Pierwszy na świecie budynek zasilany algami!
Ekologia.pl Styl życia Eko technologie Pierwszy na świecie budynek zasilany algami!

Pierwszy na świecie budynek zasilany algami!

Prawie każdy z nas słyszał o domach zasilanych energią słoneczną czy energią z wiatru, ale energia z glonów, to coś zupełnie nowego. Architekci z grupy Splitterwerk zaprojektowali zero-energetyczny budynek BIQ, który będzie pierwszym tego typu obiektem, wykorzystującym algi, jako źródło energii.

źródło: Splitterwerk

źródło: Splitterwerk


Architekci we współpracy z Colt International, Arup, i SSC zaprojektowali żyjącą fasadę, która składa się z bio-reaktywnych szklanych żaluzji wypełnionych glonami. Takie żaluzje chronią algi przed warunkami zewnętrznymi i tworzą mikroklimat, który sprzyja ich rozwojowi.

Zastosowanie tego typu konstrukcji ma same zalety. Bioreaktory przechwytują ciepło wytwarzane przez mikroglony w procesie fotosyntezy i zamieniają je w energię, która zasila budynek. W bioreaktorach powstaje także biomasa, która również może być wykorzystana do zasilania budynku. Dodatkowo, ruchoma fasada w kolorze ciemniej zieleni może zapewnić mieszkańcom chwilę wytchnienia w słoneczne i upalne dni.

źródło: Splitterwerk

Dlaczego akurat algi?

Bo algi to fotosyntetyzujące mikroorganizmy, które bardzo szybko rosną i nie są wymagające, jeżeli chodzi o warunki hodowli. Poza tym biomasa z alg jest jednym z najbardziej obiecującym źródłem energii organicznej, głównie ze względu na fakt, iż jest odnawialna. W odpowiednich warunkach mogą one przekształcać energię słoneczną efektywniej niż zaawansowane panele słoneczne, podwajając swoją masę kilkukrotnie w ciągu dnia. A sama produkcja jest prosta i nie wymaga egzotycznych, trudnodostępnych materiałów.

– Wykorzystanie procesów biochemicznych do stworzenia żaluzji jest bardzo innowacyjne, dlatego wspaniale jest widzieć, jak rozwiązanie wchodzi w życie. – powiedział Jan Wurm z firmy Arup Europa Leader. – Poza tym, że budynek generuje energię odnawialną oraz zapewnia cień wewnątrz w słoneczne dni, to tworzy także interesującą, pod względem wizualnym, architekturę. – dodał.

– Włożyliśmy dużo pracy w realizację tego trudnego, komercyjnego przedsięwzięcia, które pozwala wykorzystać żywe algi jako inteligentny materiał do dostarczania energii odnawialnej. – powiedział Simon O’Hea, dyrektor Colt International. Czy może być coś bardziej ekologicznego? – podsumował.

Pierwszy na świecie budynek zasilany algami powstanie w Hamburgu. Planowany czas ukończenia inwestycji, to marzec 2013 roku.

https://www.iba-hamburg.de

źródło:www.iba-hamburg.de
Ekologia.p (JS)
Bibliografia
  1. www.Inhabitat.com;
  2. www.iba-hamburg.de;
4.9/5 - (13 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

pomysł dobry ale proponował bym do tego użyć dodatkowo światłowody żeby to dzięki temu algi by produkowały o wiele więcej energii oraz przydały by się lustra by odbijać światło Słoneczne dla zwiększenia efektu

Jest to dobry pomysł jednak jak wszystko co nowe potrzebuje czasu aby mogło się przyjąć wśród społeczności. Możliwość wykorzystania ciepła z hodowli alg jak również uzyskanie energii z przekształcenia nadmiaru biomasy jest imponujące, jednak czy w przyszłości metoda ta znajdzie swoje miejsce wśród Nas…..

Energia z alg to nic nowego. Jakiś czas temu był projekt budowy na południu Polski elektrowni zasilanej algami. 15% wyprodukowanej energii miało zaspokajać potrzeby własne elektrowni, reszta miała być na sprzedaż. Ale jak widać w naszym kraju innowacje nie są dobrze widziane i budowy zaniechano ;-(

A później na maseczkę na zmarszczki :D

eee okej…..