Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu.Promocja diety wegetariańskiej
Ekologia.pl Styl życia Ciekawostki Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu coraz bliżej!

Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu coraz bliżej!

Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt zaprasza na kolejną edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu!
Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt zaprasza na kolejną edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu! fot. sxc.hu

Jakie są zalety diety wegetariańskiej? Czy gotowanie bez mięsa może być smaczne, a dieta wykluczająca produkty odzwierzęce zdrowa? Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt zaprasza na kolejną edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu! W ciągu 7 dni organizatorzy postarają się przełamać stereotypy dotyczące diety bezmięsnej i przedstawić wegetarianizm jako wybór zarówno zdrowotny, etyczny jak i ekologiczny.

Pierwszy Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu odbył się w roku 2005. Od tamtej pory organizowany jest regularnie w ponad stu miastach. Obchody przybierają różną formę: od happeningów, pokazów i degustacji kuchni wegetariańskiej po wykłady i projekcje filmów. Jednak mają jeden zasadniczy cel – edukacja.

W tym roku Tydzień Wegetarianizmu startuje 13 maja. Gościem specjalnym Tygodnia Wegetarianizmu będzie Patrik Baboumian – weganin, zwycięzca niemieckich zawodów Strongman z 2011 roku i Mistrz Europy w trójboju siłowym z 2012 roku!
Poniżej plan poszczególnych imprez.

W listopadzie 2011 r. Patrik Baboumian stał się twarzą kampanii PETY, propagując dietę wegańską. Źródło: PETA Deutschland e.V. (Foto: Caroline Pitzke & Christine Fiedler)

13.05 Poniedziałek

Happening „Wegetarianizm wzmacnia organizm” z udziałem Patrika Baboumiana.
godz. 13.00, placyk przed Metrem Centrum

Gala Magazynu Vege + gość specjalny: Patrik Baboumian. Po raz pierwszy będziecie mieli okazję porozmawiać z najsilniejszym weganinem na świecie! Patrik opowie o sobie, swoich niezwykłych osiągnięciach, diecie i treningach.
godz. 17.30, Traffic Club, ul. Bracka 25 (III piętro)

14.05 Wtorek

Wykład „Na tropie zwierzęcego umysłu”. Wykład dotyczy wybranych zagadnień dotyczących zdolności poznawczych zwierząt i funkcjonowania ich umysłów. Prowadzenie: dr Maciej Trojan

SWPS, ulica Chodakowska 19/31, godzina 18.00, sala S205

15.05 Środa

Wykład mgr Małgorzaty Desmond „Dieta w profilaktyce chorób nowotworowych” – jak powinna wyglądać odpowiednio zbilansowana dieta roślinna, jak wykorzystać jej właściwości do zapobiegania chorobom nowotworowym? Małgorzata Desmond jest uznaną specjalistką z zakresu medycyny żywienia.

godz. 18.00, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Plac Bankowy 3/5, sala 169

16.05 Czwartek

Pokaz filmu „PlanEat” – grupa wiodących naukowców dzieli się swoimi odkryciami dotyczącymi nie tylko przyczyn raka i chorób serca, ale również skutecznymi sposobami ich leczenia. Przy zastosowaniu tych samych zasad można równocześnie znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz zapewnić więcej żywności dla ludzkości.

godz. 18.00, Traffic Club, ulica Bracka 25 (III piętro)

17.05 Piątek

Konkurs jedzenia wegańskich burgerów w Krowarzywa + quiz z nagrodami!

godz. 16.00, Krowarzywa, ul. Hoża 42

18.05 Sobota

Impreza kulinarna Ciasto w Miasto! – ciasta, torty, babeczki, muffiny bez mleka i jaj? To możliwe! Zapraszamy na kolejną edycję naszej imprezy „Ciasto w Miasto”. Przyjdź i zasmakuj w wegańskich słodyczach!

godz. 17.00, Vege Miasto, ul. Chmielna 9A

19.05 Niedziela

Spotkanie z Wege podróżnikami – czy dieta bezmięsna faktycznie może przeszkadzać w podróży? Jak radzą sobie wegetarianie i weganie daleko od domu? Jak smakuje kuchnia roślinna w innych krajach? Zapraszamy na rozmowę z wege podróżnikami! Impreza współorganizowana z portalem podróżniczym Świat Compasu.

godz. 15.00, Cafe Lorentz, Dziedziniec im. Profesora Lorentza, Aleje Jerozolimskie 3

Premierowy pokaz filmu „Duchy naszego systemu” – po raz pierwszy w Polsce głośny film kanadyjskiej reżyserki Liz Marshall o pracy fotoreporterki Jo-Anne McArthur. Główna bohaterka za pomocą swoich zdjęć chce zwrócić uwagę ludzi na „niewidzialne” w naszym świecie zwierzęta, których losy i życie ukryte są za murami ferm i laboratoriów. Pokaz filmu odbywa się w ramach festiwalu Planete+ Doc.

+ DEBATA „Nawiedzony system” – o tym gdzie (i czy) istnieje granica między zwierzętami „do kochania” i „do zjadania”, czym różni się pies od świni, czy sztuka pomaga czy uprzedmiotawia zwierzęta porozmawiamy z wybitnymi specjalistami z rozmaitych dziedzin:

  • Prof. Andrzej Elżanowski – zoolog i paleontolog Polskiej Akademii Nauk
  • Dorota Łagodzka – historyczka sztuki, zajmuje się animal studies, Wydział Artes Liberales UW
  • Cezary Wyszyński – prezes Fundacji Viva!
  • Dr Michał Bilewicz – psycholog społeczny, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego
  • godz. 18.00, Kinoteka, ul. Plac Defilad 1, wstęp: 16 zł (wstęp na debatę darmowy!)

4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments