Ekoturystyka – rodzący się trend, który zyskuje na popularności

olandia

Turystyka ekologiczna nie jest aż tak nowym trendem, jednak w Polsce jej rozwój dopiero teraz zaczyna nabierać tempa. Kuchnia oparta o ekologiczne produkty, segregacja odpadów, dbanie o środowisko naturalne poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii – to tylko niektóre z elementów, które przyciągają coraz większą rzeszę turystów. Rośnie świadomość społeczeństwa zarówno dotycząca jedzenia, jak i środowiska.
Naturalne uwarunkowania naszego kraju ma pozytywny wpływ na rozwój eko turystyki - liczne lasy pokrywające prawie 30% terenu Polski, jeziora, a także walory kulturowe potwierdzają tylko drzemiący potencjał. Dobrym przykładem działania obiektu turystycznego w harmonii z naturą jest Olandia.


Czym jest ekoturystyka dla podróżnika?
Według badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną, zaprezentowanych  w publikacji „Ekoturystyka w Polsce” najbardziej atrakcyjne elementy wyjazdów wymieniane przez ankietowanych to kontakt z naturą, podziwianie krajobrazów, nieskażone powietrze, bliskość wody, cisza, położenie z dala od ludzkich terenów miejskich oraz zdrowa żywność. Większość respondentów potwierdziła, że zna pojęcie „ekoturystyka”, ale jej definicja kończyła się na wymienieniu powyższych cech, które faktycznie częściowo określają czym jest ekoturystyka, jednak nie do końca.

Olandia - hotel bliżej natury

Olandia to miejsce, w którym pojawiają się wszystkie powyższe elementy, jednak właściciele tego miejsca pragną podejść do tematu jeszcze szerzej. W strategii rozwoju Olandii ważnym punktem jest zrównoważony rozwoju miejsca, który polega na dbaniu o otoczenie Olandii oraz jej dziedzictwo kulturowym i historycznym. Zabytkowy folwark, który został odnowiony na tematyczny obiekt wypoczynkowy, jest położony nad jeziorem, w otoczeniu Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, w otulinie Puszczy Noteckiej i Krainie 100 Jezior, przybliża wszystkim odwiedzającym historię osadników olenderskich. Pokoje tematyczne, skansen miniatur i 160 letni wiatrak typu Holender to ważne elementy, które składają się na piękno Olandii.

Zielona strategia

Śpiew ptaków i inne dźwięki natury wpływają pozytywnie na regenerację organizmu i odpoczynek od pędzącego, zwłaszcza miejskiego, trybu życia. To właśnie zielone otoczenie i chęć zachowania go w nienaruszonym stanie dały pomysł utworzenia w Olandii lokalnego centrum ekologii i zdrowego stylu życia z parkiem ekotechnologii.
W zeszłym roku w Olandii zostały zamontowane instalacje, które wytwarzają energię ze słońca, wiatru i peletu. Olandia jest pierwszym hotelem w Polsce, który oferuje swoim Gościom carport z ładowarką do samochodów elektrycznych zasilany energią słoneczną! Ponadto: perlatory w kranach, wymiana ręczników na prośbę Gości, zielony dach przykrywający jeden z budynków, stosowanie żarówek energooszczędnych, kuchnia oparta na produktach pochodzących od lokalnych producentów oraz wytwarzanie własnej marki przetworów. W Olandii odbywają się także konferencje ekologiczne, warsztaty wytwarzania zabawek i przedmiotów codziennej użyteczności z recyklingu, a także warsztaty wypiekania chleba w tradycyjnym piecu chlebowym, czy wędzenia mięs w prawdziwej wędzarni.

Podsumowanie

Mimo, że ekoturystyka to nadal rozwijający się kierunek turystyki, który dopiero zyskuje na popularności, to z pewnością jest to temat wart uwagi. Właściciele Olandii z zainteresowaniem i nieukrywaną radością obserwują rozwój tego trendu i chętnie opowiadają o planach i marzeniach związanych z ekologiczną Olandią.

Katarzyna Grzeszkowiak

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy