Agroturystyka w Polsce coraz bardziej popularna

Agroturystyka staje coraz bardziej popularna. Dowodem na to mogą być najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego z których wynika, że liczba noclegów udzielonych w Polsce w kwaterach agroturystycznych i pokojach gościnnych przekroczyła 2 mln w 2012 r., co oznacza wzrost o ponad 10,6 proc. w porównaniu do 2011 roku.Kontakt z przyrodą, cisza i spokój – ludzie zaczynają doceniać wypoczynek na łonie natury, gdzie mogą spróbować regionalnej kuchni i pooddychać świeżym powietrzem.

Według GUS, w 2012 r. liczba noclegów w kwaterach agroturystycznych zwiększyła się o 15,7 proc. do blisko 0,4 mln noclegów w porównaniu z 2011 r. Zwiększyła się również sama liczba miejsc oferujących wypoczynek w otoczeniu natury. Według stanu na koniec lipca 2012 r. w Polsce działało 1623 pokoi gościnnych i kwater prywatnych oraz 683 kwatery agroturystyczne, co oznacza wzrost odpowiednio o 8,2 proc. i 17,4 proc. względem 2011 r.

To nie koniec boomu na wypoczynek blisko natury. Według ekspertów wysokie ceny zagranicznych wycieczek i kolejne afery z biurami podróży sprawiają, że Polacy coraz chętniej wybierają urlop w kraju.

Rośnie także liczba gości z zagranicy. Jak podaje GUS w 2012 roku zagraniczni turyści wykupili ponad 122 tys. noclegów w pokojach gościnnych i kwaterach agroturystycznych. Jest to wzrost o 14,3 proc. w porównaniu do 2011 roku.

Zresztą trudno się dziwić skoro wiejskie obszary w Polsce skupiają znaczny potencjał turystyczny w postaci bogatych zasobów przyrody, kultury i infrastruktury. Poza tym gospodarstwa agroturystyczne mają coraz bardziej bogate oferty skierowane do najbardziej wymagających gości – od samych noclegów, poprzez zakwaterowanie i dodatkowe atrakcje jak: jazda konna, ogniska, regionalne wydarzenia, aż po organizacje wypoczynku dla całych grup.
Ekologia.pl
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy