Zupa grzybowa - właściwości i skład. Przepis na zupę grzybową

Prawdziwki, podgrzybki, koźlaki, maślaki – przyrządzanie potraw z grzybów to wspaniała kulinarna przygoda. A możliwości są ogromne – pierogi, sosy, bigos, kapusta zasmażana, kurki zasmażane na maśle z dodatkiem śmietany, czy wreszcie zupa grzybowa.



fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Grzybowa klasyka
  2. Zupa grzybowa po kasztelańsku
  3. Przyrządzamy sosy
  4. Suszone grzyby

Grzybowa klasyka


Zupa grzybowa to już klasyka na polskim stole. Jesienią, mając do dyspozycji świeże grzyby leśne, warto odejść od dobrze znanej pieczarkowej i przyrządzić zupę grzybową z borowików, podgrzybków czy kurek. Do wyboru tradycyjne, zarówno czyste, jak i zabielane, z dużymi kawałkami grzybów albo też gładkie grzybowe kremy. Intensywnym grzybowym smakiem zachwyci nas zupa grzybowa po kasztelańsku. Przygotowujemy ją zarówno z grzybów suszonych, np. borowików, namoczonych wcześniej w winie, jak i świeżych, np. boczniaków. Posypana zieleniną i podana w towarzystwie świeżego pieczywa będzie prawdziwym specjałem. Podobnie jak i Zupa grzybowa ze świeżych grzybów bazująca na maślakach.

Zupa grzybowa po kasztelańsku


Składniki:

Przygotowanie
1.Grzyby suszone umyj i namocz w winie. Odstaw na kilka godzin, a najlepiej – na noc. Następnego dnia zagotuj na maleńkim ogniu. Grzyby wyjmij, pokrój w paski – wino oraz grzyby zachowaj.

2.Cebulę i woszczyznę drobno poszatkuj, zeszklij na połowie tłuszczu. Dodaj koncentrat pomidorowy, dodaj lekko potłuczony ziarnisty pieprz i ziele angielskie oraz liście laurowe, wymieszaj.

3.Dodaj 1 litr ciepłej wody z rozpuszczoną w nim kostką grzybową oraz wino, gotuj 10 minut. Dodaj suszone grzyby i gotuj 10 min.

4.Mąkę rozprowadź ze śmietaną, dodaj kilka łyżek lekko ostudzonej zupy, wymieszaj i wlej do garnka. Podgrzewaj na maleńkim ogniu stale mieszając. Nie dopuść do zagotowania do chwili, gdy zupa zacznie gęstnieć. Ewentualnie dopraw do smaku.

5.Przed podaniem posyp posiekaną zieleniną. Taką zupę je się bez dodatku klusek, natomiast można do niej podać chleb.
Sos grzybowy, to idealny dodatek do mięs i makaronów, fot. shutterstock

Przyrządzamy sosy


Sosy grzybowe mają w naszym kraju długą tradycję. Rozkoszowano się nimi już przed wiekami, gdy gościły na stołach władców. Dziś nieodmiennie wzbogacają smak makaronów, kopytek, dań z ryżem. Przyrządzając sosy grzybowe, warto wzbogacać je odrobiną alkoholu. Może to być białe lub czerwone wino, sherry lub porto. Jeśli alkohol dodamy pod koniec gotowania, jego smak będzie wyrazistszy. Natomiast łącząc go z sosem wcześniej, nie będzie bardzo wyczuwalny, ale delikatnie podkreśli smak i aromat sosu.

Sosy grzybowe mogą tworzyć idealny duet z makaronami, kopytkami czy naleśnikami. Dlatego tej jesieni powinniśmy wypróbować przepis na Makaron z sosem borowikowym po włosku i Gnocchi a la kopytka z sosem grzybowym z podgrzybków.

Suszone grzyby


Po udanych zbiorach warto część grzybów ususzyć, co pozwoli nam cieszyć się ich niepowtarzalnym smakiem przez cały rok. Tym bardziej, że suszenie sprawia, iż smak i aromat grzybów staję się bardziej intensywny. Marcin Markowski na blogu szefów kuchni Knorr podpowiada, jak powinniśmy suszyć nasze ulubione prawdziwki czy koźlaki. Należy rozgrzać piekarnik do temperatury ok. 70 stopni i włożyć do niego pokrojone na plasterki grzyby na kilka godzin. Ważne, by co godzinę przewracać plasterki i wykładać z piekarnika na kilkanaście minut. Dzięki temu ususzone grzyby będą chrupkie. Następnie wkładamy je do szczelnych słoików. Tak mogą czekać na właściwy moment przez długie miesiące. Przed użyciem powinniśmy namoczyć je w bulionie lub po prostu w ciepłej wodzie. A potem? Potem nadadzą cudowny smak sosom czy zupom. Dodawać je możemy do kapuśniaku, żurku i oczywiście wigilijnego barszczu.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.8) Oceń: