5 najbardziej ekologicznych laptopów

Większość obecnie dostępnych na rynku laptopów zawiera potencjalnie toksyczne substancje chemiczne, np. związki arsenu, ołowiu i rtęci. Największe zagrożenie stanowią zużyty sprzęt, który nie zostanie poddany specjalistycznej utylizacji. Wówczas toksyczne substancje mogą przeniknąć do gleby lub wód gruntowych.
Pojawiają się na szczęście nowe modele ekologicznych notebooków, które nie stanowią już takiego zagrożenia. Poniżej wymieniamy pięć najbardziej "zielonych" modeli na rynku.


Lenovo Thinkpad X301

Notebook Lenovo Thinkpad X300 jest jednym z zaledwie 15 komputerów przenośnych, które otrzymały certyfikat EPEAT Gold, spełniając tym samym restrykcyjne normy w zakresie produktów przyjaznych środowisku. Jego następca, model X301 spełnia te same, wysokie normy. Dodatkowo jest wyposażony w szybsze i bardziej wydajne komponenty.
Obudowa laptopa nie zawiera związków kadmu, ołowie i arsenu. W 90% nadaje się do ponownego przetworzenia. Wykorzystano też bezrtęciowe diody kontrolne LED. Komputer posiada oprogramowanie wydłużające działanie baterii oraz komponenty o niskim poborze mocy.


ASUS Eee PC 1000HE
Ten rewolucyjny laptop jest jednym z najbardziej "zielonych" i estetycznych modeli na rynku. Model 1000HE model posiada 10-calowy ekran i waży zaledwie 900 gram. Super-wydajny procesor Atom zużywa nie więcej niż trzy waty mocy, a inteligentny moduł zasilania potrafi dostosowywać pobór napięcia, jasność wyświetlacza LCD, co czyni ten komputer niezwykle efektywnym energetycznie.


Toshiba Portégé A600

Ten notebook, poza certyfikatem EPEAT Gold i zgodności z normą Energy Star 4.0, posiada kilka atrybutów, które czynią go wyjątkowym na tle innych ekologicznych notebooków. Przykładowo, laptop korzysta z procesora, który do działania potrzebuje wyjątkowo niskiego napięcia, mimo swojej częstotliwości 1,4 GHz. Laptop jest niezwykle cienki (mniej niż jeden cal) i waży niecałe 1,5 kg.
Ponadto producent zobligował się do diametralnego ograniczenia stosowania szkodliwych substancji chemicznych w ciągu kilku najbliższych lat, czym zyskał sobie sympatię ekologów.


HP 2730p Tablet

Firma HP wzmocniła swoją pozycję na rynku "zielonych" laptopów za sprawą modelu HP 2710p. Komputery tej serii cechuje duża żywotność baterii (pełne naładowanie wystarcza na 6 godzin pracy). Są zgodne z normą Energy Star i posiadają niskonapięciowe procesory Intel działające z szybkością od 1,2 GHZ do 1,6 GHz.


Apple MacBook Air
Poza swoją wyjątkowością, charakterystyczną dla modeli Apple, MacBook Air jest także jednym z najbardziej "zielonych" modeli laptopów wśród dostępnych obecnie na rynku. Posiada wyświetlacz nie zawierający związków arsenu i rtęci, a jego obudowa wykonana została z aluminium, które w 100% nadaje się do recyklingu.
ekologia.pl
Ocena (3.2) Oceń: