Ekologiczna produkcja francuskiego wina

Mówimy wino, myślimy Francja i na odwrót. Francja to ikona produkcji win. Jest jednym z największych i najważniejszych producentów wina na świecie. Roczna produkcja wina we Francji wynosi około 50 mln hl. co klasuje Francję w pierwszej trójce producentów na świecie.  Wina francuskie są znane z wysokiej jakości i uznane wśród miłośników wina na całym świecie. Z Francji pochodzą najdroższe na rynku butelki wina takie jak Chateau Petrus, Domaine Romanee-Conti,  Henri Jayer Richebourg Grand Cru. Dzięki urozmaiceniu klimatycznemu regionów winiarskich Francji krajj ten dostarcza bardzo ciekawe wina o różnym charakterze. Różnorodność zawarta w klasycznych winach francuskich połączona jest z tradycją , ale też z finezją ich tworzenia.winafot. materiały firmy Tovino.pl
Do głównych regionów francuskiego winiarstwa należą m.in. Alzacja, Beaujolais, Bordeaux, Burgundia, Dolina Loary, Dolina Rodanu, Jura francuska, Korsyka, Langwedocja, Prowansja, Szampania. Zróżnicowanie klimatu oraz gleby we francuskich regionach winiarskich pozwala na uprawę doskonałej jakości winorośli takich jak m.in.  grenache, syrah, cabernet sauvignon, merlot, carignan, cabernet franc, pinot noir i gamay.

Francuski system klasyfikacji wina jest najstarszy na Świecie i chociaż skomplikowany to sprawdza się jako zbiór prawideł które dotyczą rzeczy kluczowych przy wytwarzania wina w regionach.

Klasyfikacja win francuskich w skrócie:
•    Vin de table – wino stołowe, które może być wytwarzana z winogron z różnych regionów Francji.
•    Vin de Pays – wina regionalne z regionu wskazanego na etykiecie.
•    AOC – wina o oznaczeniu AOC podlegają normom produkcyjnym, muszą być produkowane
     na zdefiniowanym terenie zwanym apelacją. Muszą być produkowane z określonego rodzaju
     winorośli, których ilość z hektara jest ograniczona tak, aby mogły zachować swój aromat i smak.
     Określony ściśle jest także proces winifikacji.  
•    CRU – wina z tym oznaczeniem pochodzą ze ściśle określonego terenu, niejednokrotnie jest to jedna
     lub perę winnic które do siebie przylegają. CRU – łączy się ściśle z pojęciem terroir – miejsca,
     uwarunkowań.

Również w produkcji win ekologicznych Francja jest prekursorem. Już w latach 70 rolnicy z nad Loary i Beaujolais postanowili odrzucić nowoczesne sposoby produkcji winorośli i winifikacji.

Celem był powrót do korzeni gdzie winem był po prostu sfermentowany sok z winogron.
Z czasem wzrosła potrzeba ludzi do sięgania po produkty mniej przetworzone a tym samy wzrosła potrzeba produkcji win naturalnych oraz win wytarzanych z owoców ekologicznych.

Wina naturalne

Wina naturalne to bardziej filozofia która towarzyszy ich wytwarzaniu, nie ma niestety oznaczenia wina naturalnego co utrudnia ich zakup.
Staramy się jednak wyszukiwać producentów, którzy działają w sposób tradycyjny oparty na naturalnych procesach zachodzących w winnicy podczas uprawy jak również podczas winifikacji.

Sam proces uprawy winogron może być objęty europejską certyfikacją ekologiczną Ecolabel lub Ecocert. Oznacza to, że ziemia w winnicy została gruntownie przebadana i jest ona wolna od pozostałości herbicydów oraz pestycydów. Sama uprawa opiera się na naturalnych procesach, które zachodzą w przyrodzie oraz na  starych metodach nawożenia, uprawy oraz ochrony przed szkodnikami.

Dlaczego warto kupować ekologiczne wina z Francji?

Pomijając tak oczywiste powód, jak ochrona środowiska, uprawa winorośli na naturalnych nawozach, rzemieślniczy proces produkcji wina, należy wspomnieć o jeszcze jednym, naszym zdaniem najważniejszym powodzie, aby zdecydować się na francuskie wina ekologiczne. Jest to ich jakość i smak. Ekologiczne wina z Francji charakteryzują się wysoką jakością oraz bogactwem smaku i aromatu. Ekologiczne uprawy winorośli pozwalają zachować  w owocach to, co w nich najcenniejsze, a następnie przenieść ten smak do wina. Nie ulega on zniekształceniu lub utracie, jak w przypadku przemysłowej produkcji wina na masową skalę.

Ekologia i ochrona roślin we Francji

Od blisko 20 lat Francja podejmuje wiele działań na rzecz ekologii i ochrony roślin. Ma to na celu chronić środowisko naturalne i zwiększać zrównoważony rozwój rolnictwa. Jednym ze sposobów, by ten efekt uzyskać, jest zmniejszenie użycia pestycydów. W 2017 roku Francja ogłosiła plan stopniowego wycofywania niektórych najgroźniejszych pestycydów i całkowitego wycofania ich stosowania do 2022 roku. Ponadto, w 2019 roku wprowadzono zakaz stosowania niektórych pestycydów na obszarach publicznych, takich jak parki, place i ogrody publiczne. Zwiększa się również liczba ekologicznych plantacji winogron, co pozwala na produkcję zdrowszych i bardziej przyjaznych dla środowiska win.

W kraju tym trwa również nieustanna walka z odpadami. Francja podejmuje wiele działań na rzecz walki z odpadami. Między innymi w 2016 roku wprowadzono ustawę o gospodarce cyrkularnej, która ma zmniejszyć ilość odpadów produkowanych we Francji poprzez promowanie recyklingu, renowacji i ponownego wykorzystania — np. mebli.

art. sponsorowany
Ocena (2.3) Oceń: