Salsefia, znana również jako kozibród porolistny, to śródziemnomorskie warzywo o szerokim zastosowaniu kulinarnym. W praktyce bywa często mylona z innymi jadalnymi korzeniami, zwłaszcza skorzonerą czy pasternakiem. Jak więc rozpoznać salsefię i wykorzystać ją w kuchni? Dlaczego dietetycy tak bardzo polecają konsumpcję kozibrodu?

- Jak uprawia się salsefię?
- Salsefia - witaminy i wartości odżywcze
- Czy salsefia jest zdrowa?
- Salsefia na świecie
- Salsefia w kuchni
Oba warzywa nie są nawet spokrewnione, ale charakteryzują się długimi jadalnymi korzeniami, które po obraniu ze skóry faktycznie trudno jest odróżnić. Z zewnątrz różnica jest jednak dość wyraźna – kozibród porolistny ma jasną skórkę i wyraźnie stożkowaty kształt, podczas gdy wężymord jest dłuższy, węższy i pokryty czarną skórką. Odmienny jest również smak – salsefia jest łagodniejsza, słodsza, przez niektórych przyrównywana wręcz do ostryg i stąd angielska nazwa potoczna „ostrygowa roślina” (z ang. „oyster plant”).
Jak uprawia się salsefię?
W stanie naturalnym kozibród porolistny jest dwuletnią rośliną o zdobnych różowo-fioletowych kwiatach. W Wielkiej Brytanii wykorzystywana jest wręcz w ogrodach jako ozdoba zagonów z potencjałem kulinarnym. Jadalne są bowiem nie tylko korzenie, ale także młode pędy. Mimo ściśle śródziemnomorskiego pochodzenia salsefia uprawiana jest dziś także w Australii, Południowej Afryce oraz Stanach Zjednoczonych.
Roślina osiąga nawet 120 cm wysokości i odznacza się nierozgałęzionymi łodygami okolonymi wąskimi liśćmi, które przypominają źdźbła trawy. W zależności od klimatu między kwietniem a majem wypuszczają one pączki, z których rozwijają się zdobne kwiaty o średnicy nawet 5 cm i regularnych płatkach otoczonych dłuższymi zielonymi przylistkami.
Do uprawy poleca się wykorzystywać głębokie, lekkie i dobrze przepuszczalne podłoże, które potrafi jednak nasiąkać wilgocią i ma jednolitą konsystencję na poziomie do 50-60 cm! To podstawowy warunek, aby wyhodować długie, proste korzenie. W wielu źródłach za optymalne wskazuje się ziemie piaszczysto-ilaste o odczynie powyżej 6.0 pH. Nasiona wysiewa się w rządkach oddalonych od siebie o 25-30 cm, z zachowaniem 3-5 cm odstępów pomiędzy poszczególnymi nasionami. Okres wzrostu do momentu dojrzałości do zbioru wynosi ok. 120 dni. Korzenie mogą jednak być pozostawione w ziemi na okres znacznie dłuższy bez straty walorów kulinarnych lub po wykopaniu składowane w chłodzie, przy względnie wysokim poziomie wilgotności.
Salsefia - witaminy i wartości odżywcze
Salsefia jest warzywem umiarkowanie kalorycznym, które nie obciąży na pewno dziennego bilansu energetycznego, ale może skutecznie zaspokoić głód i zapewnić sytość na dłużej. Nie zawiera przy tym cukrów prostych, ale jest za to dobrym źródłem błonnika spożywczego. W korzeniu znajdują się również śladowe ilości białka oraz witaminy – przede wszystkim z grupy B, ale także witamina C, a ponadto nieco potasu, manganu, magnezu oraz fosforu. Zawartość tłuszczów w salsefii jest przy tym bliska zeru.
Poza tym na uwagę zasługuje zasobność korzenia koziobrodu porolistnego w inulinę (niskokaloryczny wielocukier o działaniu probiotycznym) oraz licznych związków antyoksydacyjnych, takich jak falkarinol czy panaksydiol.

Czy salsefia jest zdrowa?
Z dietetycznego punktu widzenia jedną z podstawowych zalet salsefii jest fakt, że jest to warzywo łatwe do składowania przez długie miesiące. Nawet jesienią i zimą zapewnia więc organizmowi podaż witaminy C, niezbędnej do zachowania odporności i dobrej kondycji naczyń krwionośnych. Ponadto uważa się, że salsefia jest doskonałą alternatywą dla węglowodanowych pokarmów, takich jak ziemniaki czy ryż, aktywnie obniżając stany zapalne toczące się w organizmie, redukując poziom cholesterolu i dbając o zdrowie tkanek łącznych. Zawartość potasu może również korzystanie wpływać na regulację ciśnienia krwi.
W innym studium wykorzystującym alkoholowy wyciąg z pędów kozibrodu porolistnego wykazano też, że może on mieć działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe oraz ochronne dla tkanek wątroby. W ekstrakcie zidentyfikowano bowiem wysokie ilości fenoli oraz flawonoidów o działaniu przeciwutleniającym. Najnowsze badania skupiają się również na biochemicznym potencjale salsefii w kontekście formowania enzymów oraz genetycznego polimorfizmu – całkiem możliwe, że o skromnych korzeniach i fioletowych kwiatach usłyszymy jeszcze więcej!
Ciekawostka: W medycynie ludowej salsefia zyskała sobie renomę środka ograniczającego nieposkromiony apetyt, moczopędnego i żółciopędnego, a także leku na mdłości, zaparcia, miażdżycę oraz nadciśnienie.
Salsefia na świecie
Długowieczna tradycja kulinarna nakazuje spożywanie nie tylko korzeni salsefii, ale w sezonie również świeżych pędów. Mogą być one na surowo dodawane do sałatek lub krótko blanszowane jak szparagi. Młode korzenie również da się spożywać w stanie surowym i właśnie wtedy najwyraźniej czuć jest ów ostrygowy smak. Starsze korzenie po obraniu ze skóry są najczęściej gotowane, smażone, duszone lub pieczone. Nawet kolorowe kwiaty kozibrodu bywają dodawane do sałatek i kanapek – zarówno jako ozdoba, jak i wkładka witaminowa.
Aby zachować piękną białą barwę korzenia po oskrobaniu poleca się zanurzyć go w zimnej wodzie z dodatkiem kropli z soku z cytryny. Do gotowania natomiast dodaje się czasem szczyptę sody kuchennej, aby zmiękczyć strukturę najstarszych i najtwardszych salsefii.
Korzenie kozibrodu można kroić na cienkie plasterki lub zostawiać w dłuższych kawałkach. W przepisach bardzo chętnie paruje się je z nabiałem, wyraźnymi w smaku przyprawami i warzywami (np. cebula czy czosnek), a także z kurczakiem i wieprzowiną. Lokalne pomysły z różnych stron świata obejmują również salsefię smażoną w cieście, przetwarzaną na kremową zupę, a także konserwowaną zarówno przez kiszenie, jak i w octowej zalewie.

Salsefia w kuchni
Zupa z salsefii
Składniki:
- 700 g korzenia salsefii
- 1 główka czosnku
- 4 małe szalotki
- 1 marchew
- 1 ziemniak
- 2 litry bulionu z kurczaka
- 100 g czerwonej soczewicy
- 2 liście laurowe
- kilka gałązek tymianku
- sól
- pieprz i oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Salsefię cienko obieramy, kroimy na 3-centymetrowe kawałki i wkładamy do miski z zimną wodą i sokiem z cytryny. Z główki czosnku odcinamy górna warstwę, skrapiamy oliwą z oliwek i pieczemy ok. 20 minut w temperaturze 180 stopni. Po ostudzeniu łupiemy ząbki. Szalotkę podsmażamy do oleju, aż stanie się przeźroczysta. Dodajemy drobno pokrojona marchew i ziemniaka i smażymy kilka minut. Następnie dolewamy bulion i dodajemy wszystkie pozostałe składniki. Gotujemy ok. 20 minut, po czym usuwamy liście laurowe i gałązki tymianku, a zawartość garnka miksujemy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Zapiekanka z salsefii*
Składniki:
- 35 g masła
- 1 cytryna
- ok. 850 g salsefii
- 1 litr bulionu warzywnego
- 150 g białego wina
- 60 g jarmużu (ewentualnie kapusty)
- 25 g mąki pszennej
- 150 ml śmietany kremówki
- 75 g twardego żółtego sera typu cheddar
- 50 g bułki tartej
- sól morska i pieprz zielony
Przygotowanie:
Sok wyciśnięty z cytryny łączymy w misce z zimną wodą. Salsefię obieramy, kroimy w słupki o wymiarach 1 na 4 cm i wkładamy od razu do miski z wodą. W garnku łączymy bulion z winem i dodajemy odcedzoną salsefię. Gotujemy ok. 5 minut. W międzyczasie na patelni rozgrzewamy trochę wody i szybko dusimy pocięty w paski jarmuż. Salsefię wyjmujemy na talerz, a wywar gotujemy dalej, aż zredukuje swoją objętość do połowy. Miękkie masło rozbijamy widelcem i mieszamy z mąką. Tą mieszanką dodajemy powoli do gotującego się wywaru cały czas mieszając. Gdy zgęstnieje, dodajemy kremówkę i zdejmujemy z ognia. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Do wysmarowanego masłem naczynia żaroodpornego wykładamy salsefię oraz jarmuż, a całość zalewamy sosem. Wierzch posypujemy tartym serem i bułką tartą i pieczmy ok. 20 minut w temperaturze 200 stopni C.
*Przepis autorstwa Hugh Fearnley-Whittingstall/ „The Guardian”
Bibliografia
1. HealthBenefitstimes.com; “Salsify – Tragopogon porrifolius”; healthbenefitstimes.com; 2021-10-06
2. Kimberly Lerch; “Forgotten Colonial Vegetable–Salsify”; brary.illinois.edu; 2021-10-06
3. Britannica; “Salsify”; britannica.com; 2021-10-06
4. North Carolina Extension Gardener; “Tragopogon porrifolius”; plants.ces.ncsu.edu; 2021-10-06
5. Heather Rhoades; “Salsify Care – How To Grow Salsify Plant Salsify”; gardeningknowhow.com; 2021-10-06
6. Nadine Zeeni i in.; “Tragopogon porrifolius improves serum lipid profile and increases short-term satiety in rats ”; pubmed.ncbi.nlm.nih.gov; 2021-10-06
7. Clara Tenkerian i in.; “Hepatoprotective, Antioxidant, and Anticancer Effects of the Tragopogon porrifolius Methanolic Extract ”; hindawi.com; 2021-10-06