Tłusty Czwartek – ile kalorii ma pączek?

W Tłusty Czwartek bez zastanowienia sięgamy po pączki, nie pamiętając o tym, że są smażone w głębokim tłuszczu i nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych. Jeden pączek (ok.65 g) dostarcza od 200 do 350 kcal, czyli tyle energii, co kotlet schabowy. Ile można zjeść pączków, by sobie nie zaszkodzić? Co zrobić, by Tłusty Czwartek był trochę mniej tłusty?Freeimages.com/Byron SalomonFreeimages.com/Byron Salomon
 1. Domowy pączek kontra pączek ze sklepu
 2. By Tłusty Czwartek był mniej tłusty?
 3. Spal pączka
Zgodnie z tradycją w tym szczególnym dniu mamy nie żałować sobie słodkości i smakołyków. Co ciekawe, w bardziej odległych czasach, taka kulinarna rozpusta trwała nie jeden dzień, a cały tydzień. Kilkudniowa uczta zwiastowała nadejście Postu. Rozmach wydaje się być bardziej zrozumiały, gdy okazuje się, że 
Zawartość kalorii w słodkościach
 • faworek - 87 kcal
 • pączek z różą i cukrem pudrem - 290 kcal
 • pączek z budyniem - ok. 300 kcal;
 • pączek z lukrem - 350 kcal.
poszczono tak samo mocno, jak świętowano. Wracając do pączków, najpierw jadano je „wytrawnie”, ze słoninką. Słodkie pączki pojawiły się u nas w XVI wieku, a znalezienie w nich ukrytego orzecha lub migdała, zwiastowało szczęście. Tradycja się nieco zmieniła, ale pączek nadal jest symbolem Tłustego Czwartku.

Co roku zadajemy sobie te same trudne pytania: zjeść, czy nie zjeść? Ile pączków możemy skonsumować, by sobie nie zaszkodzić? Okazuje się, że spokojnie można skonsumować nawet cztery pączki. Dla jednych to sporo, a dla innych to jedynie wstęp do pączkowej biesiady. Według staropolskiego przesądu, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, ten nie będzie miał w życiu powodzenia.

Pączek to wyjątkowo kaloryczny smakołyk. Ma średnio 300 kcal, 5 g białka, 52 g węglowodanów i 12 g tłuszczu. Oznacza to, że jeden pączek zaspokaja prawie 1/3 dziennego zapotrzebowania na tłuszcz i żeby go spalić, trzeba by jeździć na rowerze przez ponad godzinę.

– Jeden pączek ma tyle kalorii, co kilogram jabłek, 8 nektarynek, 3 jogurty naturalne po 150 g, 5 jajek czy 4 kromki chleba tostowego – mówi specjalistka ds. żywienia Agnieszka Piskała.

By Taken byfir0002 | flagstaffotos.com.auCanon 20D + Tamron 28-75mm f/2.8 (Own work) [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons

Faworki,fot. Marcin Floryan (Own work (own photo)) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-2.5], via Wikimedia Commons

Domowy pączek kontra pączek ze sklepu

Warto wspomnieć, że te dostępne w cukierniach często przygotowywane są na niezdrowej fryturze lub oleju roślinnym. Wielokrotne jego wykorzystywanie sprawia, że w oleju powstają tzw. izomery trans, które nie tylko podnoszą poziom cholesterolu, ale mają przede wszystkim działanie rakotwórcze – tłumaczy Piskała.


Dlatego, wbrew pozorom, lepiej sięgnąć po pączka smażonego po babcinemu, czyli na tłuszczu zwierzęcym.


─ Smalec ma wysoką temperaturę palenia, a jednocześnie nie ulega „deformacji” pod wpływem temperatury. I choć pączki zawierają wówczas znaczną jego ilość, to nasycony tłuszcz zwierzęcy podnosi tylko cholesterol, ale nie przyswajamy przynajmniej substancji rakotwórczych, wytwarzanych podczas smażenia na wielokrotnie wykorzystywanej fryturze ─ mówi Agnieszka Piskała.


Poza pączkami w tłusty czwartek sięgamy także po chrust, czyli popularne faworki. Może faworki są mniej kaloryczne? Niestety nie – mimo iż wyglądają niepozornie, faworki to również bomba kaloryczna. Wartość energetyczna jednego faworka to średnio 87 kcal (z czego węglowodany stanowią około 50 proc. składu produktu). Czyli zaledwie pięć, sześć sztuk to ok. 500 kcal.

By Tłusty Czwartek był mniej tłusty?

Dietetycy radzą, by w Tłusty czwartek po zjedzeniu pączka lub porcji faworków spożyć łyżeczkę otrąb owsianych. Po co? – Gdy do produktów powodujących gwałtowny wyrzut insuliny do krwi – takich jak pączek – dodamy produkt z listy o niskim indeksie glikemicznym (otręby), zmniejszamy w ten sposób sumaryczny indeks posiłku – mówi doradca żywieniowy Agnieszka Sienkiewicz.

Należy także pamiętać, że pączek pączkowi nie równy. Kaloryczność pączka zależy od wielu czynników. Między innymi od tego z jakich składników jest zrobiony, jakie nadzienie ma w środku i czy jest polany lukrem czy po prostu posypany cukrem pudrem. Oczywiście najbardziej kaloryczne są te z nadzieniem czekoladowym smażone na głębokim tłuszczu z grubą warstwą lepkiego lukru na wierzchu. Dlatego warto wybierać te z marmoladą i lekko oprószone cukrem pudrem.

Dla bardziej ambitnych dietetycy zalecają, by przygotować pączki samodzielnie. Po pierwsze wtedy podczas przygotowywania słodkości warto dodać do ciasta odrobinę octu lub spirytusu, który podczas smażenia ograniczy wchłanianie niechcianego tłuszczu. A dzięki zamianie mąki na razową unikniemy zjazdów glikemicznych w postaci napadów głodu i spadku energii. Można również użyć mąki orkiszowej (która już daje poczucie słodkości) lub graham (dostarczy zdrowego błonnika). Nadzienie z konfitury z owoców dzikiej róży wzbogaci nasz jadłospis o witaminę C. Bezpieczniejszym wyborem będzie upieczenie pączków. Nie odbiegają od oryginału smakiem, a po ich spożyciu nie czeka nas długie, intensywne spalanie kalorii i tłuszczu.
fot. dreamstime

Spal pączka

A co jeśli przesadzimy z ilością pączków i faworków w Tłusty czwartek? Dietetycy zalecają ziołowe napary, jak: melisa, mięta, koper włoski czy kawa żołędziówka, która wspiera pracę układu pokarmowego.
– Po tłustoczwartkowej uczcie dobrze zjeść wieczorem coś lekkiego – radzi Agnieszka Sienkiewicz  – Najlepiej warzywa, np. w postaci wielokolorowej (a więc wielowitaminowej) sałatki (z tuńczykiem / kurczakiem / innej). Wtedy możemy się położyć spać w dobrym samopoczuciu i bez wyrzutów sumienia – dodaje dietetyczka. Warto też postawić na aktywność fizyczną.

By spalić jednego pączka trzeba:
 • 2 godziny zmywać naczynia
 • mówić na głos przez 2 godziny i 10 minut
 • godzinę trzepać dywan
 • biegać przez 30 minut
 • jeździć na rolkach 30 minut
 • 2 godziny prasować
 • przez godzinę sprzątać mieszkanie
 • 30 minut grać w siatkówkę
 • przez 41 minut energicznie tańczyć 
Ekologia.pl
Moim zdaniem
Czy pączki mogą być zdrowe?
Ocena (4.1) Oceń:
Pasaż zakupowy