje odkrycia kulinarne.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (5.0) Oceń: